BitLocker - dysk zewnętrzny

Używam dysku zewnętrznego na dwóch komputerach, od dawna.
Ostatnio na jednym z nich zainstalowałem nowy system Windows 10 (na drugim pompie nadal jest Windows 7). Po jakimś czasie, na kompie z Windows 10, zaraz po podpięciu dysku wyskakiwał komunikat

"“Błąd odzyskiwania” “Błąd podczas odzyskiwania dysku : Nie znaleziono klucza odzyskiwania na tym dysku. Nie można odblokować dysku”

Jednak okienko można było zamknąć i działało wszystko normalnie. Czasem ten komunikat wyskakiwał, a czasem nie.
Jednak ostatnio przy próbie podłączenia dysku do drugiego kompa z Windows 7, wyskakuje ten sam komunikat, ale ikona dysku jest z kłódką i nie mogę go w ogóle otworzyć i używać :frowning: :frowning:

Nigdy nie szyfrowałem hasłem dysku, nawet nie wiedziałem co to jest BitLocker, nie wiem co się dzieje.

Ma ktoś jakiś pomysł?
Byłbym wdzięczny za pomoc.

Na Windows 10 masz podpięte konto Microsoft?

Tak

To masz odpowiedź. Klucz bilockera został przeniesiony do chmury Microsoft. Szukany jest w meta danych partycji w pierwszej kolejności dlatego masz komunikat o błędzie odblokowania, a w drugiej kolejności w chmurze MS. O ile Windows 10 z podpiętym kontem MS nie ma problemu to w Windows 7 nie jest to obsługiwane i nie może znaleźć klucza w meta danych partycji, więc nie może odblokować dysku.

EDIT: Tak na przyszłość do dysków zewnętrznych najlepiej użyj sobie VeraCrypt. Mniej problemów i obsługuje różne platformy.
Możesz albo zaszyfrować cały dysk, ale wtedy VeraCrypt musi być na każdym urządzeniu do którego go podpinasz. Można też zrobić niezaszyfrowaną partycję z pliko-partycją o dynamicznym rozmiarze. Więc można umieścić tam VeraCrypt, a pliko-partycję po podaniu hasła odblokowywać.

OK
Z tym, że ja nigdy nie ustawiałem żadnego klucza, szyfrowania, itd.
W jaki sposób “usunąć” to z tego dysku zewnetrznego? Żeby było jak dawniej, bez żadnych komunikatów i żeby działał dysk potem na Win 7?

1 polubienie

Wyłącz bitlockera (trochę deszyfracja potrwa) : https://pl.l3xa.com/how-disable-bitlocker-go-encryption
(klucz szyfrowania sam się tworzy przy włączaniu funkcji bitlockera)

I użyj VeraCrypt najlepiej jeżeli koniecznie chcesz mieć go zaszyfrowanego.

Ale ja nie mam ustawionego BitLockera. (nie wiem jak dodać printscreen)
Wspominałem o koncie Microsoft - może tam trzeb coś wyłączyc?

1 polubienie

Skoro twierdzisz, że jest kłódka i wspomniany komunikat to najprawdopodobniej musiała być (może przez przypadek) aktywowana funkcja Bitlocker.

Dobrze. Ale nie ma.
Więc wiesz jak to naprawić czy nie? Bo szkoda zapychać forum.

Czy jeszcze jakieś pomysły na rozwiązanie problemu z BitLockerem, który nie był nigdy ustawiany a teraz sam się aktywował i występuje błąd, jak ponizej???

“Błąd odzyskiwania” “Błąd podczas odzyskiwania dysku : Nie znaleziono klucza odzyskiwania na tym dysku. Nie można odblokować dysku”