BIOS nie widzi plików bootowalnych na CD-ROM-ie

Witam, mam uno problemo z komputerem znajomej, chcę jej zainstalować świeżego XP ale CD-ROM nie startuje mi płyty z Windowsem, zmieniłem CD-ROM na inny żeby wyeliminować jego awarię i dalej to samo., wygląda to tak jak by BIOS nie współpracował z CD-ROM-em i nie widział na nim żadnych plików, próbowałem bawić się zworkami na CD-ROM-ie ale to nie to. Zrobiłem dyskietkę 3,5 cala startową (niby pod Win98) ze sterownikami CD-ROM-u ale nie wiem jak to ustrojstwo obsługiwać żeby wystartował mi ten CD-ROM, poniżej screeny:

img023jyg.th.jpg

Wie ktoś jak obsłużyć ten program DOS-owy bądź w jaki sposób zainstalować Windowsa na tym komputerze ?

Ustawić bootowanie w Biosie na Floppy Disc.po wczytaniu dyskietki ustawić C:\format C:.Uwaga trzeba szukać znaków :,\ klawiatura działa w DOS-ie.Na zdjęciu widać Norton Commandera z ustawioną stacją dyskietek A:\

bootowanie mam ustawione na 1=CD-ROM, 2=Floppy, 3=HDD - czyli moim zdaniem poprawnie, powiedzmy że sformatuję partycję ale co dalej, jak z pozycji tego ustrojstwa uruchomić płytę znajdującą się w CD-ROM-ie żeby zainstalować Windowsa ?

Po wejściu do biosu CD/DVD są w nim widoczne?

Jeśli tak to nie możesz spróbować za zmianą napędu startowego po załączeniu komputera? Naciśnij F12 chwilę po włączeniu zasilania, pojawi się okno z wyborem urządzeń - ustawiasz CD lub DVD w którym jest płyta i powinno wystartować.

Po wejściu do BIOSu napęd jest widoczny, jednak pisze tylko “CD-ROM” a wydaje mi sie że powinno jeszcze pisać jaki model choć mogę się mylić.

Knif z “F12” nie działa :frowning:

To jest napęd SATA czy ATA? Jeśli ATA to sprawdź stan taśmy sygnałowej, najlepiej jak będzie to taśma 80 a nie 40 żyl i do tego jak najkrótsza. CD-ROM przepnij na złącze bliższe płyty głównej a nie na samym końcu taśmy, jeśli to możliwe nie podłączaj do niej nic więcej.

Płyta jest na 100% oryginalna i bootowalna?

Temat zamykam, wpadłem na pomysł i powiodło się ;] przełożyłem HDD feralnego kompa do innego (również AMD) zainstalowałem Windows (oczywiście uruchomić się na tym komputerze nie chciał), z powrotem dysk gdzie jego miejsce, instalacja driver-ów i hula aż miło :wink: