Black screen przy instalacji Ubuntu

Witam!

Ostatni naszła mnie ochota na poznanie Linux-a Ubuntu. Niestety gdy chciałem go zainstalować, pojawiły się komplikacje.

Kiedy wciskam Demonstracja i instalacja, restartuje komputer, wszystko idzie zgodnie z planem ale, po automatycznym zbotowaniu płyty z linux-em i przejściu innych załadowań, pokazuje się okienko na mniej więcej 1/3 monitora w lewym górnym rogu, reszta jest zamazana. Na tym oknie jest napisane Ubuntu i ładowanie w postaci chyba 5 kropek. Kiedy zatną się, płyta jeszcze chwile podziała, a następnie monitor przechodzi na czarny ekran, i nic nie można z tym zrobić oprócz resetu.

Czekałem podczas tego blackscreen-a długo ale nic się nie działo. Proszę o szybką odpowiedź co w takiej sytuacji robić żeby go zainstalować.

System ma być zainstalowany obok Windowsa.

Dziękuję za odpowiedzi!

W menu płyty tam gdzie wybierasz “Wypróbuj przed zainstalowaniem” itd. wciskasz F6 i wybierasz nomodeset. I wtedy odpalasz. Jeśli po udanym zainstalowaniu nadal będzie czarny ekran, wtedy opcje nomodeset dopisuje się do konfiguracji grub’a, ale to mówię na zapas, żebyś w razie co wiedział o co pytać.

Niestety takowego menu wybierania nie mam. Wszystko idzie automatycznie, ja nie mam prawa głosu.

Naciśnij dowolny klawisz gdy widzisz: http://doc.ubuntu-fr.org/_media/installation/live_cd_maverick1.png i wtedy pojawi się menu.

Dzięki, spróbuje. :smiley:

Dodane 08.09.2012 (So) 17:37

Black screen znikną ale jest kolejny problem z którym się już spotkałem instalując Ubuntu. Otóż już przy wybieraniu języka myszka i reszta się zacina tak, że jedynym wyjściem jest zresetowanie komputera. Spotkałem się z tym instalując Ubuntu na netbooku, niestety jak w Windowsie jestem całkiem obeznany tak o Linux-sie nie wiem nic. Proszę o pomoc.

To może żeby ułatwić napisz:

  • Jaka wersja Ubuntu

  • 32bit czy 64bit

  • Jaka karta graficzna

  • Czy to jest moment dokładnie kiedy wybiera się język (czy może już zaczął się slide-show)

  • Czy po tym jak mysz stanie działa przełączenie alt+ctrl+F1 (powrót alt+ctrl+F7). Możesz wcześniej dać Alt+SysRq+R aby spróbować odblokować klawiaturę.

Spotkałem się ostatnio z podobnym problemem (co prawda przy wybieraniu strefy czasowej) więc może i tu pomoże. Musisz przed instalacją wyłączyć obsługę sieci. Prawy na ikonce sieci i odznaczyć enable networking. Dopiero wtedy zacznij instalację. Warto spróbować.

Wersja: 11.04 niebieska nimfa, 32 bit

Karta graficzna: Nvidia G210

Zacięło się raz przed wyborem języka, a raz po kliknięciu dalej.

A co do - Czy po tym jak mysz stanie działa przełączenie alt+ctrl+F1 (powrót alt+ctrl+F7). Możesz wcześniej dać Alt+SysRq+R aby spróbować odblokować klawiaturę.----Jeszcze nie próbowałem.

Ale wątpię żeby to była wina sprzętu, jak już napisałem podobny problem już widziałem na netbooku.

Sieć mam wyłączyć w Windowsie, kabelek odłączyć czy w menu instalacji?

Sieć wyłączyć w Ubuntu podczas sesji live. Aktualnie nic mi więcej do głowy nie przychodzi, więc jeśli to nie pomoże proponuję spróbować nowszą wersje 12.04 LTS lub nawet przetestować betę 12.10. Ewentualnie inna podobna dystrybucja(jeśli zależy Ci na prostocie) np. coś ze stajni Mint, PCLOS lub OpenSUSE.

Ok. Spróbuje z wersją 12.04, dam znać najprawdopodobniej jutro z powodu łącza tylko 2mb. Dzięki za odpowiedź!

Dodane 09.09.2012 (N) 0:41

A więc. Niestety nie mogę nic zrobić z zacięciem się komputera podczas próby instalacji systemu. Raz zawiesza się wcześniej, raz później, nie wiem od czego to zależy. Jeżeli ktoś jeszcze się z tym spotkał i uporał się z tym, proszę o kontakt.

Dodane 18.09.2012 (Wt) 16:49

Udało mi się zainstalować Linuxa. Przy opcjach początkowych dałem opcje nomodeset i ACPI:off. nomodeset podziałał na blackscreena a ACPI:off na zacinanie się podczas instalacji.