Bios nieprawidłowo wykrywa pamięć

Witam, mam zainstalowane 4gb ramu, a bios pokazuje mi 3gb. Co może być przyczyną? Posiadam płytę Asus p4p800-x

Masz 2x2GB czy 4x1GB pamięci?

4x1gb. Tak się składa, że tępy nie jestem i wiem, że ta płyta ma już swoje lata i nie obsługuje modułów 2gb… Najciekawsze w tym wszystkim jest to, ze włączyłem Windowsowi PAE i pokazuje mi 4gb(dostępne 2gb)…

Próbowałeś zdiagnozować kostki? Wstawić dwie przetestować memtestem, a potem zamienić je na resztę?

Zrobiłem inny myk - wypiąłem stare kości i zostałem nowe. Bios normalnie wykrył 2048mb… Od razu uprzedzam następne pytanie - kości mają takie same parametry…

Masz system operacyjny 32bitowy czy 64bitowy?

Jeżeli masz 32bitówkę to się nie dziw, że widzi ci tylko 3GB RAM’u. Tylko 64bitówka widzi więcej niż 3GB z przecinkiem.

Przecież napisał że BIOS mu widzi tylko 3gb, a nie system. Chociaż również to teraz bywa z formułowaniem wypowiedzi.

Matko, błagam Was, nie miejcie mnie za takiego kretyna. Chodzę do technikum informatycznego i posiadam mimo wszystko jakąś wiedzę i wiem, że jest Windows 64 bity oraz 32bity i 32 bitowy musi mieć włączone PAE żeby odczytał 4gb, a 64 bitowy nie. Ja właśnie mam włączone PAE i jak pisałem, 7 podaje, że mam zamontowane 4gb(2gb dostępne), natomiast bios mi widzi 3gb, pisząc bios mam na myśli to co Wy macie na myśli, czyli włączam kompa, wyświetla się ekran post i pokazuje mi, że mam zainstalowane 3gb. Tak samo jest z programem AIDA, jak wejdę w płyta główna/pamięć/SPD to też mi pokazuje, że na wszystkich gniazdach dimm mam kość o pojemności 1gb… Rozgryzłem juź, że ram na dzień dobry 256mb ramu zabiera mi grafa(chociaż nie wiem czemu, bo słyszałem, że tylko zintegrowane współdzielą ram, a ja mam normalną na AGP - Geforce’a 7300GT) i w manualu mobo doczytałem, że bios może czytać mniej niż 4gb pamięci, bo trochę ramu zabiera mostek południowy, ale wątpię żeby mostek z grafą zabierał 1gb ramu…

Nikt nie pisze, że jesteś kretynem. Piszesz w ten sposób po raz drugi już w tym temacie, a my próbujemy cały czas Ci pomóc, ale pisząc w ten sposób możemy zrezygnować.

To, że chodzisz do szkoły nic dla nas nie znaczy w tym momencie.

Opcje AGP Aperture Size ustaw na mniej niż 256MB, zalecane 64MB.

Wejdź do BIOSu i w opcjach chipsetu szukaj opcji Memory Remap Feature, jeśli będzie taka ustaw ją na Enabled.

Szukałem tej opcji rempau - nie ma jej. Zmnijszyłem ram dla grafy do 64mb - teraz widzi 3,30gb… Seven nie wiem dlaczego nadal się upiera przy tym, że zainstalowane jest 4gb, natomiast dostępne jest dwa. To samo jest w menedżerze zadań, jak przejdę na zakładkę wydajność, to przy pamięć fizyczna pokazuje mi dostępne 2gb, nie 4gb czy tam 3,30 gb… Jedynie Mandriva rozpoznaje tyle ramu ile pokazuje bios.