BitLocker podczas próby uruchomienia Recovery

Witam, podczas próby uruchomienia Recovery na komputerze Asus T100TAM pojawił się komunikat o potrzebie wpisania klucza odzyskiwania. Zaznaczam że podczas pierwszego uruchomienia klucz ten nie został ustanowiony i nie została włączona opcja BitLocker. W tym momencie nie ma możliwości przejścia do systemu Windows - rozpoczęty jest proces recovery. Próbowałem również przywrócić system do stanu początkowego ale otrzymałem jedynie komunikat że dysk jest zablokowany i należy go odblokować. Nie działa również próba uruchomienia instalacji systemu przy pomocy dysku USB. Stąd moje pytanie, czy istnieje możliwość zainstalowania nowego systemu, czy dysk jest już do wyrzucenia? SYstem zainstalowany to Windows 10

Dysk na pewno nie jest do wyrzucenia. Dysk może zostać wyczyszczony, co usunie szyfrowanie, i będzie można zainstalować nowy, niezaszyfrowany system.

1 polubienie

Wszelkie partycje/systemy plików z dysku możesz wywalić łatwo z poziomu liveusb Linuxa (obojętnie jaka dystrybucja), jak instalacja systemu Ci nie startuje.
sudo wipefs -a -f /dev/sda :sunglasses:

Nie trzeba aż linuksa do tego

Podczas instalacji windowsa wcisnąć shift + F10 wpisać diskpart, potem select disk 0 a na końcu clean

1 polubienie

Z tym że instalacja systemu nie uruchamia się, po włączeniu komputera od razu pojawia się komunikat “Uruchamianie funkcji BitLocker”

A uruchamiasz instalator z USB czy system z dysku? Bo wygląda że to drugie.

1 polubienie

W biosie ustawiłem bootowanie z USB, ale i tak uruchamia się BitLocker.

Obawiam się że bez drugiego urządzenia/dysku się nie obejdzie. Ale z funkcją BitLocker nie miałem nigdy styczności więc może ktoś inny coś lepszego poradzi.

1 polubienie

Podobno cholerstwo “osadza” się jakoś w płycie głównej i lubi każdy podłączony dysk zaszyfrować; gdzieś był wątek o wymianie płyty głównej na inną używaną i ktoś miał włączony bitlocker (na płycie głównej) i się zaszyfrował dysk… :rofl:. I autor się na forum pytał jak odzyskać dane jak serwis i Microsoft olał problem.

System był podłączony do konta online? Jeśli tak to klucz można uzyskać przez konto MS w przeglądarce.

Swoją drogą znalazłem sporo podobnych problemów z tą serią asusa i wygląda na to że ta funkcja jest domyślnie uruchomiona w systemie/BIOS. Więc jeśli tylko uda się przywrócić radzę poszukać i wyłączyć.

Prawda, ale oba narzędzia działają w nieco inny sposób.