BIOS nie wstaje

Witam

 

Mój problem polega na tym, że nie wstaje mi bios :C Resetowałem go zworkami, a nawet dla pewności wyłożyłem baterię i nadal nic.

 

Ale opowiem krótko co się działo przed awarią, gdyż może to nie bios jest bezpośrednią przyczyną problemu.

______________________________________________________________________________

Dwa tygodnie temu komputer zaczął się samoczynnie włączać, natomiast nie chciał się wyłączyć. Coś się działo z jądrem systemu, ale nawet po jego naprawie, komputer nie chciał działać poprawnie.

 

Po odkręceniu obudowy zobaczyłem, że jedna z pamięci RAM częściowo się wypięła, więc wpiąłem ją z powrotem.

 

No i około dwie godziny po tej “operacji” na ekranie monitora zaczęły się pojawiać kolorowe, poziome paski, przy czym nie mogłem nic zrobić.

 

No i dotarliśmy do meritum, czyli do momentu, przy którym po ponownym uruchomieniu komputera, ten nie wstaje nawet do BIOSu. Włączają się wszystkie urządzenia, ale nie ma charakterystycznego “piku”, który zawsze towarzyszy włączaniu PC.

_____________________________________________________________________________

 

 

Wybaczcie jeśli troszkę chaotycznie opisane, ale chciałem zawrzeć jak najwięcej informacji :slight_smile:

 

Więc co może być przyczyną problemu? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :smiley:

Masz dostęp do innej karty grafiki? Z opisu wygląda, że obecna zaczęła rzucać artefaktami, na początek testowałbym tę opcję.

 

Mam dostęp do GeForce 6200, więc wepnę ją dla testu :slight_smile: Dzięki

 

EDIT:

Niestety nie jest ona kompatybilna z moją płytą główną :C

Podaj specyfikację sprzętu, szczególnie zasilacz: marka moc, typ karty, procesor, płyta główna. Masz możliwość przetestowania karty na innym kompie (kumpel?). Zalecałbym oględziny płyty głównej pod obecność wybrzuszonych kondensatorów, to samo z kartą. Poza tym wypnij jedną kość RAM i spróbuj włączyć kompa, sprawdź co będzie się działo, zrób to samo z drugą kością.

Płyta główna: Asus P5K

Procesor: Intel Core 2 Duo (podkręcony do 3,2 GHz)

Zasilacz: Chieftec CFT-560-A12S (560W)

 

Jutro popytam się znajomych czy jest możliwość testu karty graficznej :slight_smile: Z RAMem spróbuję jak wróce do domu

 

A może już bateryjka od BIOS-u jest wyczerpana i trzeba kupić nową ?

Zrób resetowanie BIOS wg. tej instrukcji:

 

Odłącz kabel zasilania.

Wciśnij przycisk Power - nastąpi rozładowanie kondensatorów.

Wyjmij bateryjkę BIOS na ok minutę.

 

Włóż ją i spróbuj uruchomić sprzęt.