BIOS no update

(Chateau1) #1

Witam

Chciałem wskrzesić stary komputer. Zainstalowałem Xp home i okazało się, że działają nie wszystkie porty USB a w dodatku nie jest wykrywany dysk zewnętrzny 500GB (wykryto nieznane urządzenie itd). Aktualizowanie sterowników różnymi programami aktualizującymi sterowniki nic nie daje. Dodam, że instalowane na drugim dysku systemy Linux mają takie same problemy.

W związku z powyższym postanowiłem zaktualizować BIOS do najnowszej wersji (aktualnie 6.00PG z 09.21.2001)

Płyta główna to 7VJDA firmy Chaintech (firmy już niet!). Na szczęście w internecie znalazłem najnowszą dostępną wersję BIOSu dla tej płyty v 8

Zgodnie z instrukcją od płyty:

• nagrałem plik biosu (rozpakowany) na dyskietkę

• podczas uruchamiania systemu wcisnąłem ALT+F2 uruchamiając program Flash Memory Writer v 7.52 (zawarty w starym biosie)

• zgodnie z poleceniem wsunąłem dyskietkę i nastąpiło automatyczne “programing flash memory”

• pierwsza linijka ok

• druga linijka … no właśnie już prawie, prawie, ale ostatnie dwa “kwadraciki” podświetlone innym kolorem, komunikat No update drawing, dwa sygnały i restart komputera

Na szczęście komputer wystartował (tyle się naczytałem o problemach ze złą aktualizacją biosu ![-o<

Nie było opcji zapisu kopii starej wersji BIOSu.

Po kilku próbach, zawsze z takim samym skutkiem postanowiłem spróbować inaczej.

• utworzyłem dyskietkę botującą na którą nagrałem plik nowego BIOSu i nowszą wersję AWDFLASH.

• uruchomiłem kompa z dyskietki

• uruchomiłem AWDFLASH

• wpisałem w stosownym miejscu nazwę pliku nowego BIOSU (7vjd0407.bin)

• enter i znowu to samo

Ostatnie dwa “kwadraciki” inny kolor, komunikat “No update drawing”, dwa sygnały i restart komputera

Próbowałem jeszcze kilka razy obydwoma sposobami i cały czas efekt jest taki sam - no z tą różnicą, że teraz AWDFLASH uruchamia się w nowszej wersji przy każdym sposobie a w przypadku dyskietki botującej, po wpisaniu nazwy pliku nowego BIOSU jest komunikat, że nie ma takiego pliku :?:

Opcja flash BIOS protection oczywiście ustawiona Disabled

Jakieś sugestie?

(Piter9713) #2

Wersja BIOSu 6.00PG zawsze będzie ta sama. Flashowałem kilka płyt na Awardzie i też tak jest. Tu liczy się rewizja (albo też możesz porównać datę wydania starego BIOSU z nowym, jeśli pamiętasz). Przy flashowaniu BIOSU Award zawsze kilka kwadracików będzie no update (hmmm… obszary BootBlock’a?). Zapewne masz już nowy BIOS wgrany :).

(Veers) #3

Aktualizacja BIOSu nic tu nie wniesie. To że nie działają wszystkie porty USB, jeśli pominie się kwestię wyłączenia ich w BIOSie - są zazwyczaj objawem uszkodzenia kontroler bądź gniazd USB.

(Chateau1) #4

Muszę się nie zgodzić z CeMeNT.

Uaktualniłem dwa inne BIOSy AWARD: w swoim drugim komputerze i w pracy i w obu przypadkach poszło bezboleśnie.

Po restarcie nie trzeba było nawet patrzeć na wersję. Już na pierwszy rzut oka było widać zmiany.

Niestety data nadal jest ta sama tzn 09.21.2001

Co do Rev, to w instrukcji od płyty nie ma o tym ani słowa. Płytę też obejrzałem naprawdę bardzo dokładnie i nigdzie nie ma żadnego Rev. Uszkodzony kontroler bądź gniazdo USB - ale jak, ewentualnie czym to zdiagnozować, że faktycznie są takie uszkodzenia? Chodzi mi o to, czy jest jakaś metoda lub np jakiś program, który stwierdzi konkretnie jakie są uszkodzenia i czego? A wtedy, czy da się jeszcze coś naprawić?

Aktualizacja BIOSu, owszem wszędzie radzą żeby nie aktualizować. Chyba, że np bios, tak jak u mnie nie rozpoznaje większego dysku

(Veers) #5

Najprostsza diagnoza: podłączasz urządzenie i nie działa. Sprawdzasz w menadżerze urządzeń i widzisz że nie zgłoszonego problemu z urządzeniem / sterownikiem. Wówczas z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć że uszkodzone są porty. Jeśli w menadrzeże widać jakieś problemy - to zaczynasz od prób ze sterownikiem, jeśli sterownik w czasie instalacji zgłasza problem z rozpoznaniem sprzętu - to znaczy że problem rzeczywiście jest po stronie kontrolera.

Są jeszcze rozwiązania programowe typu PC Doctor - ale ich działanie i tak zasadniczo jest oparte na mechanizmach kontroli zarządzania urządzeniami.

A skoro już o sterownikach mowa - to rozumiem - że takowe zainstalowałeś ? (VIA 4 in 1)

Naprawa płyty głównej - choć możliwa - w przypadku tutaj opisywanym mija się z celem. Elektronik więcej weźmie pieniędzy za samo spojrzenie na płytę Socket A niż jest ona warta, że o naprawie nie wspomnę.

(Chateau1) #6

Rozumiem uwagi dotyczące USB. Właściwie, to nie działający jeden port USB moę sobie darować. Ale nie rozpoznawanie dysku przenośnego, to już dla mnie problem.

Dlatego wracam do mojego głównego pytania: dlaczego BIOS nie chce się zaktualizować? Co mogę zrobić aby tego dokonać?