BIOS - uruchamianie instalatora z płyty

Cześć, jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. :wink: Mam takie pytanie do specjalistów:

Czy to jest normalne, że nawet jeśli First, Second i Third Boot Device ustawie wszystkie naraz na cd-room lub floppy to i tak uruchamia mi się system z twardego dysku? Tak się u mnie dzieje nawet jeśli w cd-romie jest włożona oryginalna plyta z XP.

W sklepie powiedzieli mi, że jeśli nawet mimo takich ustawień system uruchamia się z dysku to jest coś nie tak z BIOSem a nie z płytą. Pytanie tylko - co?

mało tego - jeśli wyłączę w biosie Hard Disk Priority (bios nie wykrywa dysku) wtedy bez problemu uruchamia się instalator z płyty. Dlaczego tak się dzieje?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Acidy Witaj na forum :slight_smile:

Proponuję abyś od początku stosował się do zasad panujących na tym forum. Jedną z nich jest używanie polskiej pisowni (włączając w to znaki typu ą, ś, ć, ł, ó itd). Zastosuj się proszę do tych reguł.

Ponadto, proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji icon_edit.gif

Ano dlatego, że możesz mieć boot menu, jest to dodatkowa rzecz w BIOS, i wcale nie nowa. Mimo ustawień kolejności bootowania i tak komp będzie startował z HDD

Zatrzymaj ekran na pierwszym wyświetlaniu i zobacz jakie są podpowiedzi, może to być klawisz F8, lub F12, lub jakiś inny.

Jeśli masz książkę do płyty głównej, to w niej napewno jest opis jak uruchomić boot menu.

:okulary:

Mógłbyś

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości to proszę na PW zamiast zaśmiecania forum.

Golden Finger - dzięki za pomoc. Przyznam, że nie miałem pojęcia o czymś takim jak Boot Menu. Niestety nie znalazłem tego u siebie ani w BIOSie ani w instrukcji do płyty głównej. Czy to ma jakiś związek z funkcją HDD S.M.A.R.T Capability - która u mnie jest “Enabled”?

Czy są jeszcze jakieś inne nazwy zamiast Boot Menu?

Być może nie ma tego jednak w książce, sprawdziłem u siebie i w mojej nie ma, ale że wiem czego szukać w pierwszym oknie przy odpalaniu kompa, to na samym początku (przygody z moją płytą) po prostu sprawdziłem i wiem czego i gdzie szukać.

Na screenach pokażę Ci czego możesz szukać na pierwzym ekranie, tak będzie najprościej:

bios_01.jpg

BBS POPUP - BBS to bios boot sequence a POPUP - to wyskakujące menu

Wciskam F8 i ma to co poniżej

bios_02.jpg

Ekran sobie przelatuje i wyskakuje menu z mozliwością wyboru urządzenia do bootowania systemu - poniżej

bios_03.jpg

Na innej plycie do menu POPUP BBS mam klawisz F12, tak więc zobacz czy u Ciebie coś jest na tym pierwszym ekranie.

To co podaję jest typowe dla moich płyt głównych.

Co do SMART to masz taki opis:

Osobiście nie używam tej funkcji, tzn. mam ją wyłączoną. Stwierdziłem, że mnie nie jest pomocna, ale komuś innemu może się to nie podobać i może sobie tę funkcję włączyć i cieszyć się nią :slight_smile:

:okulary:

Niestety, tak jak myslalem moja plyta po prostu tego nie obsluguje. Na ekranie startowym jest tylko:

Press DEL to enter Setup, F9 - Xpress Recovery. Innych opcji wyboru nie ma.

Jakies inne sugestie? Bardzo mi zalezy zeby rozwiazac ten problem i jestem bezradny.

Podaj nazwę płyty głównej, może trzeba zrobić upgrade BIOS’u, jaką masz wersję BIOS, rzeczywiście dziwny problem.

:okulary:

plyta: GIGABYTE GA-K8NS kupowana w lipcu 2005 i nigdy przy biosie nie grzebalem. Nie mam pojecia jaka wersja :shock: