Bios nie widzi SSD- prośba o poradę cd zmiany konfiguracji

Witam

 

Mam taką konfigurację na komputerze:

 

Płyta głowna Asus P9x79 Pro

Corsair Force GS  180 Gb - 1 partycja zainstalowany downgrade do win7

dysk WD 3,5" 1TB - 1 partycja ( póki co)

procesor Intel I7 3930K

 

Mam mały problem z komputerem. Podpiąłem wczoraj zewnętrzny dysk 3,5" i komputer zaczął łapać lagi. Początkowo nie zwróciłem na to uwagi, dzisiaj wypadł bluescreen ,potem komunikat o wyborze bootowalnego dysku.

Wszedłem w BIOS i trochę się zdziwiłem. Bios nie widzi dysku SSD a podłączony pendrive Kingstona 8Gb opatrzył etykietą “UEFI”, oprócz tego wykrył dysk 3,5" i DVD

 

Zajrzałem do środka obudowy i przełączyłem port Sata z kontrolera Intel na Marvel (ssd caching) Dysk nadal niewidoczny, za to bluescreeny i lagi  przy pracy z dyskiem zew. ustały za to Corsair pojawił się jako dysk, który mogę wypiąć/odłączyć z panelu USB dla win 7

 

Teraz meritum sprawy. Ponieważ jestem dość zielony w temacie, proszę o pomoc/ poradę, jak skonfigurować bios aby widział dysk SSD.

 

Drugie pytanie dotyczy sensu takiego rozwiązania. Z jednej strony czytałem, że kontroler Intela jest stabilny i warto na nim trzymać SSD. Z drugiej kusi wgranie systemu od nowa na dysk 3,5" i spięcie go w ssd caching. Może ktoś ma doświadczenia w tej materii.

 

Z góry dzięki.

pozdrawiam