Bios nie widzi podłączonych urządzeń

Witam. Mam oto taką sytuację. Po włączeniu komputera tradycyjnie pojawia się na czarnym ekranie wersja biosu i podłączony sprzęt(dysk,cd-rom). I tu wszystko jest ok.
Jednak po wejściu do biosu na karcie,która powinna pokazać zainstalowane urządzenia,wszystkie pozycje w nawisie mają [ None] .
Ja można to wytłumaczyć i czy mogę to w jakiś sposób naprawić?
Dodam że Windows widzi wszystko poprawnie.
Dziękuję z góry.

Na początek wykonaj reset ustawień BIOS-u, wybierając opcję Load Defaults. Jeżeli to nie pomoże, to wykonaj aktualizację BIOS-u, jeżeli jest dostępna, albo zainstaluj ponownie taką samą wersję. Może wtedy coś się ruszy. Możesz także sprawdzić stan baterii - jeżeli jest zużyta, nie będzie trzymała ustawień. Aktualizując BIOS pamiętaj, aby komputer nie utracił zasilania. I nie zainstaluj wersji do podobnej płyty - koniecznie wybierz plik dla swojej rewizji płyty!

Podstawowa zasada: nie naprawia się czegoś co działa.
Wytłumaczenia zaś mogą być przeróżne: poczynając od “bo ten typ tak ma” po specyfikę działania konkretnego BIOSu w połączeniu ze specyficznym zestawem urządzeń.

A wiesz dlaczego coś przestaje działać? Bo nie przeprowadza się czynności zapobiegających zepsuciu. Dlatego różne rzeczy poddaje się przeglądom i prewencyjnym wymianom podzespołów, aby nie pociągnęły za sobą innych, nierzadko ważniejszych komponentów. Nie spotkałem się jeszcze z poprawnie działającym sprzętem PC, który w kategorii sprzętu wszędzie wyświetlałby NONE, zwłaszcza, gdy sprzęt jest podłączony.

lub

,jak Cię nie swędzi, to się nie drapiesz, - wszystko działa, to nie ruszasz.

Cóż - widocznie jeszcze nie wiele widziałeś; np. wadliwej implementacji PnP. Możliwości jest wiele. Jedna z najprostszych która przychodziłaby mi na myśl w tym konkretnym przypadku ? Proszę bardzo: dyski są podłączone do dodatkowego kontrolera.

Tak czy siak - jeśli sprzęt działa prawidłowo - nadal nie polecam naprawiania czegoś co działa, ponieważ porady typu “zresetuj BIOS” nie mając bladego pojęcia o sprzęcie z którym masz do czynienia - nie prowadzą do niczego dobrego (co najwyżej do kolejnego postu w którym pytający zada kolejne pytanie: jak to teraz poustawiać żeby działało ?)

Skoro nie ma wykazu podłączonych urządzeń, to znaczy, że nie działa prawidłowo. Nie obraź się na proste odbijanie piłeczki, ale sam mało widziałeś, skoro uważasz, że jakimś cudem wszystkie urządzenia podłączone do jednego komputera są tak niezgodne, że nie wykryło nawet jednego. I pamiętaj o najważniejszym - fakt, że spędzasz na forum więcej czasu niż inni nie świadczy o tym, że jesteś lepszym specjalistą i masz prawo mówić innym, że wiedzą mniej od Ciebie. Ten fakt świadczy tylko o tym, że masz mniej pracy i więcej czasu na udzielanie się.

P.S. Ładowanie ustawień domyślnych BIOS jest jedną z najbezpieczniejszych opcji zamontowanych w sprzęcie.

Dziwne, ponieważ arak pisze wyraźnie: “… Po włączeniu komputera tradycyjnie pojawia się na czarnym ekranie wersja biosu i podłączony sprzęt(dysk,cd-rom). I tu wszystko jest ok. …”

Zamiast rozpisywać się o moim stażu - może lepiej ustosunkowałbyś się do tego jednego przykładu który podałem. Podpowiedź: co twoim zdaniem w takim przykładzie dałoby zresetowanie ustawień BIOSu do wartości domyślnych?
Nie znasz (w zasadzie to powinienem napisać: nie znamy) konfiguracji tego konkretnego komputera. Nie przychodzi ci na myśl, że zresetowanie ustawień wcale nie musi być bezpieczne jak to sugerujesz ?

Dokładnie to wygląda tak.

Konfiguracja

Napisz proszę, jaka to jest płyta główna.

Gigabyte Ga-P35 DS3

A znasz konkretne wydanie?
obraz

Jest to rev. 2.0

Czy [None] pojawia się na wszystkich portach, nawet gdy przepniesz kabel do innego Sata?
Czy pod aktualnym portem są dostępne opcje zamiast [None] ?

Jak nacisnę na [None] to jest opcja identyfikacji sprzętu lub coś podobnego. Gdy skorzystałem z tego to po ponownym uruchomieniu komputer nie chciał wystartować. Skorzystałem z wyciągnięcia baterii i wszystko już ruszyło. Niestety nadal bez wykazu w biosie co jest zainstalowane.

A co z przepinaniem kabla Sata do innego gniazda?

Czy w sekcji Boot pojawia się nazwa dysku jako pierwszy do rozruchu?

Tak, w sekcji Boot jest wykrywalny dysk(jest ustawiony jako pierwszy) wraz jego nazwą fabryczną ST3250410A

Dodaj jeszcze informacje dotyczącą napędu optycznego. Konkretnie chodzi mi o to, czy jest to napęd ze złączem SATA czy IDE.
Jeśli możesz - wrzuć zdjęcie wnętrza komputera, pokazujące miejsce podłączenia napędów.
Pytanie pomocnicze: czy w ustawieniach BIOSu masz uaktywnioną opcję RAID ?

Proszę oto dodatkowe zdjęcia:

Proponuję:
obraz

  1. Disable
  2. Powinno się samo wyłączyć
  3. Niepotrzebne, Disable
  4. Niepotrzebne, Disable

obraz
SMART Enable

F10 Enter

Czy coś się zmieniło?