Bios nie wczytuje płyty z windows xp

Witam,mam problem ponieważ mój kolega ma błąd z dyskiem(laptop) i chce przez płyte z windowsem sformatowac,naprawic mu komputer ale niestety nie ma płyty ale ma klucz aktywacyjny do windowsa.I ja nagrałem windowsa na płyty ale bios go nie wczytuje ale jak ja dam moją płyty z windows 7 64bit to wczytuje al nie moge mu to zainstalowac bo on ma 32bity i było ty to piratctwo…A proszę powiedziec mi co mam zrobic.(nagrywałem przez nero i nagrywałem obraz iso we wolnej predkości)

Nie wiem co za obraz masz tej 32 bitowej wersji systemu ale najprawdopodobniej nie jest on bootowalny, swoją drogą siadł dysk czy windows bo skoro dysk jest w tzw tragicznym stanie gdzie błędy S.M.A.R.T i bad sectory latają to nie ma sensu instalować systemu bez uprzedniej wymiany dysku. Talerzowe dyski twarde 2.5 cala nie są zbytnio wytrzymałe.

Ciężko zrozumieć o co Ci chodzi, ale powoli:

  • jak nagrałeś obraz ISO? Po wsadzeniu płyty do Twojego komputera jakie pliki się pokazują na płycie?

  • jak stary jest komputer kolegi? Może CDROM nie rozpoznaje jakiegoś nowego nośnika CD?

  • jesteś pewny, że ISO zawiera botowalny obraz?

W sumie też sam się trochę pogubiłem w tytule jest windows xp tutaj coś wspominasz o windows 7

jeśli płyta nie jest bootowalna aby nie tracić czasu najszybciej zrobić ją programem NLite (jesli chodzi o windows xp )

Opisz najlepiej dokładnie i nie chaotycznie o co dokładnie Ci chodzi bo wróżyć z fusów zbytnio nie potrafimy :slight_smile:

A wiec próbowałem przez płyte ratunkową komputer świat naprawic dysk to bo juz miałem z tym doczynienia(bład dysku ale na szczęscie jednen) i jest tam program testdisk i wiele innych ale nic nie dało rady wiec chce spróbowac to naprawic przez płyte z windowsem(laptop nie ma paru partycji wiec taki jagby syf ale działał normalie…ale pewnego dnia pewnie przez wirus przestał działac.)I DLATEGO MAM ZAMIAR ZGRAC WINDOWSA MA PŁYTE BO JUZ NIC NIE POMAGA A TAM JEST TAKA OPCJA NAPRAW…A WIEC JAK TO MAM ZGRAC PROSZE TAK KROK PO KROKU JUZ W TYM SIEDZE 2dni!!PLS(i nie wiem o co chodzi z tym bootowaniem kiedy jest a kiedy nie ma)

Poproś starszego brata albo mamę, żeby napisał/napisała to po Polsku. Ty opisz krok po kroku jakie czynności wykonujesz i gdzie, jakie komunikaty masz na ekranie: pamiętaj, że nie widzimy tego komputera a dodatkowo Twój sposób wysłania nie ułatwia sprawy…

Nagrana płyta przez nLite nie jest odtwarzana przez laptop.Ale inna płyta windows jest wczytywana.

Przez jaki laptop? Odpowiadaj proszę pełnym zdaniem… Czy jest odtwarzana przez komputer w którym została nagrana? Co jest dokładnie na tej płycie? Jakie pliki? Skąd miałeś ISO?

Płyty była nagrywana przez komputer w programie Nero.A następnie (spróbowałem) odtworzyć ją na laptopie w biosie (ustawiłem ze najpierw ma odtworzy cd-rom).Płyta nie została wczytana. Iso mam z internetu ale ściągałem tez inne nie podziałały.

Co jest nagrane na płycie - jakie pliki się wyświetlane po wsadzeniu do komputera, gdzie nagrywałeś?

Witam ja też mam pytanie dotyczące instalacji systemu. Miałem na komputerze skopiowanego z płyty windowsa 7 64b . Po nagraniu tego przez powerISO mam to na płycie ale po ustawieniu w biosie startu z cd-rom nie wczytuje mi płyty. Co może być przyczyną?

Źle nagrana, w Biosie / UEFI zablokowany start i by trzeba było odblokować (ustawienie opcji legacy bios, wyłączenie secure boot), uszkodzony obraz jak dobrze nagrana z odpowiedniej funkcji w powerISO.

I może kilka innych.

Bios działa prawidłowo ponieważ kilka tygodni wcześniej instalowalem Windowsa z innej plyty. Skopiowalem to na kommputer i po tych kilu tygodniach chciałem nagrać na własną płytę.

Mam takie pytanie co mi da gdy przy nagrywaniu na płyte windowsa zaznacze w programie powerISO , weryfikacja zapisanych danych, czy moze to przez byc przez to.

Weryfikacja sprawdzi czy jest dobrze nagrana, na pewno tak nie zepsułeś.

Jak nagrałeś tak - https://www.poweriso.com/tutorials/iso-burner.htm - to powinna być ok.


Możesz na jakimś innym komputerze sprawdzić czy też wystartuje lub np. z pomocą

Tak właśnie nagralem. Ale po naciśnięciu “nagraj” u mnie była zaznaczona pierwsza opcja bo z drugiej nie mogłem całego pliku wrzucić. Pogrzebalem wczoraj w tym folderze i wszedłem w wlaciwosci ISO i tam było ustawione "tylko do odczytu " Ale już to odznaczylem i w autoranie było to samo.

A masz na płycie foldery i pliki czy sam plik ISO.

Jak to drugie to trzeba nagrać jeszcze raz.


Co do *.iso jak masz jeszcze to możesz je sprawdzić w Xboot czy ruszy - broń Boże nie wykonuj wtedy instalacji ani nie pozwól na uruchomienie zainstalowanego Windows - to może go uszkodzić, spowodować problem z licencją (system wykryje zmianę sprzętu i może być klops jak ponownie włączy komputer - np. aktywacja telefoniczna bo wyczerpałeś ilość automatycznych aktywacji).

Mam foldery iso i autoran i jeszcze jakiś trzeci

To wydaje się być ok, sprawdzałeś ISO w Xboot czy rusza (komunikat “naciśnięcie przycisku spowoduje start z płyty” i potem czy włącza się instalator, bez instalowania) i DVD/CD na innym komputerze?