Bios oszukuje reszte sprzętu!

Posiadam procesor P4 2.40 GHz a bios widzi go jako 1211 MHz. W programie o nazwie EVEREST widnieje jednak jako dwa procesory o taktowaniu 1211MHz. Kompyter zachowuje się jednak jakby miał tylko 1211 Przedstawiam poniżej kopie fragmentów raportu. Prosze o pomoc bo już nie wiem co mam zrobić.

Witam!

Ustaw odpowiednio FSB w BIOS-ie, bo masz zaniżone… na moje oko powinno być na 200, a jest na 101.

Kiedy przestawiłem FSB w BIOS’ie na 200, po zapisaniu ustawien komp zaczął wyć niczym syrena strażacka i musiałem resetować bios aby komp ponownie sie odpalił. Jakieś inne pomysły?

Witam!

Jakie masz pamięci? Może masz źle dobrane komponenty?

W ogóle to kiedyś działało dobrze?

Mam 1 x 512 DDR i 1 x 256 DDR. Działało dobrze na innej płycie tej samej firmy.

Witam!

Jaka jest ta pamięć 512 i jaka jest ta 256 - jeśli ta 512MB jest DDR400 to zostaw tylko tą 512MB i ustaw FSB na 200.

Widać, że chyba któraś pamięć nie wyrabia na FSB równym 200.

Dalej to samo. Wyje jak syrena i tylko reset BIOS’u pozwala na uruchomienie kompa.

Witam!

Napisz w końcu pełną konfigurację kompa, bo to jest bez sensu takie gdybanie. Tylko przyłóż się do tego, żeby później nie trzeba było zadawać dodatkowych pytań np. o szybkość pamięci i jej timingi.

Zamieszcze fragmęty raportu EVERESTa które moim zdaniem sie przdadzą bo nie znam sie Aż tak na kompach zeby pisać szegółowe specyfikacje techniczne. Mam nadzieje ze to coś wyjaśni.

no to jak byk jedna pamięć jest PC2700, czyli 333MHz.

wiele takich pamięci chodzi na 400MHz, ale nie każde.

ustaw więc albo FSB 166MHz, albo wyjmij jedną kość (tą 256mb) i ustaw FSB 200.

Witam!

Dokładnie… ta kość Samsung jest zbyt wolna… w ogóle teraz dziwnie wszystko Ci chodzi, bo jest asynchronicznie:

Szybkość procesora:

Częstotliwość taktowania procesora 1212.73 MHz (oryginalny: 2400 MHz)

Mnożnik procesora 12.0x

Procesor FSB 101.06 MHz (oryginalny: 200 MHz)

Magistrala pamięci 134.75 MHz

Zrób, jak radzi freedom (z resztą już to pisałem wcześniej).

Musi pójść na FSB 200, bo procek i ta jedna kość są na FSB 200.

ps. albo skasuj ten cały tekst już, albo zamieść go w postaci pliku .txt, bo strasznie dużo miejsca zajmuje :slight_smile:

Wyjąłem kość 256 i ustawiłem FSB na 200 to zaczął wyć. Gdy włożyłem kość i ustawiłem FSB na 166 było to samo. Od tego resetowania biosa uszkodziłem sobie również karte dzwiękową. Trzeba mieć talent nie? Czy TA płyta główna jest dobra?

Tych CPU jest mnóstwo i są na FSB 100(400) - sprawdź jaki masz model CPU.

http://www.dyski.wirt.pl/procesory/pen4_north.htm

Mój procesor to:

sSpec#: SL6WF

częstotliwość: 2.40 GHz

FSB: 800 MHz

Nazwa kodowa: Northwood

Stepping: D1

L2 cache: 512 KB

mnożnik: 200*12.0

Edit:

Dodam jeszcze, że to procesor w technologi Hyper-Threading

Witam!

Czyli sprawa jest jasna praktycznie od pierwszego posta… musisz ustawić FSB na 200 innej rady nie ma.

Jedna kość (ta 256) nie jest właściwa i albo ją wymień albo zrezygnuj z niej.

Najlepiej to weź zrób tak:

  1. Wyjmij kość 256

  2. Wyjmij baterie na płycie lub zresetuj bios za pomocą zworki

  3. Włącz kompa - powinno być OK

Jeśli nie będzie, to oznacza, że Twoja płyta nie rozpoznaje poprawnie procka - wtedy upgrade BIOS-u