BIOS -Radeon

Witam ,

byly juz takie tematy …ale niemoglem znalezc …(gdzies na dole zakopane…).

Postanowilem zmienic Bios dla mojej karty graficznej …(Radeon 9550 256 mb 5ns Saphire) no i pamietam ,ze gdzies kiedys czytalem aktykul jak to sie robi …ale niestety ponowna proba wyszukania strony na google nieudala sie.

Powiedzcie mi , jakie Biosy sa najlepsze ?

Chcialbym przerobic ja na 9600 tylko z moimi wlasnymi napieciami na gpu i mem …(GPU-300 MEM- 205 …tak dla bezpieczenstwa) .

Podajcie mi prosze linka do jakiegos biosa od 9600 …(slyszalem ,ze podobno gigabyte ma najlepsze timingi pamieci ? tylko pamietajcie ,ze moje to 5 ns ) .

No i to bylo by chyba wszystko …mam nadzieje ,ze to dobrze rozjasnilem.

pozdrawiam.


Zapomnialem dopisac o tym czy niewiecie gdzie moge znalezc artykul poswiecony wlasnie wstawianiu nowego biosa :lol:

Tu chyba coś znajdziesz…

Dzieki :slight_smile:

Tylko powstaje jeden maly problem.

Niemam wejscia na dyskietki w kompie , czy moge to zrobic z plyta cd-rw ?

…a tez niemam zadnej starej karty na pci …tylko starego Radka 9200 SE …jak myslicie , czy tak moge zrobic ?

Kurde niemoge znalezc zadnego BIOS’u 9600 z pamieciamui samsunga 5 ns … :frowning:

Czy moge wgrac z innymi timingami np . z 3, 2.8 ,4 ?

Bo innych chyba niema :frowning:

Chyba czeka Cię masa lektury,ale nie czując się na siłach do takiej operacji sporo ryzykujesz…

Czuje sie na silach … imniejwiecej wiem jak sie to robi …tylko mam kilka pytan :

(prosze aby teraz odpowiedzialy mi osoby ktore naprawde wiedza o co chodzi w tym temacie …bo niechcem aby przez czyjes glupie gadanie karta mi poszla)

1.Czy moge zastosowac Bios ktory jest przystosowany do pamieci z innymi timingami ? Moje maja 5 ns …a do radka 9600 pro sa tylko 4 , 2.8 …i jeszcze jakies tam inne tylko niema 5ns wiec … .

  1. Jak to jest z tym Flashowaniem , czy moge cala operacje wykonac z plyty cd-rw czy musze miec do tego dyskietke ?

(no i jak by to bylo mozliwe prosil bym o troche dokladniejszy opis tej czynnosci)

  1. Czy juz to robiliscie i jakie sa skutki , polaca sie ?

Znalazlem BIOS do radka 9600 pro z pamieciami 4 ns …miejszych niema …

Czy moge je dac ?

Może tu http://www.techpowerup.com/bios/ coś znajdziesz , ale nie polecam wgrywać biosu z innej karty zwłaszcza z mniejszymi timingami na pamięci , karty 256Mb-ajtowe przeważnie mają wysokie timingi , możesz zgrać bios ze swojej karty(program AtiBios Editor) i troche go przerobić GPU, MEM i timing, też nie polecam zwłaszcza jak nie masz w rezerwie karty na PCI , z płyty powinno sie udać tylko trzeba na płyte wżucić pliki z dyskietki startowej 98se (tylko nie pamiętam które)+ te które są potrzebne do flashowania biosu i w biosie ustawić botowanie z cdromu, a tak wogóle jak nie chcesz podnoscić taktowania GPU i pamięci to za samą nazwe z 9550 na 9600 to lepiej nie ryzykować, kiedyś sie bawiłem w zmiane biosu ale na geforce i była porażka dobże że miałem drugą karte na PCI i udało sie przywrócić ją do użytku.

Tutaj wlasnie znalazlem ten Bios :slight_smile:

Kurde tak jak to opisujesz to troche ciezko bedzie …heh…

Czyli niepolecasz tego …kurde .

No niestety niemam zednej karty na pci .

A zalezy mi na tym flashu …tylko niewiem czy duzo zyskam ?

A znsz moze jakis agresywniejszy timing pamieci dla mojej karty ktory moglby przyniesc dosc znaczacy zysk ?

Bo jak mozna zauwazyc bardzo malo sie kreca …tylko o 30 mhz a to nic niejest …

Wszystko ładnie opisane

Radze ci wyedytować twój bios programem Flashrom mniejsze ryzyko uszkodzenia

Jeśli chcesz aby syst. widział karte jako 9600XT to zmień Device ID w biosie na 4150(zrobisz to programem RaBiT jak i zmienisz w nim MHz GPU i pamięci,timingi)

schowek010ty.th.jpg

Wolalbym na pro.

dla mnie zabardzo chaotycznie , potrzebuje dokladniejszego opisu.

1-Robisz dyskietke startową MS-DOS

2-Na drugą dyskietke kopiujesz Flashrom

3-Odpalasz kompa z dysk.start.

4-Wkładasz 2 dyskietke wpisujesz komende

a:flashrom -s 0 nazwa(np9550).rom

ENTER Zapisany zostaje bios na dyskietce 5-Odpalasz winde i program RaBiT w którym zmieniasz MHz,timingi,ID itp.(w zgranym biosie jako 9550.rom) zapisujesz jako np: 9600.rom 6-Zgrywasz na dyskietke prog.flashrom i edytowany bios czyli 9600.rom 7-Robisz 3 dyskietke ratunkową w razie niespodzianki :x : – format dyskietki --> opcja-utwórz dysk startowy MS-DOS – kopiujesz na dyskietkę autoexec.bat, flashrom i oryginalny bios od grafy(np jak w pkt4 9550.rom ) . – edytujesz plik autoexec.bat - kasujesz całą zawartość, a wpisujesz to: a:flashrom.exe -p -f 0 bios.rom ( 9550.rom ) gdzie bios.rom (lub *.bin) to nazwa oryginalnego biosa. – restartujesz kompa i robisz, żeby odpalał się z a: – czekasz aż skończy flashować… 8-Odpalasz kompa z dyskietki startowej MS-DOS 9-Wkładasz dysk 2 (z flashrom i 9600.rom) 10-Wpisujesz

a:flashrom -p -f 0 9600.rom

ENTER

Jak komp wstanie to zmiana biosa udana

Jak komp nie wstanie wkładasz dyskietke 3 (ratunkową)

Dziki za odpowiedz mici :slight_smile:

Tylko jak mozna troche wyzej zauwazyc …niemam stacji dyskietek.

Wiec jak mam to zrobic z plyta ??

A mam win xp home…

to jest moj najwiekszy problem…

Bez flopa nie zgramy oryginalnego biosa do edycji

jeśli chodzi o dysk.start.MS-DOS zrobisz go na winxp

no to koniec mazen ;/

bez kitu nieda rady ?

Jak podegrasz inny jest duże prawdopodobieństwo klapy lub niestabilności karty :?