BIOS na karcie graficznej?


(adam951) #1

Witam! "Odkopałem" w domu starą kartę graficzna i tam jest kostka podobna do BIOSU (taka jak w starych kompach). Czy tam jest BIOS? Jak bym go włożył do płyty głownej zamiast uszkodzonego modułu to by się uruchomiła?

Karta to S3 TRIO32 1MB :smiley:

Na kostce pisze MX 27C256PC-15.


(Adam Bialek) #2

Nie.


(slawex1983) #3

Karty graficzne mają swój bios. Kostka, którą z pewnością już wydłubałeś, fizycznie może być zgodna z kostkami niektórych starych płyt głównych. Niestety liczy się zawartość, a nie wygląd zewnętrzny i to, czy pasuje do mobo. Musiałbyś wgrać do niej bios płyty głównej.


(Kpc21) #4

Całkiem możliwe, że jest to BIOS, ale graficzny. Każda karta graficzna ma swój BIOS, tak samo jak płyta główna (przy niektórych kartach zgłasza się przed BIOS-em płyty głównej na samym początku uruchamiania systemu). BIOS graficzny spełnia jednak inne funkcje niż ten z płyty głównej, tak więc nie można go z nim zamienić.


(lukasz_n) #5

Karty graficzne mają swoj BIOS, ale spełnia inne zadania, raczej by nie pasował ew. jeżeli by pasował "slot" i potem wgranie biosu do danej płyty głównej, ale głowy uciąć sobie nie dam że może podziałać, raczej myslę o tym sceptycznie.


(adam951) #6

Mam pytanie żeby nie zakładać nowego wątku. Skąd wziąć czystą kość BIOS-u żeby ją zaprogramować?


(Cedar) #7

Ze starej/uszkodzonej płyty głównej lub ze sklepu (sprawdź np. TME) Ale skoro pytasz się, skąd załatwić scalaczek to rozumiem, że sprzętu do programowania nie posiadasz a bez tego nic nie zdziałasz.

Dlaczego szukasz nowego układu bios? Stary układ został fizycznie uszkodzony czy uszkodzona jest tylko jego zawartość? Może wystarczy zaprogramować tą starą kość?

Może łatwiej i pewniej będzie jeśli popatrzysz na te oferty: http://allegro.pl/listing/search.php?bu ... tring=bios