BIOS - nie da się zapisac zmian

Witam!

Jak zapisac zmiany w BIOSie, lub co może byc przyczyną, że nie mogę zapisac? (Nie chodzi tu o klawisz F10)

Wszelkie zmiany w ustawieniu np: wyłączenie stacji FDD, kolejnośc botowania itp działa tylko do wyłączenia komputera. Po wyłączeniu napięcia i ponownym uruchomieniu wszystko powraca do ustawień standardowych. Zmiana baterii podtrzymującej napięcie nic nie daje - czyli bateria jest dobra. Zmiany Systemu też nie (problem ten występuje już od dłuższego czasu).

Proszę o jakieś porady lub sugestie przyczyny.

Tadeusz

Podaj konfuguracje sprzętową i obecną posiadaną wersję BIOSu. Masz możliwość zmierzenia napięcia bateri?

link do screnów z Everesta http://img134.imageshack.us/gal.php?g=schowek01r.jpg

Napięcia baterii w tej chwili nie zmierzę, ale baterie na przestrzeni czasu już kilka razy zmieniałem na inną (która w drugim komputerze działa).

To nie jest wyznacznik sprawności baterii.

Napięcie baterii 2,95 V. Sprawdzałem również na drugiej o takim samym napięciu i też to samo. Nie da się zapisac ustawień.

sprawdź, czy ta mała blaszka pod baterią jest dobrze podgięta do góry i czy wszystko styka,

zobacz czy czasami zworka clear comos nie jest na nieodpowiednim miejscy

możliwe, że coś jest między baterią a stykami

Widzę, że idziesz w dobrym kierunku. Faktycznie zworka clear cmos wygląda że jest źle ustawiona. Instrukcja podaje 1-2 normal, 2-3 clear. W tej chwili jest ustawione 2-3. Zarówno ustawienie 1-2 jak i całkowite usunięcie zworki - komputer zupełnie się nie uruchamia. Jedynie w tym położeniu co było działa, ale z tymi objawami co pisałem na początku.

Gniazdo baterii przeczyściłem i podoginałem styki. Tu raczej jest wszystko dobrze.

Może coś jeszcze uda się podpowiedziec.

W ogóle nie przechodzi POSTu? Poodłączaj dyski ustaw zworke na 1-2 i odpal.

Spróbuj z inną zworką.

Wygląda na to, że zworka była dobrze ustawiona. Na płycie nie ma oznaczenia 1 2 3 i po głębszej analizie obrazków wygląda na to ze 1 jest u góry czyli dobrze było na początku. Próbowałem też z odłączonymi dyskami, oraz zamienic zworkę. Żadnych nowości. Chyba trzeba będzie pogodzic się z wciskaniem F1 za każdym nowym uruchomieniem komputera i częstym ustawianiem w Biosie. Byc może któryś lut nie ma przejścia, ale tego już nie sprawdzę.

A bateria nie jest włożona do góry nogami? - dziś odkryłem to w komputerze ojca mojej dziewczyny :wink:

Nie co do baterii to mam 100 % pewności, że jest włożona dobrze. Może aktualizacja biosu pomoże coś, ale tu to proszę o pomoc wyboru i znalezienia odpowiedniego.

Najnowszy jaki wyszedł.

Czy uważasz, że aktualizacja BIOSu może pomóc w moim problemie? Czy duże za tym idzie ryzyko uszkodzenia płyty głównej?

Jeżeli warto to bądź tak grzeczny jeszcze i znajdź stronę z której mogę to pobrac. Jeszcze aktualizacją BIOSu się nie bawiłem, a w internecie jest gmatwanina tego, w dodatku nie znam angielskiego.

Spróbuj. To tylko elektronika i oprogramowanie do niej, które przecież tworzy człowiek.

Szansa, że wystąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej do Twojego domu jest raczej znikoma, aczlkowiek jest to możliwe.

Spróbuj ten:

http://eu.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product … 2&LanID=16

Napisz jeszcze w miarę dokładnie co mam zrobic z tym plikiem. Gdzie i jak go umieścic?

http://www.google.com/search?hl=pl&clie … su&spell=1

Nie zostaje mi nic innego jak podziękowac McDracullo za pomoc i konkretne odpowiedzi, ale do tego uruchamiania trzeba się przyzwyczaic. BIOSem jednak nie będę się bawic aby nie zepsuc gorzej.

Ja bym postawił jednak na wade płyty, a nie źle zaprogramowany BIOS. Sprawdź miernikiem oba bieguny złącza baterii (czy jest przejście).