BitLocker

Witam, wczoraj zaszyfrowałem Windows 10 przy pomocy Bitlockera. robiłem to pierwszy raz i w związku z tym mam kilka pytań.

  1. rozumiem że jeśli ktoś ukradnie mi laptopa bez hasła go nie uruchomi?

  2. rozumiem że nawet jak wyjmie dysk i podepnie pod inny komputer, bez hasła nie odczyta danych?

  3. czy podpinając dysk pod inny komputer znając hasło będę mógł odczytać dane?wchodząc wtedy w “mój komputer” i dysk będę miał pewnie jakiś komunikat o wpisanie hasła? czy żeby odczytać taki zaszyfrowany dysk na innym Windowsie trzeba korzystać z dodatkowego oprogramowania?

  4. zgrywałem właśnie pliki na pendriva by przynieść na inny komputer i normalnie mogę je odczytać. czyli rozumiem że tylko mój komputer jest chroniony a jeśli cokolwiek nagram na pendriva lub dvd nie jest szyfrowane?

  5. korzystam z dropboxa i pliki z niego również synchronizują mi się na innym komputerze bez problemu mogę je odczytać. myślałem że zostaną zaszyfrowane i wysłane nowe ich wersje do dropboxa?

Co do punktu pierwszego, Zależy gdzie przechowujesz klucz szyfrujący. Jeśli podczas szyfrowania musiałeś włożyć pendrive, to jego obecność jest konieczna w celu uruchomienia komputera, bo tam jest wszystko co potrzebne do odszyfrowania. Jeśli jednak system zaszyfrował się bez konieczności wpięcia pendrive’a to klucz jest w czipie TPM twojego laptopa, wobec tego klucz będzie stamtąd pobierany zawsze po podaniu poprawnego hasła. Jeśli jednak dysk zostanie podpięty do innego komputera, już samo hasło nie wystarczy, wtedy potrzebny będzie pendrive z plikiem który zawiera klucz deszyfrujący, lub trzeba będzie go podać manualnie. Co do trzeciego, tego nie wiem. Co do reszty, to chroniony jezt tylko twój komputer, żadne dropboxy, dvd, pendrive’y. Dropbox działa na uruchomionym systemie, a kiedy system jest uruchomiony, to operuje już na odszyfrowanych danych tzn. Za każdym razem kiedy system uzyskuje dostęp do jakiegoś pliku, on jest rozszyfrowany, a potem znów zaszyfrowany, więc dropbox zawsze sostanie rozszyfrowaną wersję pliku, inaczej nie mogłoby to działać.

 Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w lewym dolnym rogu Swojego posta otwierającego wątek. Dziękuję za uwagę.