BitTorrent seed, peer

wiem co to jest seed i peer ale nie wiem o co chodzi z np. Seedów 0(3) i Peerów 1(7) co oznaczają liczby w nawiasie i poza nim? aha i jeszcze jak się seeduje i co oznacza status po zakończeniu pobierania “udostępnianie”? prosze o wytłumaczenie #-o

W nawiasie pisze ile jest peerów a przed nim z iloma jesteś połączony (chyba). Udostępnianie to właśnie seedowanie czyli po prostu wysyłanie innym tego pliku.

Seedowanie jest udostępnianie danego pliku przez osoby (Seedy) w czasie rzeczywistym przy włączonym programie do torrentów. Ściągniętą część pliku przez Ciebie automatycznie udostępniasz innym osobom, które do Ciebie podłączyły się. Liczba w nawiasie jest liczbą podłączonych do Ciebie osób (seedów), od których pobierasz daną część pliku czy też plik.

Peer jest osobą, która pobiera od Ciebie plik , który udostępniasz np w czasie ściągania.

seed - osoba, która posiada całość ściąganego pliku i udostępnia go pobierającym (seeduje) liczba w nawiasie to całkowita liczba seedów podłączonych do trackera/ów a ta przed nawiasem to seedy do których ty jesteś podłączony i od nich pobierasz.

peer - osoba która zarówno udostępnia (idea p2p) jak i pobiera czyli w skrócie nie ma całości pobieranego pliku a tylko jakąś część - jak pobierze całość stanie się seedem. analogicznie przed nawiasem liczba osób do których jesteś podłączony - im wysyłasz i od nich również pobierasz - jeśli mają części pliku których nie masz ty. w nawiasie liczba wszystkich peerów na trackerze.

liczby nie raz nie są aktualne ze względu na różne czasy aktualizacji klientów z trackerem.

wielkie dzięki, już wszystko wiem :smiley: