Bios nie widzi drugiego dysku - ADATA SU900

Witam wszystkich!
Przeszukałem już “cały internet” w rozwiązaniu mojego problemu ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.
Mam Acera aspire V3 571G. Był tam zamontowany dysk hdd WD Scorpio Blue 750GB. Kupiłem drugi dysk - Adata SU900 512GB. Z problemami, ale sklonowałem partycję systemową na nowy dysk programem Acronis 2015. W planie było zamontowanie dysku ssd pod główny interfejs sata, natomiast stary hdd w adapterze w napęd optyczny też z interfejsem sata. Problem polega na tym, że jak w laptopie są umieszczone dwa dyski jednocześnie bios nie widzi nowego ssd i niemożliwe jest wystartowanie systemu właśnie z niego. Jest wtedy dostępny tylko stary dysk hdd i z niego bootuje system. Nie ma to znaczenia czy ssd jest podłączony pod główny interfejs czy pod adapter w napędzie. Jeżeli stary dysk hdd jest odłączony, bios normalnie widzi nowy dysk ssd i z niego startuje system nieporównywalnie szybciej. W przypadku gdy zamontuje oba dyski , odpalę system ze starego hdd , bo nie mam innej możliwości , windows normalnie widzi nowy dysk ssd. Zakładam że problem leży w biosie/płycie głównej? Wersja biosa 1.13. Na stronie acera są dwie aktualizację biosa do nowszych wersji, ale nie mogę ich zainstalować. Nie usunąłem partycji systemowej ze starego dysku, ale nie wpływa to na mój problem. Co można zrobić żeby normalnie korzystać z dwóch dysków, ssd oczywiście jako systemowy, bo nie po to go kupiłem, żeby służył jako pendrive.
Dziękuje za pomocne rady i wskazówki.
Pozdrawiam!

No jak podłączasz dwa aktywne dyski z zainstalowanym systemem to jak chcesz to ogarnąć? Ustaw dla partycji na starym dysku aby nie była aktywna. W ogóle najlepiej byłoby aby dysk z “kieszeni” był czysty.

2 polubienia

Ok, ustawie żeby nie była aktywna, sprawdzę też kolejny dysk ssd z systemem. Czy wtedy bios też jednego nie będzie widział. Później sformatuje partycję systemową na starym hdd

To nie ma na problem wpływu, ja mam 3 aktywne i bez problemu. Ustaw bootowanie w biosie jako pierwszy SSD. zapisz i reset.

Może być bios tak upośledzony, że się nie da, wtedy masz wpływ :wink: ale oczywiście masz rację z tym ustawieniem

Jak mam ustawić ssd jako pierwszy dysk w kolejce bootowania kiedy nie ma go na liście, nie mam możliwości wybrania go w biosie i nadania mu piorytetu… Przy podłączonych dwóch dyskach zawsze startuje z hdd bo ssd nie ma wtedy na liście bootowania w biosie. Kiedy jest podłączony tylko dysk ssd to wtedy bios go widzi i normalnie startuje z niego system. A zależy mi aby mieć obydwa podłączone, gdzie ssd jest głównym systemowym.

Próbowałeś podłączyć go pod inne gniazda, albo zamienić gniazda z HDD.

Jeżeli ssd jest podłączony jako jedyny, to nie ma znaczenia gdzie, zarówno pod główny interfejs jak i przez adapter w napędzie optycznym zawsze bios go widzi w kolejce botowania i normalnie odpala system. Natomiast kiedy ssd jest podłaczony razem z dyskiem hdd, to nie ma znaczenia gdzie go umieszczę, zarówno w głównym porcie jak i przez adapter napędu optycznego bios nie wykrywa go, nie ma go na liście bootowania, jest tylko stary talerzowiec. Nie mam adaptera sata-usb żeby sprawdzić hdd już na odpalonym windowsie z ssd.

Dlaczego? bo w Biosie jest problem.

Czyli że nie mogę zaktualizować biosa do wersji v2.xx tylko do v1.xx z tym że nie ma innych v1.xx?

Kolego Stens, możesz coś więcej powiedzieć o tym? Jak to naprawić?

Poszukaj Wersje biosu 1.xx, ale większy nr od istniejącego.
Nie wiem, może to
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3210285.html

Na oficjalnej stronie, z tego co widzę, są dostępne tylko trzy wersje: Twoja BIOS 1.13 rozmiar pliku 3.8MB i dwie BIOS - UEFI dla Windowsa 8.1 z dopiskiem Not for Upgrades o rozmiarze 4.0MB odpowiednio wersja 2.17 i 2.21.

Jeśli w tym modelu stosowano różne typy kości flash rom np w starszych modelach z W7 był BIOS a w nowszych z W8 był już UEFI to nie wykonasz aktualizacji.

A jak wyłączysz aktywne partycje na starym dysku? Próbowałeś?

Problem rozwiązany. Przyczyną okazały się aktywne partycje systemowe na starym dysku HDD. Wyłączyłem je poleceniem DISKPART w cmd. Teraz można korzystać z dwóch dysków jak założyłem.

Także wielkie podziękowanie dla użytkownika MeHowG za pomoc w rozwiązaniu problemu oraz dla użytkownika stens 1950 za zainteresowanie. Pozdrawiam!

ps. przy okazji - jak dodać proces explorer.exe przy uruchamianiu systemu , żeby nie wklepywać go z menadżera zadań po zalogowaniu?

Uruchom cmd jako admin i wklep sfc /scannow ta spacja musi być.

Nadal trzeba wpisać proces explorer.exe.CMD

Tutaj jest jakieś rozwiązanie
https://forum.dobreprogramy.pl/t/explorer-exe-nie-uruchamia-sie-wraz-z-systemem-wirus/407252/3
I jeszcze tutaj
http://www.hotfix.pl/brak-ikon-na-pulpicie-naprawa-explorer-exe–a104.htm

Może zmiana w rejestrze?

Go to the following in the registry editor:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon.

In Winlogon, on the right side, there should be a value called “Shell”.
Double click this value. Make sure only ‘Explorer.exe’ is the value of Shell, if anything else is there , simply delete it and leave ‘Explorer.exe’ .
Restart the computer for the changes to take effect.

Udało sie! Pomogło mi wpisanie do rejestru poniższych linijek kodu:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
“Userinit”=-
“Userinit”=“C:\WINDOWS\system32\userinit.exe,”

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
“Shell”=-

Następnie zapis jako FIX.REG i opcja scal.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc!!! Pozdrawiam!