BIOS - wymiana baterii

Drodzy Koledzy, musze w kompie wymienic baterie z plyty glownej. Prosze mi powiedziec, jesli wymienie ja bardzo szybko, to czy BIOS zachowa ustawienia czy tez nastapi jego restart. Jak to zrobic, aby BIOS pozostal bez zmian ???. Dzieki za wszelkie info.

Dlaczego musisz? Jeśli jesteś zmuszony, to znaczy, że bateria nie podtrzymuje pamięci biosu, więc twoje obawy przed utratą ustawień jest zbyteczna.

Nie.

Jeśli już to reset.

Teoretycznie na włączonym zasilaniu (komputerze), jednak nie polecam tego sposobu bo przy nieumiejętnym postępowaniu może dojść do uszkodzenia płyty głównej.

Dlaczego boisz się zmian ustawień biosu?

Kolega Cedar dobrze pisze.

A resetu ustawień nie ma co się obawiać, będzie trzeba ustawić od nowa zegar i może te domyślne ustawienia nie będą najoptymalniejsze ale na pewno będą one bezpieczne dla kompa.

Przed wyjęciem baterii możesz wykonać kopię CMOS i w razie potrzeby później ją przywrócić.

CMOS De-Animator - http://www.softpedia.com/get/Security/S … ator.shtml

Drodzy Koledzy, wielkie dzieki za Wasze info. Zasadniczo obawiam sie resetu BIOSa, gdyz jestem dosyc zielony w tym zakresie. Ponadto moj procek jest troche podkrecony i bardzo nie chcialbym utracic tych ustawien. Myslalem, ze jesli to zrobie w ciagu np. 5 sek., to nic sie nie stanie, gdyz pewne napiecie magazynuja kondensatory. Nie bede ryzykowal uszkodzenia plyty, zrobie to na wylaczonym kompie.

Ja wymieniałem przy pracującym systemie, ale mam wprawę w wymienianiu. :slight_smile:

Jak będziesz wymieniał przy wyłączonym to jak kondensatory mają podtrzymać napięcie, skoro będą rozładowane (po wyłączeniu rozładowują się u mnie w ciągu 2-3 sek).

Hejka. Bede ryzykowal i zrobie to tak jak Ty . Prosze mi tylko powiedziec, czy system musi pracowac, czy tylko wystarczy miec podlaczone zasilanie z gniazdka 230 V. Dla bezpieczenstwa plyty glownej zaloze gumowe rekawiczki aby nie zrobic zwarcia.

Na początku zadałem pytanie - dlaczego chcesz wymienić baterie?

Dodane sobota, 8 paź 2011, 17:10

To “zabezpieczenie” może być akurat przyczyną największego niebezpieczeństwa - ładunki elektrostatyczne.

Antares69 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu oraz nie używając polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ć, itd.). Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif