DoS, czyli Denial of Service, to uniemożliwienie dostępu i korzystania z usługi.
Atak polega zwykle na przeciążeniu aplikacji serwującej określone dane czy obsługującej danych klientów (np. wyczerpanie limitu wolnych gniazd dla serwerów FTP czy WWW), zapełnienie całego systemu plików tak, by dogrywanie kolejnych informacji nie było możliwe (w szczególności serwery FTP), czy po prostu wykorzystanie błędu powodującego załamanie się pracy aplikacji.
W sieciach komputerowych atak DoS oznacza zwykle wysycenie dostępnego pasma, którym dysponuje atakowany host. Niemożliwe staje się wtedy osiągnięcie go, mimo że usługi pracujące na nim są gotowe do przyjmowania połączeń.
Odmianą ataku DoS jest DDoS Distributed Denial of Service.
DDoS (ang. Distributed Denial of Service) atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów.
Atak DDoS jest odmianą ataku DoS polegającego na jednoczesnym atakowaniu ofiary z wielu miejsc. Służą do tego najczęściej komputery nad którymi przejęto kontrolę przy użyciu specjalnego oprogramowania (różnego rodzaju tzw. boty i trojany). Na dany sygnał komputery zaczynają jednocześnie atakować system ofiary, zasypując go fałszywymi próbami skorzystania z usług jakie oferuje. Dla każdego takiego wywołania atakowany komputer musi przydzielić pewne zasoby (pamięć, czas procesora), co przy bardzo dużej ilości żądań prowadzi do wyczerpania dostępnych zasobów, a w efekcie do przerwy w działaniu lub nawet zawieszenia systemu.
Ataki DDoS przeprowadzane mogą być również z wykorzystaniem pakietów protokołu IP (podstawowy protokół sieci Internet) z ustawioną flagą ACK ze sfałszowanym adresem nadawcy pakietu. Atakujący wysyła do losowych hostów (najczęściej podłączonych do sieci szerokopasmowymi łączami) pakiety zawierające ustawioną flagę SYN - pakiet taki inicjuje połączenie. Adres IP w takim pakiecie jest sfałszowany i zawiera adres IP celu ataku, który zostaje zasypany tysiącami błędnych pakietów z flagą ACK. Ponieważ host będący celem ataku nie odpowie na tak spreparowany pakiet, hosty użyte do wysyłania pakietów ponowią próbę wysłania pakietu ACK. Powoduje to zwielokrotnienie ilości pakietów otrzymanych przez cel ataku w porównaniu z ilością pakietów wysłanych przez atakującego.
Ataki DDoS są coraz częściej wykonywane przez różne wirusy. Ostatnim takim przypadkiem był wirus Mydoom, który przeprowadzał atak DDoS dnia 1 lutego 2004 na serwery firmy SCO oraz 3 lutego 2004 na serwery firmy Microsoft.
MOże ktoś celowo umieszcza wirusa w plikach które pobierasz przez BitCometa - sam używam tego programu i nie mam problemów
POzdrawiam by_MandaryN 