BIOS nie widzi dysku twardego

Witam mam problem mianowicie komputer nie wykrywa dysku twardego w biosie jedyne co wykrywa to napęd cd/dvd.

Wygląda to tak:

1.Primary disc Master: None(Gdy próbuje wybrać hdd pisze HDD not detected)

2.Secondary Disc Slave:CD/DVD

3.None

4.None

Zainstalowałem na komputerze kolegi system windows xp na ten dysk i wszystko działa ok ale u mnie jak nie wykrywało tak nie wykrywa dalej.Podczas ładowania systemu xp pisze disc boot failure press enter coś w tym stylu.Czy ktoś mógłby pomóc co mam zmienić w biosie??

tak po zmieniać… ale raczej nie w biosie, tylko zworki na dysku i podpiąc odpowiednio w zależności od ustawień na zworce.

czyli podpiąć pod pierwszy kanał IDE (niebieski na płycie gł.) i na końcu tasmy, a na dysku zworką ustawić “master”

Tak jak pisze kolega wyżej i upewnij się że masz podpiętą wtykę zasilania.

Jak zworki i zasilanie są ok to sprawdź jak stary masz komp i jak duży dysk, stare płyty gł mogą nie widzieć dużych dysków i trzeba na nich zworką ograniczyć wielkość dysku lub zaktualizować bios.

Czyli co uległo uszkodzeniu?

:lol: Co za głupie pytanie.

Ustaw poprawnie zworki na dysku twardym.

Jak się nie znasz poproś kogoś wykwalifikowanego.

Nieprawidłowe ustawienie zworek może doprowadzić do niepoprawnego wykrycia dysku twardego przez co klastry zostaną solidnie zryte przez głowice.

Nie jestem informatykiem także nie wiem i nie zetknąłem się z tym wcześniej dzięki za odpowiedź :wink: