Bios wykrywa procesor o mocy 2,2GHz, a Windows o 2,3Ghz

Witam,

Kupiłem nowy komputer i był problemy przy kupnie ponieważ spytałem się sprzedawcę, czemu w biosie pokazuje moc procesora (2 rdzeniowego) jako 2,2GHz na jeden rdzeń, on mi powiedział, że to płyta jakoś inaczej to oblicza (inny mnożnik czy coś) - płyta FOXCONN 690G, ale mówi, że to tylko źle pokazuje, a później pokazał mi, że windows xp wszystko pokazuje dobrze i mówił, że wszystko jest ok. Czy wszystko jest ok naprawdę? Procesor to AMDx2 4400+.

pewnie tak ale sie nie spotkałem z kłamaniem biosu

Wspomniał, że można to na siłę poprawić, ale powiedział, że to będzie trwało, a nic jako tako nie zyskam.

Nie wiem czy jest sens się tym przejmować. W moim starym komputerze miałem procesor AMD Duron 1300. Pod Windowsem w info było jak byk, że częstotliwość taktowania procesora wynosi 1300MHz a BIOS pokazywał 20Ghz ;| Możliwe, że było to spowodowane tym, że na płycie głównej zainstalowany był BIOS pod Athlona a ja miałem Durona. Przypadek naprawdę oryginalny, ale jak widać BIOS czasem też potrafi kłamać :wink:

Zainstalowałem program CPU-Z i tam pokazuje 2,3GHz, w programie Aida i Everest patrząc w zakładce płyta główna pokazuje 2,2Ghz, ale jak wejdę w zakładkę procesor to jest już 2,3Ghz.

A może tak dasz screena z CPU-Z ??

Coś dziwnego, wszedłem w BIOS i ustawiłem ustawienia na optymalne i teraz wszędzie pokazuje 2,2Ghz chociaż te dane obok mnożnika w biosie są takie same, co mam zrobić aby było tak jak wcześniej - zmienić ustawienia napięcia? W Biosie pokazuje obecną częstotliwość FSB: 2200Mhz i Maksymalną 2300Mhz.

Po wprowadzeniu tych optymalnych, domyślnych ustawień w CPU-Z pokazuje teraz tak (wszędzie teraz pokazuje 2.2Ghz):

amdct0.gif

Chciałbym aby procesor miał moc 2,3ghz bo taki zakupiłem ;). Bios był wgrywany 3 razy (jak nie więcej), przez 2 różne osoby (przy montażu i w serwisie), więc chyba jest dobry.

Mnożnik jest za niski, zamiast 11x powinno być 11.5x

W biosie jak wejdę w ustawienia procesora to tam mam:

obecne taktowanie FSB: 11.0

maksymalne taktowanie FSB 11.5

nie mogli mnie oszukać, bo pudełko od procka jest ok

ty masz chyba procek tej samej serii, jakie u ciebie są tam wartości w biosie (domyślne)?

Przy mnożniku 11.5 jest 2300MHz i tak powinno być.

No ale po załadowaniu domyślnych ustawień biosu tak nie jest, jak to ustawić, bo nie widze takiej opcji w biosie ;/.

przestaw sam na 11.5x i zapisz ustawienia biosu i będziesz miał już 2.3Ghz

wyłącz CnQ…

Nigdzie w biosie nie widzę opcji CnQ (także w pełnej nazwie) ;/.