BIOS nie widzi dysku ATA

Witam posiadam dwa dyski ATA na jednym jest system drugi po podłączeniu jako slave nie jest widoczny przez system w menadżerze też nie jest wykrywany w BIOSie tym bardziej;/ u kumpla ten sam dysk który chcę podłączyć jako slave jest wykrywany przez menadżer urządzeń jednak “mój komputer” nie widzi go. Przekładałem zworki, podpinałem w miejsce nagrywarki DVD jednak w dalszym ciągu dysku “nie widać”. Proszę o pomoc.

Sprawdz czy w managerze urządzeń się pojawił, oraz czy ma jakiekolwiek partycje.

Spróbuj go podłączyć na osobnej tasiemce (samego albo z innym dyskiem lub nagrywarką) - może oba dyski się gryzą, albo coś nie tak ze zwrokowaniem robisz?

Dysku nie widać po podłączeniu pod osobną taśmę (DVD). U kolegi w kompie widać go w manadżerze u mnie nie. Zworki ustawiałem na slave i select cable.

Zworki ustaw jeden master a drugi slawe. Jeżeli masz taśmę z dwiema wtyczkami to środkowa jest slawe a na końcu master. Możesz zresetować ustawienie biosu (wyjmij baterię).

nie wyciągałem jeszcze baterii spróbuje wyjąć

Dodane 24.11.2012 (So) 12:51

Podłączyłem ten dysk do trzeciego już kompa i kiszka;/ BIOS go nie widzi tak jak w poprzednich. Podłączony jako slave powoduje nie uruchamianie się systemu gdyż pojawia się taki komunikat: Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key . Wiecie na czym polega problem ?