BL nie ładuje linuksa po instalacji na dysku zewnętrznym

Zainstalowałem linuksa na dysku zewnętrznym. W BIOSie ustawiłem jako pierwsze butowanie z dysku zewnętrznego, tak żeby gdy podłącze dysk ładował się linuks a nie windows. Myślałem, że to wystarczy ale przy włączaniu kompa od razu ładuje się Windows.

Co przeoczyłem? Jak to naprawić?

Jaki to komputer i jaki Linuks? Ostatnio sporo się mówi o zabezpieczeniach rozruchu w co nowszych laptopach.

Zainstalowałeś GRUB na dysku? ;]

ASUS K52J, Ubuntu 10

Nie.

Jest możliwość doinstalowanie go? Na którym dysku go instalować (na laptopie, czy zewnętrznym)? I jak to zrobić, jeśli Linux mi się nie uruchamia?

Zabootować linuksa możesz przy użyciu SuperGrubDisk.

Ściągnij , wypal i zabootuj z płyty.

Opcja DetectOS i ręcznie wskazujesz partycje.

Po zabootowaniu do linuksa możesz zainstalować gruba na dysku, patrz do sekcji post install.

Zastanów się jednak czy ten dysk zewnętrzny będzie podpięty na stałe a linuks użytkowany często - jeśli tak możesz spokojnie instalować gruba na dysku , jeśli nie możesz używać płytki z supergrubem do ręcznego bootowania kiedy będzie to potrzebne.

Napisz, czy się udało, ciekawi mnie czy taki boot jest pewny.

_nikt79_ , lepiej zainstalować GRUB na dysku, zewnętrznym oczywiście (!) ;>

Ja tylko pokazałem jak zabootować (ew. sprawdzić czy wogóle ten linuks jest bootowalny), co do tego gdzie wrzucać bootloadera nawet nie śmiem się wypowiadać :wink: - to już leży wyłącznie w gestii autora wątku.

W międzyczasie zainstalowałem linuksa jeszcze raz, razem z GRUB. GRUB zainstalowałem na dysku zewnętrznym. I albo komputer pomija przy włączaniu bootowanie z zewnętrznego albo się zawiesza podczas włączania.

Jeszcze nie wypróbowałem opcji z płytką.

Dodane 11.05.2013 (So) 18:55

Przy próbie bootowania z płyty, jeśli dysk zewnętrzny jest podłączony komp zawiesza się.

Jakieś pomysły?