BIOS problem - komputer nie uruchamia się

Dzisiaj nagle komputer sam się zrestartował, ale już nie mógł się uruchomić. Włącza się jedynie ekran powitalny, ten zawierający informację, żeby nacisnąć F8, F2, itp. (nie wiem jak fachowo się nazywa)
Po wejściu do BIOS można zauważyć, że są trzy poziomy priorytetu bootowania:

  1. Removable device.
  2. Sata…
  3. CDROM
    I dziwne - jak chcę zmienić na 1 SATA tak jak zawsze było, to BIOS po ‘save’ nie pamięta ustawień i po restarcie znowu jest ten ‘removable device’ :frowning:
    Ogólnie więc dramat, komp mi jest potrzebny, a nie mogę go uruchomić.
    Byłbym wdzięczny za pomoc.

Ile lat ma płyta główna kompuetra? Prawdopodobnie wymiany wymaga bateria na płycie głównej, w większości przypadków CR2032.

Model baterii sprawdź w instrukcji obsługi płyty głównej.

Płyta główna i cały komp ma około 7 lat.
Jest jeszcze jedna sprawa - pojawia się na początku jasnozielony ekran ASUS’a, wcześniej tego nie było w ogóle.

Z tego co pamiętam, Asus daje takie zabawki w swoim płytach głównych jak “Asus Logo”. Można to wyłączyć, ale BIOS musi być w stanie zapisać zmiany.

Jeśli płyta ma tzw. Boot Menu to powinna być możliwość wyboru urządzenia, z którego ma startować komputer BEZ POTRZEBY zapisywania zmian w BIOS i restartu komputera.

A gdzie mogę sprawdzić czy płyta ma ‘Boot Menu’?

W instrukcji obsługi.

Podaj dokładny model płyty głównej.

Asus M4A78TD-V EVO
Teraz jakimś cudem go uruchomiłem. Windows wystartował. Ale po wyłączeniu jest to samo.
Muszę nacisnąć F8, potem F1, potem ‘exit’ i wybrać ręcznie SATA. A następnie wybrac opcję, aby Windows włączył się normalnie.
Nie działa, nie wiem dlaczego, połączenie internetowe kablowe.

Update - bateria wymieniona. problem rozwiązany.
Dziękuję za pomoc :slight_smile: