Bios przybrał inny mnożnik FSB niż daje procesor

(system) #1

Witam,

Kupiłem komputer z procesorem AMD Athlon 64 x2 4400+ (ADO4400DOBOX) na płycie Foxconn A690GM2MA-8KRS2H.

Z tego co wyczytałem w internecie płyta nie umożliwia zmiany mnożnika FSB, tylko przyjmuje automatycznie ten co podaje procesor. I tu jest problem bo w biosie pokazuje mi obecny mnożnik jako 11.0, a maksymalny jako 11.5, tylko, że przy tym "obecnym" mnożniku procesor ma moc 2200Mhz, a powinien mieć 2300Mhz. Wszędzie gdzie czytam to ten procesor oferuje mnożnik 11.5 przy którym uzyskałbym moc 2300Mhz tak jak w ofercie procesora. Może mi ktoś powiedzieć o co chodzi?

Pozdrawiam

(Kabuto1378) #2

Sprawdzałeś programem CPU-Z, Everest, zainstalowałeś najnowszy BIOS.

(system) #3

Wszędzie pokazuje 2.2Ghz, BIOS był instalowany przez monterów komputera, najnowszy chyba nie jest ale wydany w 2007 roku - 05/26/07.

(Kabuto1378) #4

bios jest z maja 2007 r., więc na 101 % jest nowszy bios. mam płytę Foxcona i ich program do zmiany Bios-u działa bez zarzutu. Zrobi niemal wszystko za Ciebie ty musisz tylko potwierdzać. I oczywiście w trakcie aktualizacji Biosu wyłączasz wszystkie programy a sam komputer do zakończenia aktualizacji nie może zostać wy łączony.

(klopas) #5

między 2,2GHz a 2,3GHz nie zauważysz różnicy... ja bym się nie przejmował... tym bardziej że u mnie jest mnożnik max 10.5x ale przy tym jest 380MHz ramy a jak zmienie na 10x to ramu chodzą na 401MHz :wink: i chodzi szybciej mimo to, iż proc jest wolniejszy niż zwykle...

(system) #6

Nie wiem co robić, nie znam sie na tym a nie chce czegoś popsuć. Tylko, wiesz mam teraz 2.2Ghz a kupiłem 2,3Ghz więc tym się przejmuje.

(Gen Salvador) #7

ciekawe tylko po co założyłeś drugi temat :? viewtopic.php?f=19&t=231408

(Darciosyjx) #8

Hmmm... dość dziwne że w plytce nie idzie zmienic mnożnika FSB procesora :? Ale powiem tak jak już ktoś CI to napisał - nie przejmuj sie tym - 100 Mhz roznicy przy tym procku i tak nie odczujesz a szkoda zachodu :slight_smile:

(system) #9

Zaktualizowałem bios tym narzędziem co KabutO i jak na razie super. Wszędzie teraz pokazuje moc 2,3 ghz, mnożnik sam ustawił się na 11.5 i mam możliwość nawet jego zmiany, wszystko jak na razie odpaliło sie dobrze, dysk, pamięć jest wykrywana, jeżeli wszystko sie włącza to znaczy, że aktualizacja biosu poszła pomyślnie?

(Kabuto1378) #10

Jesteś mi winien browara a nawet całą kratę. :mrgreen:

(Emilmlo) #11

Drobna pomyłka przy mnożniku 10.5x ram ma 350 MHz, po zmianie na 10x jest 400MHz z tym się zgadzam, 50 MHz więcej na ramie nie daje wielkiego skoku wydajności.

daroo jaki masz ram ?? daj screena z CPU-Z z zakładki memory.

(system) #12

Ram marki Patriot:

ramkj6.jpg

ram2tv7.jpg

(Emilmlo) #13

Jaki dokładnie ten ram ?? nie jest to Patriot Extreme Performance LLK 800MHz CL4 ??

(system) #14

http://www.znak.pl/index.php?cid=305&sc ... 800Pat+CL5