BIOS nie wykrywa SATA

Witam,

jak w temacie, BIOS nie wykrywa mi nagrywarki DVD. Stara ATAPI padła więc idąc z postępem i kupiłem nowszą i jestem rozczarowany. Podobnie było z dyskiem twardym więc musiałem wrócić do IDE. Dziwi mnie natomiast fakt, że co prawda w BIOS-ie tego typu sprzętu nie widać, natomiast jest on widoczny w Windows i może bym to jakoś przebolał gdyby nie fakt, że o ustawieniu BOOT-owania z tego rodzaju urządzeń jest obecnie niemożliwe. Jak rozwiązać ten dylemat? Proszę o sugestie.

K8T Neo MS-6702

AMD Athlon 64 3200+

2 GB RAM

WD 250GB / ATA

DVD SONY / SATA

WIndows XP PRO SP3

Zakładam, że podłączyłeś nagrywarkę do gniazda SATA1 lub SATA2? Jeśli tak, to wszedłbym do BIOSu i wybrał pozycję “Load BIOS Setup Defaults”, potwierdził ją i zrestartował komputer. Jeśli ten napęd jest widoczny w Moim Komputerze, to musi być widoczny w BIOSie w zakładce “Standard CMOS Features”, ale należy rozwinąć (Enter) kolejno wszystkie pozycje Primary i Secondary IDE i tam popatrzeć na konfigurację, cofnąć się do głównego okna (Esc) i sprawdzić, czy nie pojawiły się fabryczne oznaczenia napędów zamiast napisu “Not installed”.

Tak jak piszesz, DVD mam na SATA1 , a po defaulcie sprawa ma się tak:

Primary IDE Master [WDC WD2500AAJB]

Primaty IDE Slave [Not Detected]

Secondary IDE Master [Not Detected]

Secondary IDE Slave [Not Detected]

W podopcjach wszystko na Auto i inaczej nie chce być, ale pojawiła się w Boot Sequence i to już mnie satysfakcjonuje :slight_smile:

Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to proszę pisać.

Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to podłączyć nagrywarkę zamiast do SATA1, to do SER1 (w rogu płyty) i sprawdzić, co to da.

Patrząc na Twój BIOS mam jednak wrażenie, że w nim nie ma takiej pozycji , która ukazywałaby napędy podłączone do gniazd SATA , czyli po prostu napędy te będą wprawdzie brały udział w Boot Sequence, natomiast “zobaczyć” można je z wyłącznie w systemie (Moim Komputerze). Tak mi z tego wychodzi.

Warto by było zrobić też takie doświadczenie i twardy dysk SATA (jeśli taki masz?) podłączyć do gniazda SATA1, a nagrywarkę do SATA2 i zobaczyć, co na to “powie” komputer. Jeśli normalnie się uruchomi, to jest tak, jak wyżej przypuszczam.

Niestety to jest jakaś uboższa wersja tej płyty i nie mam na niej SER chociaż być powinno, ale mniejsza o to. To już nie jest komputer pierwszej młodości więc niedługo pewnie i tak kupię nowszą płytę. Myślę o czymś z USB 3.0 itd. Zobaczymy jak to wyjdzie cenowo bo, że zmiany są konieczne to już fakt. Puki co dzięki za odpowiedź bo co 2 głowy to nie jedna. Pozdrawiam :slight_smile:

Wgrałeś sterowniki SATA przy instalacji systemu?

To chyba normalne, że w listingu urządzeń ATA/IDE nie ma urządzeń SATA, prawda?

Wygląda na to, że twój BIOS jest “starej daty” i obsługa SATA została w nim dosztukowana na siłę, więc nie zawsze to może działać jak oczekiwano.

@Burnago

System się instalował jeszcze na starej ATA więc nie wgrywałem nic oprócz tego co się instaluje standardowo. Jeżeli trzeba coś jeszcze dograć to proszę o podpowiedź :slight_smile:

@mktos

No nie wiem czy normalne, że w listingu nie ma SATA ponieważ stawiałem już systemy na płytach gdzie były w standardzie, ale fakt, płyta jak pisałem wcześniej nie jest pierwszej młodości więc ma prawo ich tam nie być. W każdym razie jakby się dało jeszcze z niej coś wycisnąć to by było nieźle :slight_smile: