Bios nie widzi dysku

Witam, mój problem polega na tym iż mam płytę główną m2n-sli która posiada sześć wejśc SATA. Natomiast po podłączeniu dysku przy bootowaniu systemy wyskakuje komunikat “Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter”. Patrzyłem w biosie i mam ustawione bootowanie z hard disk jako pierwsze natomiast nie wyszukuje mi dysków. Dysk jest podłączony do płyty głównej kablem “serial ATA” jednakże tak jak pisałem nie wykrywa dysku.

 

Czy jedynym rozwiązaniem będzie zakupienie dysku IDE?

Może po prostu nie ma na nim systemu lub sektor rozruchowy jest uszkodzony.

Jeszcze 2 tygodnie temu działał spoko tydzień temu wyskakiwał ten napis disk boot failure ale wystarczyły że nadusiłem pare razy przycisk restartu i się włączył normalnie teraz tak nie da rady

a i dodam że podczas włączania kompa sa sygnaly biosu 6–2--2

Sprawdź czy dysk pracuje, czy słychać hałas i wibracje. Możesz też uruchomić instalator windowsa i będziesz widział czy jest wykrywany.

Nie mam płytki tak dysk pracuje

Płyta to nie problem, możesz pobrać obraz windows 10 za pomocą narzędzia media creation tool (nie piszesz jaki masz system) czy Windows Installation Media Creation Tool dla 8.1. Tutaj link do pobrania win 7 https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7

Potem możesz wykorzystać opcje naprawy do automatycznej naprawy uszkodzonego sektora czy wpisać komendy ręcznie http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_xp-windows_install/przywracanie-sektora-rozruchowego-windows-7/b1a02e8a-41fe-45dd-96dd-7726ed135ec2

Ja siedze na telefonie :frowning:

To może podaj adres, przywiozę ci swój komputer…

Możesz sprawdzić jeszcze raz podłączenie dysku i ewentualnie zresetować bios do ustawień fabrycznych.

Sprawdzałem z 20 razy ;p tak resetowałem biosa

Masz 6 gniazd SATA próbuj na każdym może zaskoczy.

Skoro bios nie wyszukuje dysku, a wcześniej go widział i bios nie był modyfikowany, ani dysk nie był odpinany to oznacza, że mamy do czynienia z uszkodzeniem hardwarowym dysku. Zostaje wymiana na nowy lub próba naprawienia.

Może warto sprawdzić, czy zadziała na innym komputerze?

Nie mam drugiego komputera

A co oznaczają te sygnały z biosu 6–2--2 

Doprecyzuj te sygnały np: słowami, bo ja takiej sekwencji nie rozpoznaję.

mogę nagrać te sygnały