Bitrate

Witam

Mam problem z tym parametrem - tzn ile optymalnie (jakość/waga pliku) ustawić w programie do obróbki video (np. Shotcut).

Kręcę trochę filmów podczas wycieczek krajoznawczych używając kamer sportowych Gopro Hero, Lamax i aparatu Canon PowerShot SX. Trochę w biegu, na łódce i w chodzie.

Wszystko w parametrach: Full HD (1920x1080), 25klatek/sek.

Pliki zajmują sporo miejsca. Sekunda filmowania to ok 6-7MB. Sprawdziłem parametry wyjściowe urządzeń:

Gopro Hero 7: 1920x1080, 25kl/s, bitrate 35Mb/s

Gopro Hero 8: 1920x1080, 25kl/s, bitrate 46Mb/s

Lamax: 1920x1080, 25kl/s, bitrate 48Mb/s

I to właśnie chyba ten bitrate determinuje późniejszą pojemność pliku video.

Nie we wszystkich urządzeniach można go zmienić - jeśli można to i tak ustawiam na LOW bo HIGH to nawet 70-80Mb/s !

Nie mam zamiaru moich filmów gdzieś udostępniać (YouTube), nie będę robił zwolnień itp, po prostu przekazuje znajomym zapis na pendravie - kilka wspólnych wypadów i miejsca brak na dysku.

Pytanie
O ile można zmniejszyć ten bitrate? Czy jest jakiś wzór, reguła, zasada, wartość min max optymalna?

Niespecjalnie, program raczej dobiera bitrate filmu wyjściowego na podstawie oczekiwanej jakości.

Kompresja stratna jest rzeczą subiektywną i to jaki bitrate przyjmie enkoder zależy od wielu rzeczy.
Statyczny obrazek będzie wymagał mniejszego bitrate’u do zachowania przyzwoitej jakości od takiego, gdzie występuje dynamiczny ruch.
Zobacz czy możesz sam manipulować tym parametrem i poeksperymentuj z tym jaka najniższa wartość Cię usatysfakcjonuje.

Ja od siebie dodam, że video 1080p 25fps w kodeku H.264 powinno zachować przyzwoitą jakość przy ok. 10 Mbps bitrate.

Możesz spróbować tym programem:

Darmowy, oparty o ffmpeg, nie trzeba instalować, teoretycznie sam dobiera najlepsze parametry.