BIOS przestał wykrywać dysk twardy (dysk wydaje się być sprawny)

Witam

Bios przestal widziec dysk twardy (nazwijmy go D). [D] orginalnie siedzi w laptopie (L) ,
podlaczalem go do 2 innych komputerow i tam startuje bez zadnego problemu,
zrobilem [D] “surface test” przy pomocy darmowego MiniTool Partition Wizard 10,
test nie wykazal zadnych bledow. Podlaczalem inny dysk do [L] i windows 10 wystartowal
bez zadnych przeszkod, na [D] tez jest Win 10. Gdy do [L] podpinam pendrive z linuxem live
to pod linuxem mam dostep do [D], jednak gdy bootuje pendrive z windowsem, mam przez dluzszy czas
symbol ladowania a po tem czarny ekran(tylko raz udalo mi sie wystartowac instalacje windowsa z pendrive,
wybralem napraw i po tym tylko raz [D] wystartowal z windowsem za drugim razem bios znowu go nie widzial.
Zdesperowany postanowilem zainstalowac linuxa Mint obok windowsa na [D] ale nic to nie pomoglo.
Prosze o jakies porady jak ten dysk uratowac.

Laptop :

  • ASUS model F555L
  • CPU Intel i5
  • GPU nVidia 820M

BIOS :

  • Vendor - American Megatrends
  • Ver - 306
  • GOP ver - 5.5.1028
  • EC ver - F0BU0900

DYSK TWARDY :

  • Samsung - Mommentus
  • Model - ST1000LM024
  • 1000 GB

Piszesz, że podłączałeś dysk do dwóch innych komputerów i tam startuje bez problemu, a jednocześnie Twój laptop startuje bez problemu z innym dyskiem, więc logicznie biorąc ten Twój dysk, jak i laptop, są sprawne.
Wygląda na to, że dysku nie trzeba “ratować” (skoro startuje na innych komputerach) lecz ustawić odpowiednio BIOS Twojego laptopa. Chyba, że ja coś nie rozumiem?

Wiesz jaka opcja w biosie moze powodowac takie problemy?

Nie znam tego BIOSu, ale z reguły chodzi o tryb pracy dysku: IDE, SATA Configuration, AHCI, RAID itp. Dobrze jest na początek wybrać w BIOSie opcję “Restore Default” lub podobną.

Reset do domyslnych aktualizacja biosu, oraz zmiany EFI UEFI oraz podanych przez Ciebie nie pomogly.

Dodam ze pendrive z linuksami startuja bez problemow z windowsami sie wieszaja.