Bios dziwnie bootuje dysk SATA I IDE, tj raz tak raz nie

Siemka, mam płytę Asus M2N-SLI DELUXE,(Phoenix Award BIOS) i podpięte dwa dyski:

  • Stary dysk IDE Samsunga podpięty na primary master.

  • Nowszy dysk SATAII Western Digital 320GB podpięty do złącze SATA1

Na dysku SATA mam zainstalowane Ubuntu 11.04 i XPeka wraz z GRUBEM 2 rzecz jasna :D.

Już wcześniej miałem ten problem ale o nim zapomniałem, polega on na:

  • Jeżeli w biosie były oba dyski włączone to GRUB na SATA nie chciał startować, BIOS jakby upierał się i bootował IDE mimo zmiany kolejności systemów. Jako że na IDE nie było systemu to w biosie zaznaczyłem “Primary IDE:” na none (coś w ten deseń). Dysk w biosie nie był widoczny, ale systemy go później odnajdywały.

-Wczoraj zachciało mi się zainstalować Fedorę na dysku IDE, poszło ok. Instalator wykrył dysk, stworzyłem dwie partycje ext4, na jednej dałem punkt montowania . Gruba nie instalowałem.

-Uruchomiłem Ubuntu wydałem polecenie grub-update i wykryło fedorę.

-Restart kompa i po wybraniu fedory błąd jakiś

-Pomyślałem że może to dlatego że dysk w biosie jest wyłączony wszedłem i włączyłem go znowu, ale dałem go jako drugiego do botowania

-I niestety SATA przestała odpalać cały czas zamiast gruba wyświetla się komunikat: Read Error.

-Wyłączyłem znowu IDE, ale dalej SATA nie odpala z automatu, dopiero jak naciskam F8 to pojawiają sie wszystki urządzenia i jak wybiorę dysk to GRUB odpala.

Z obserwacji wynika jakby oba dyski miały jakiś konflikt i się żarły :smiley: Wie ktoś jak to naprawić? Pozdro