Bitlocker - artefakty na ekranie wpisania hasła BL

Cześć!

Na jednym z laptopów zrobiłem aktualizację z Win 7 do Win 10. Następnie zaszyfrowałem dysk Bitlockerem z opcją zapisu hasła do pliku. Przez kilka dni wszystko było dobrze, ale od jakiegoś czasu kiedy uruchamiam laptopa na ekranie, w którym trzeba wpisać hasło Bitlockera widać artefakty. Są to pionowe kolorowe pasy - pasy w kolorze ciemnopomarańczowym poprzecinane cienkimi białymi paskami. Nie widać żadnych napisów, itp. Jak wprowadzę “na ślepo” hasło i wcisnę Enter, to komputer uruchamia się.

Test diagnostyczny nie wykazał żadnych problemów. Laptop to Dell Latitude E5540. Jako dysk systemowy jest podłączony dysk SSD.

 

Ktoś? Coś?

Problem pojawił się po jednej z dużych aktualizacji, która miała miejsce kilka dni temu. Wyczytałem na technet, że aktualnie trwają prace nad identyfikacją problemu. Panowie podają różne metody obejścia problemu, ale każda z nich jest o d… rozbić. Trzeba poczekać na aktualizację.

Póki co, trzeba pamiętać, że komputer normalnie działa i wpisanie hasła bitlockera na pomarańczowym ekranie powoduje normalne uruchomienie (oczywiście trzeba podać poprawne hasło i wcisnąć enter :slight_smile: ).

 

Pzdr,

 

Tomasz

blscreen.jpg

Miałem podobne objawy z Win 8.1Pro

Znalazłem w necie rozwiązanie, które u mnie zadziałało:

Wyjęcie dysku z komputera
Podpięcie kabelkiem pod inny komputer z systemem win 8.1pro i odszyfrowanie (wyłączenie funkcji BitLocker) z poziomu innego komputera

Włożenie do komputera
Pełna deinstalacja sterowników nVidia
Zainstalowanie sterowników ze strony nVidia.com (w wersji pełnej z game experience) - jest tam też opcja rozpoznania który sterownik należy zainstalować
ponowne szyfrowanie dysku

ekran logowania BitLocker działa bez problemów

(nic nie robiłem z aktualizacjami, podobno w części przypadków problem leży po stronie sterowników nVidia)

 

pozdrawiam