Blackberry - czy warto?

Witam. Mam pytanie odnośnie smartphonów ze stajni Blackberry - mianowicie Blackberry Leap. Warto ten model zakupić? Niedługo mam nadzieję zmienić shitdroida i chcę zakupić coś z innym systemem. Być może ktoś używał/używa sprzętu z bb os i mógłby się wypowiedzieć jak ten system działa?

Zależy jakich aplikacji używasz,ponieważ na system BB10 jest ich bardzo mało. Polskich aplikacji praktycznie tam nie ma. Działają wybrane aplikacje z  Androida, m.in. dzięki doinstalowaniu sklepu Snap,który obsługuje wersje napisane pod Androida 4.3, ale nie masz pewności że będą działały wszystkie i ich wydajność niekiedy może być niska a zużycie baterii duże. Jest jeszcze sklep Amazon  ale tam również wielu aplikacji nie ma. System działa sprawnie ale od wielu miesięcy dostaje jedynie poprawki i jest praktycznie nierozwijany. BlackBerry ostatnio wydało model Priv działający na Androidzie i w nim widzi swoją przyszłość. System BB10 schodzi na dalszy plan i jego przyszłość jest niepewna. Sam model BB Leap jest przeciętny. Praktycznie to wydłużony Z10 z większym ekranem i lepszą baterią. Ja miałem Z10 i byłem zadowolony z niego. Jest szybki i nie wiesza się, ale z tymi aplikacjami jest bardzo biednie. Nie działają aplikacje wymagające Google Services, czyli te napisane przez Google.

jeśli chodzi o apki to korzystam głównie z maila (mi obojętne czy to będzie gmail czy outlook bo korzystam z obu serwisów), jakaś apka z prasą i tyle tak na prawdę. bardziej mi chodzi o stabilność a na androidzie różnie to jest. obecnie mam używaną xperię t. niby jest w miarę ok ale jednak szukam innej platformy.

Jeśli chodzi o stabilność jest według mnie lepiej niż na Androidzie. Aplikacji z prasą nigdy nie używałem, więc nie mam pojęcia jak z tym jest. Na BBnews możesz znaleźć więcej informacji, bo to jedyna strona,która interesuje się BB w Polsce. Są tam również osoby,które z BB są związane od wielu lat.

Dzięki za informację.

Używam BlackBerry od 6 lat. Ostatnie 2 Z10 i jestem bardzo zadowolony. System działa szybko i płynnie, żadnych restartów czy innych niespodzianek. Jakość sprzętu też ok. Fakt bateria słaba w z10, całego dnia nie wytrzyma chyba że tel nie będzie używany. Ci do aplikacji nie jest tak źle można z androida instalować. Nie działają te które wykorzystują Google Services.

Dzięki za  info. Ja (głównie) jak na razie korzystam z androida (sic) i jakoś pod koniec lutego chcę kupić coś z inną platformą. A że MS ostatnio robi sobie jaja z użytkowników i karze sobie płacić za możliwość zostania beta-testerem to właśnie chcę Blackberry kupić

BB10 jest idealnym systemem dla tych, którzy oczekują stabilnego, szybkiego systemu opartego na gestach, z bardzo mocnymi podstawowymi funkcjonalnościami takimi jak: telefon sam w sobie, obsługa wielu kont email, dobra przeglądarka, wygodna klawiatura, aplikacja do notatek zintegrowana z evernote czy sprawna i przyjemna obsługa kanałów RSS (FeedMinder z BlackBerry World). Sam używam na Z30 wielu aplikacji z androida i nie narzekam, choć bez wątpienia działają nieco gorzej niż natywne. Tych drugich trochę jednak jest w BBW, ale są to często zamienniki lub odpowiwdniki tych najpopularniejszych z dużych sklepów. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że obecnie android runtime z BB10 jest kompatybilny z wersją 4.3 i na ten moment nie zapowiada się by go dalej rozwijali, co znaczy, że prędzej czy później aplikacje z androida będą działać coraz gorzej. 

Jeżeli chodzi o Leapa to w sumie może być, ale sugerowałbym Z30 albo wykosztować się na Passporta, który jest opus magnum BlackBerry z BB10. Być może warto wstrzymać się jakiś czas z zakupem BlackBerry, bo w związku z ostatnimi wydarzeniami mogą ładnie spaść z ceny, szczególnie Passport. To naprawdę genialne urządzenie, a Silver Edition to już w ogóle. 

http://www.dobreprogramy.pl/CES2016-BlackBerry-w-2016-pokaze-dwa-smartfony-z-Androidem,News,69398.html Niestety jest potwierdzenie tego, że BB10 praktycznie będzie stał w miejscu i jak ktoś wybiera ten system, to musi się godzić na to,że więcej nie otrzyma niż teraz jest dostępne. System jest dobry,ale niestety już bez przyszłości.

Trudno, ja niestety oczekuje stabilnego telefonu kosztem jakiegoś licznika kroków : ). Wielka szkoda, ale mam nadzieję, że jednak bb będzie dbać o ten system. I nie porzuci dla niego wsparcia.

To nie tak że jutro system przestanie działać. Najbliższe dwa lata można spokojnie korzystać z BlackBerry. Później zobaczymy.

niestety Android wypiera inne systemy z rynku - QNX jest martwy

Zgadza się, jeżeli nie nastąpi radykalna zmiana to BlackBerry zginie. Ja będę korzystał z ich terminali tak długo jak się da. Nie ma dla mnie obecnie lepszego rozwiązania sprzęt/system.

Zmiana nastąpiła. Niestety, nie w tę stronę której byśmy chcieli. BB zacznie wypuszczać telefony z Androidem.