Bios nie widzi dysku maxtor diamondmax plus 9

Witam. Rok temu zakupiłem nowy komputer i chciałem tam podpiąć niektóre podzespoły ze starego kompa, w tym także dysk twardy. Okazało się, że dysk jest ATA/133, a na płycie głównej są 4 złącza SATA. Próbowałem wpiąć poprzez taśmę do FDD (tak wiem, że to głupota, ale spróbować warto), ale nic nie dało.

W końcu minął rok i chce odszukać niektóre zdjęcia z tamtego dysku. Więc kupiłem adapter- IDE<–>SATA. No i jak zwykle, jak to ja mam pecha (z góry wiedziałem, że nie zadziała), oczywiście nie działa.

Adapter włożyłem do dysku, kabel SATA włożyłem (w adapterze) do zatyczki “sata host => ide hd”. Próbowałem wszystkie 4 wejścia SATA i nawet próbowałem tylko ten dysk jako jedyny, ale i tak nie działa. Dysk chodzi, grzeje się po dłuższym czasie i słychać jego pracę, adapter też działa bo się świeci dioda. Używałem innych kabli, ale to nic nie dawało. Co ciekawe w biosie jak wybiorę wejście SATA, pod które jest podpięty ten dysk i daję “auto detect” to zastanawia się z minutę po czym nic nie znajduje (przy czym na wejściu pustym szuka 5 sekund). Wymieniałem bateryjkę. Używałem każdego kabla od zasilacza. Używałem chyba już wszystkich możliwości i zawsze nic.

Ciekawe jest też to, że jak jest podłączony ten dysk, to bios otwiera się ok. 3 minut zamiast 5 sekund.

Dysk master z systemem- SAMSUNG HD161HJ SATA 160GB (w menedżerze jest napisane “SAMSUNG HD161HJ ATA Device (160 GB)”, nie wiem czemu “ATA Device”).

Dysk z problemem- Maxtor diamondmax plus 9 ATA/133 160GB.

Płyta Główna- ms 7336 ver 1.0

Zasilacz- Tagan TG380-U01 380W

Proszę o szybką pomoc, bo komp leży na środku pokoju rozpakowany :frowning:

Powiem tak… te adaptery są czorta warte, jeden działa drugi nie, jeden działa z jakąś płytą a z inną już nie, to jest istna loteria. Kup sobie kieszeń na dysk http://allegro.pl/kieszen-na-dysk-ata-s … 30569.html to na bank zadziała, a i w przyszłości być może ci się przyda bo jak widać jest combo ide+sata.

Dlaczego dysk sata też jest oznaczany jako ATA? Bo to w zasadzie podobny standard http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_%28technologia%29 miłej lektury życzę.

PS: Nie zdziw się, jeśli mimo zastosowania kieszeni dysk nadal nie zadziała, możliwe że tym “mądrym” posunięciem jakim było podłączanie go pod gniazdo FDD mogłeś doprowadzić do zwarcia i uszkodzić elektronikę dysku :wink:

Ale jak używasz nawet adaptera to wejścia sata w biosie musisz i tak ustawić na IDE bo inaczej nie odczyta dysku ATA.

może być coś takiego np. HDC Configure as - różnie jest w różnych biosach

no właśnie nie mam takich opcji w Bios’ie :confused:

Dodane 03.04.2013 (Śr) 23:49

Nawet nie wiedziałem, że takie coś istnieje :confused:

Mimo wszystko 56zł drogą nie chodzi… a co jak wydam 56zł i rzeczywiście nadal nie będzie działać?

A może być takie coś? http://zomax.eu/p/31/749/adapter-usb-id … utery.html

W takim razie najlepiej będzie, jeśli zaniesiesz dysk do jakiegoś znajomego posiadającego IDE na płycie i tak sprawdzisz :wink:

Dodam także, że jak włączyłem Windows’a to ikonka HDD pokazuje, że dysk ciągle pracuje.

Dodane 04.04.2013 (Cz) 2:00

Teraz jak pozmieniałem wejścia dysków i DVD to nie widzi DVD :-x zaraz mnie szlag trafi.

Najlepiej będzie, jak skończysz już kombinacje z tym badziewiastym adapterem za grosze i zrobisz jedną z rzeczy, które poleciłem ci w poprzednich postach, bo zaraz wszystko sobie upalisz :wink:

Poczytałem komentarze adapterów takich jak moje i ludzie piszą, że trzeba dać dysk jako master, ale ja nie mam zworki. Jak zrobić zworkę albo skąd ją wziąć?

O ile dobrze pamiętam bodajże zworka Reset CMOS na płycie nie jest potrzebna