Blackberry - czy warto?


(walgav) #1

Witam. Mam pytanie odnośnie smartphonów ze stajni Blackberry - mianowicie Blackberry Leap. Warto ten model zakupić? Niedługo mam nadzieję zmienić shitdroida i chcę zakupić coś z innym systemem. Być może ktoś używał/używa sprzętu z bb os i mógłby się wypowiedzieć jak ten system działa?


#2

Zależy jakich aplikacji używasz,ponieważ na system BB10 jest ich bardzo mało. Polskich aplikacji praktycznie tam nie ma. Działają wybrane aplikacje z  Androida, m.in. dzięki doinstalowaniu sklepu Snap,który obsługuje wersje napisane pod Androida 4.3, ale nie masz pewności że będą działały wszystkie i ich wydajność niekiedy może być niska a zużycie baterii duże. Jest jeszcze sklep Amazon  ale tam również wielu aplikacji nie ma. System działa sprawnie ale od wielu miesięcy dostaje jedynie poprawki i jest praktycznie nierozwijany. BlackBerry ostatnio wydało model Priv działający na Androidzie i w nim widzi swoją przyszłość. System BB10 schodzi na dalszy plan i jego przyszłość jest niepewna. Sam model BB Leap jest przeciętny. Praktycznie to wydłużony Z10 z większym ekranem i lepszą baterią. Ja miałem Z10 i byłem zadowolony z niego. Jest szybki i nie wiesza się, ale z tymi aplikacjami jest bardzo biednie. Nie działają aplikacje wymagające Google Services, czyli te napisane przez Google.


(walgav) #3

jeśli chodzi o apki to korzystam głównie z maila (mi obojętne czy to będzie gmail czy outlook bo korzystam z obu serwisów), jakaś apka z prasą i tyle tak na prawdę. bardziej mi chodzi o stabilność a na androidzie różnie to jest. obecnie mam używaną xperię t. niby jest w miarę ok ale jednak szukam innej platformy.


#4

Jeśli chodzi o stabilność jest według mnie lepiej niż na Androidzie. Aplikacji z prasą nigdy nie używałem, więc nie mam pojęcia jak z tym jest. Na BBnews możesz znaleźć więcej informacji, bo to jedyna strona,która interesuje się BB w Polsce. Są tam również osoby,które z BB są związane od wielu lat.


(walgav) #5

Dzięki za informację.


(Hmr Koscielak) #6

Używam BlackBerry od 6 lat. Ostatnie 2 Z10 i jestem bardzo zadowolony. System działa szybko i płynnie, żadnych restartów czy innych niespodzianek. Jakość sprzętu też ok. Fakt bateria słaba w z10, całego dnia nie wytrzyma chyba że tel nie będzie używany. Ci do aplikacji nie jest tak źle można z androida instalować. Nie działają te które wykorzystują Google Services.


(walgav) #7

Dzięki za  info. Ja (głównie) jak na razie korzystam z androida (sic) i jakoś pod koniec lutego chcę kupić coś z inną platformą. A że MS ostatnio robi sobie jaja z użytkowników i karze sobie płacić za możliwość zostania beta-testerem to właśnie chcę Blackberry kupić


(Meenix) #8

BB10 jest idealnym systemem dla tych, którzy oczekują stabilnego, szybkiego systemu opartego na gestach, z bardzo mocnymi podstawowymi funkcjonalnościami takimi jak: telefon sam w sobie, obsługa wielu kont email, dobra przeglądarka, wygodna klawiatura, aplikacja do notatek zintegrowana z evernote czy sprawna i przyjemna obsługa kanałów RSS (FeedMinder z BlackBerry World). Sam używam na Z30 wielu aplikacji z androida i nie narzekam, choć bez wątpienia działają nieco gorzej niż natywne. Tych drugich trochę jednak jest w BBW, ale są to często zamienniki lub odpowiwdniki tych najpopularniejszych z dużych sklepów. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że obecnie android runtime z BB10 jest kompatybilny z wersją 4.3 i na ten moment nie zapowiada się by go dalej rozwijali, co znaczy, że prędzej czy później aplikacje z androida będą działać coraz gorzej. 

Jeżeli chodzi o Leapa to w sumie może być, ale sugerowałbym Z30 albo wykosztować się na Passporta, który jest opus magnum BlackBerry z BB10. Być może warto wstrzymać się jakiś czas z zakupem BlackBerry, bo w związku z ostatnimi wydarzeniami mogą ładnie spaść z ceny, szczególnie Passport. To naprawdę genialne urządzenie, a Silver Edition to już w ogóle. 


#9

http://www.dobreprogramy.pl/CES2016-BlackBerry-w-2016-pokaze-dwa-smartfony-z-Androidem,News,69398.html Niestety jest potwierdzenie tego, że BB10 praktycznie będzie stał w miejscu i jak ktoś wybiera ten system, to musi się godzić na to,że więcej nie otrzyma niż teraz jest dostępne. System jest dobry,ale niestety już bez przyszłości.


(Lost World) #10

Trudno, ja niestety oczekuje stabilnego telefonu kosztem jakiegoś licznika kroków : ). Wielka szkoda, ale mam nadzieję, że jednak bb będzie dbać o ten system. I nie porzuci dla niego wsparcia.


(Hmr Koscielak) #11

To nie tak że jutro system przestanie działać. Najbliższe dwa lata można spokojnie korzystać z BlackBerry. Później zobaczymy.


#12

niestety Android wypiera inne systemy z rynku - QNX jest martwy


(Hmr Koscielak) #13

Zgadza się, jeżeli nie nastąpi radykalna zmiana to BlackBerry zginie. Ja będę korzystał z ich terminali tak długo jak się da. Nie ma dla mnie obecnie lepszego rozwiązania sprzęt/system.


#14

Zmiana nastąpiła. Niestety, nie w tę stronę której byśmy chcieli. BB zacznie wypuszczać telefony z Androidem.