BIOS nie widzi HDD i wyświetla komunikat "CMOS Settings Wrong"

Przytrafiła mi się przedziwna sytuacja. Laptop modelu Dell latitude, starej wersji. Po odpaleniu lapka BIOS wyraźnie daje do zrozumienia, że bateria jest do wymiany. To też uczyniłam i wymieniłam na nową. Po wymianie z kolei BIOS pokazuje komunikat na początek “nie znaleziono dysku” a kolejny pod tym jest komunikat ponowny o baterii z płyty głównej. Na początek nacisnąć F2 dojść do biosu, potem F1 odświeżyć koniec końców nic nie działa. No, ale idźmy dalej. Ciekawostka jest też taka, że po wypięciu baterii z płyty laptop udało się uruchomić, baa ! Nawet widział dysk ! Niestety windows był fatalnie zamulony ledwo myszka pracowała tu też go wyłączyłam. Poradźcie coś, bo to jest kosmos.

-Bateria nowa wymieniona bez problemu
-Dysk twardy sprawdzony na 3 innych laptopach, SPRAWNY
-Taśmy przyłącza dysku i płyty głównej testowane, SPRAWNE
-Wszystkie wtyki do płyty głównej sprawdzone, podpięte na pewno
-Zasilacz również sprawny laptop normalnie się ładuje

Zostaje mi ostatnia opcja PŁYTA GŁÓWNA do wymiany ? Poradźcie. za wszelkie odpowiedzi bardzo dziękuję :slight_smile: Pozdrawiam

Na początek dwa pytania:

  • jaki jest dokładny model tego laptopa?
  • która dokładnie bateria została wymieniona?

Dell Letitude e4300 , wyeminiona bateria z plyty glownej od biosu .

Bez tytułu

Na pewno ta bateria została wymieniona?

Tak na pewno :slight_smile: Piny rowniez podpiete prawidlowo . Tak jak wyzej najpisalam wszystko posprawdzane .

  1. Skoro tak j.w., to trzeba było “obcy” dysk sprawdzić na swoim laptopie.
  2. Ponadto w BIOSie poszukać odpowiedniej pozycji i ustawić go standardowo (default). Zatwierdzić ustawienia i restart.
    Jeśli te dwie czynności nic nie dadzą, to faktycznie uszkodzona może być płyta główna.

Otóż to ! Zrobiłam dokładnie tak samo, dysk na moim laptopie się włączył i uruchomił system. Ogólnie działał jak należy . W biosie również grzebałam, aby zmienić ustawienia, jednak bez sensu ustawianie skoro i tak za każdym razem kiedy się je ustawiło one się restartowały, bo pokazywał się komunikat o baterii. Na nic działania. Została już tylko jednak opcja padła płyta główna. Dziękuje bardzo za pomoc, znajdę zastępczą. Pozdrawiam :slight_smile:

Rozumiem, że był to dysk “obcy”, pożyczony? Jeśli tak i “działał jak należy”, to gdzie tu awaria płyty głównej? Wynika z tego przecież, że konieczna jest wymiana dysku. Jeśli inny dysk “się włączył i uruchomił system”, to nie przejmuj się komunikatami BIOSu. Wymień dysk i gra! Chyba, że ja czegoś nie rozumiem?

dysk z zepsutego laptopa dzialal na moim laptopie . Na zepsutym żaden dysk nie jest wykrywalny .

OK! Rozumiem. W takim razie powyższa konkluzja bodaj słuszna.