BIOS - dziwny komunikat o CPU i obcięte opcje

Dzisiaj, gdy włączyłem komputer zauważyłem taki komunikat:

e442d911f283c789m.jpg

9628c78c81c2cc99m.jpg

Zdziwiło mnie bardzo, bo przez 4 lata nic się nie działo. Jak to naprawić? Nie chcę zawsze wciskać F1, bo kompa włączyć… :mrgreen:

Druga sprawa to taka, że 1/6 BIOS’u nie jest na ekranie, tylko wychodzi poza niego. Zmieniałem ustawienie monitora, ale to nic nie daje. (screeny wyżej)

I trzecia, już ostatnia rzecz, mianowicie mam klawiaturę na PS/2, ale przymierzam się do kupna klawy na USB (bezprzewodowej :D), ale w BIOS’ie, gdy odłącze klawiaturę z PS/2 piszę mi, o błędzie… Jak to można wyłączyć?

Bardzo dziękuje wszystkim za odpowiedzi, dam tylko jeszcze specyfikacje mojego kompa, by nie było później niepotrzebnych pytań:

Obudowa: Tracer Caprun 350

Płyta główna: Gigabyte 8I865P-G, 865P, Dual DDR400

Procesor: Intel Celeron D 2.8GHz

Pamięć RAM: GoodRam DDR 256Mb, GoodRam DDR 1024Mb CL3

Dysk twardy: WD 80GB 7200rpm 8MB cache

Napęd CD-ROM: LiteOn Combo DVD/CD-RW

Nagrywarka DVD: Samsung SH-S182D

Napęd FDD: 1.44MB

Zasilacz: Tracer 230V

Karta graficzna: Gigabyte GeForce FX 5200 128MB DDR TV

Karta muzyczna: Zintegrowana na płycie głównej (Realtek AC’97), Creative Sound Blaster Audigy SE Retail

Monitor: Philips 150S5FS

Głośniki: Creative Inspire T3100

Karta sieciowa: Zintegrowana na płycie głównej

Klawiatura: Logitech PS/2

Mysz: Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0

czy się data nei przestawiła? jeśłi tak to sprawa jest prosta i wystarczy zmienić baterie na płycie. apropos klawiatury to musisz poszukac opcji “legacy usb support” czy jakoś tak i ja włączyć, w niektórych płytach jest opcja “usb support for dos”, jeśłi ją włączysz wszystko powinno być ok. jeśłi nadal bedzie pojawiał się komunikat to zmień opcję “halt on” na “no errors”

Dodam tylko, że ja się na BIOS’ie kompletnie się nie znam… :smiley:

Złączono Posta : 06.11.2007 (Wto) 16:12

Godzina jest OK. :slight_smile: Trzeba to przestawić, tylko jak - dokładniej?

to najprawdopodobniej plyta Ci sie sypie niestety. oddaj do sprawdzenia komus kto się na tym zna, może byc jakiś serwis

Ludzie, no po prostu, powiem tak, wszystko działa! Pogrzebałem w BIOS’ie, zapisałem zmiany (mam nadal na All Errors) i już wszystko działa. Tylko czemu tak jest obciąty BIOS? Mi to nie przeszkadza (jak wszedłem głębiej wszystko było OK), ale jestem estetą i lubię, kiedy mi nic nie wystaje poza ekran. :slight_smile: :slight_smile:

Złączono Posta : 06.11.2007 (Wto) 17:46

Jeszcze, jedno pytanie, to oznaczają te opcje:

c8ec39dd88c9e624m.jpg

dda62cc2f1305d7em.jpg

2aaca2e563100303m.jpg

jeśli chodzi o 2 dolne screeny to chyba chodzi o to, że płyta ma możliwość regulacji obrotów wiatraka na procku, w tej chwili masz ustawione 60% prędkości maksymalnej

jeśli temperatury są w normie to nie zmieniaj tego, bo będzie wiatrak głośniej chodził

Sprawdź baterię dobrym miernikiem cyfrowym napięcia - ma mieć powyżej 3V lub załóż nową.

Reset biosu baterią lub zworką i zapisz bios Save - komp w tym czasie odłączony od zasilania 230V.

Pomoc do biosu, książka do płyty głównej.