Bitlocker - artefakty na ekranie wpisania hasła BL


(Thor1990) #1

Cześć!

Na jednym z laptopów zrobiłem aktualizację z Win 7 do Win 10. Następnie zaszyfrowałem dysk Bitlockerem z opcją zapisu hasła do pliku. Przez kilka dni wszystko było dobrze, ale od jakiegoś czasu kiedy uruchamiam laptopa na ekranie, w którym trzeba wpisać hasło Bitlockera widać artefakty. Są to pionowe kolorowe pasy - pasy w kolorze ciemnopomarańczowym poprzecinane cienkimi białymi paskami. Nie widać żadnych napisów, itp. Jak wprowadzę "na ślepo" hasło i wcisnę Enter, to komputer uruchamia się.

Test diagnostyczny nie wykazał żadnych problemów. Laptop to Dell Latitude E5540. Jako dysk systemowy jest podłączony dysk SSD.

 

Ktoś? Coś?


(Schpakoo) #2

Problem pojawił się po jednej z dużych aktualizacji, która miała miejsce kilka dni temu. Wyczytałem na technet, że aktualnie trwają prace nad identyfikacją problemu. Panowie podają różne metody obejścia problemu, ale każda z nich jest o d… rozbić. Trzeba poczekać na aktualizację.

Póki co, trzeba pamiętać, że komputer normalnie działa i wpisanie hasła bitlockera na pomarańczowym ekranie powoduje normalne uruchomienie (oczywiście trzeba podać poprawne hasło i wcisnąć enter :slight_smile: ).

 

Pzdr,

 

Tomasz

blscreen.jpg


(Alzar) #3

Miałem podobne objawy z Win 8.1Pro

Znalazłem w necie rozwiązanie, które u mnie zadziałało:

Wyjęcie dysku z komputera
Podpięcie kabelkiem pod inny komputer z systemem win 8.1pro i odszyfrowanie (wyłączenie funkcji BitLocker) z poziomu innego komputera

Włożenie do komputera
Pełna deinstalacja sterowników nVidia
Zainstalowanie sterowników ze strony nVidia.com (w wersji pełnej z game experience) - jest tam też opcja rozpoznania który sterownik należy zainstalować
ponowne szyfrowanie dysku

ekran logowania BitLocker działa bez problemów

(nic nie robiłem z aktualizacjami, podobno w części przypadków problem leży po stronie sterowników nVidia)

 

pozdrawiam