Bios nie widzi twardego dysku!

Proszę o pomoc w podłączeniu twardego dysku do płyty gł. dysk SATA płyta główna ASROCK P4VT8+ po podpięciu twardego, bios go nie wykrywa bios Amibios 3.31a w płycie był podpięty wcześniej dysk ATA ale na płycie jest gniazdo SATA tylko nie ma go w biosie, proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

maniek30dg , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Cześć

Czy port SATA do którego podłączasz dysk jest włączony w BIOSie?

Właśnie w biosie nigdzie nie widzę portu SATA

Cześć

Próbowałeś przywrócić domyślne ustawienia w BIOSie?

Dysk SATA prawidłowo podpłączony?

Zasilanie do dysku podpięte?

Wszystko podpięte

Musisz zainstalować sterowniki SATA z dyskietki, którą utworzysz np. przy pomocy CD ze sterownikami.

Wszystko masz opisane w instrukcji do płyty głównej na str. 17 (instrukcji a nie pliku pdf - w rozdziale 2.9).

Tu masz link do instrukcji:

ftp://europe.asrock.com/manual/p4vt8+.pdf

Cześć

Sterowniki SATA są potrzebne dopiero przy instalacji systemu, przeczytaj dokładnie. Problemem autora jest fakt iż BIOS nie wykrywa poprawnie dysku twardego.

maniek30dg próbowałeś przywrócić domyślne ustawienia w BIOSie?

Próbowałes podpiąć dysk to drugiego gniazda SATA?

Próbowałeś podmienić kabel SATA na inny?

Jak dysk twardy posiadasz?

Jak na razie to nie mamy żadnych konkretnych informacji poza modelem płyty głównej. Nie wiemy nic o modelu (pojemności) dysku SATA.

A z instalacją sterowników wcale nie jest pewne, że bios bez nich wykryje dysk - w tej płycie siedzi stare VIA…

Poza tym kontroler SATA jest w tych płytach domyślnie wyłączony i (podobno) ma własny bios… http://www.grupy.banzaj.pl/Plyta,glowna,Asrock,P4VT8,i,start,z,CDROM,14,1243585,2010_12.html

A na początek proponuję sprawdzić, czy dysk pracuje w trybie SATA1 (jeśli to dysk SATA2, to powinien mieć zworkę do zmiany trybu na SATA1)

Jak trzymasz w ręku dysk czujesz, że “się kręci”? Pewny jesteś, że kabelek zasilający jest sprawny?

próbę dokonałem na 2 dyskach: Seagate Garracuda 7200.10 - 160gb i Samsung HD160JJ - 160gb/7200rpm/8m. Z tymi sterownikami do SATA to jest problem bo nie mam stacji dyskietek może jest inny sposób na te stery? Jak włączyć w biosie kontroler SATA?

Poszukaj manuala do płyty głównej i zobacz, czy nie jest wymagana jakaś zworka na płycie głównej. Sprawdź także kabel - może być trefny. Później sprawdź same ustawienia BIOS’u - jeżeli masz tryb kompatybilny, to często dyski SATA widnieją jako IDE (dzięki temu zainstalujesz bez problemu Windows XP bez przygotowywania płytki z obsługą kontrolera SATA).