Błąd 80070003 podczas uaktualnienia do Windows 10 i ogólne problemy w działaniu systemu

<==== ROZWIĄZANIE PROBLEMU ZNAJDUJE SIĘ W OSTATNIM POŚCIE! ====>

 

Witam!

 

Od dnia 29.07.2015, kiedy to nasz wspaniały M$ wypuścił oficjalnie swój nowy system próbowałem wszelkimi sposobami dokonać uaktualnienia Windowsa 8.1 do Windows 10. Po wielu próbach z komendą wuauclt.exe /updatenow i próbami instalacji za pomocą plików .iso dałem sobie spokój. Ale kilka dni temu usługa Windows Update sama zgłosiła mi, że mogę już sobie pobrać najnowszą windę, co też z ochotą uczyniłem. Problem polega jednak na tym, że za każdym razem zwracany jest błąd o kodzie 80070003.

Wiem, że standardowym sposobem rozwiązania tego problemu jest wyczyszczenie plików usługi Windows Update przez skasowanie zawartości folderów

C:\Windows\SoftwareDistribution\DataStore oraz

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

jednak nie przynosi to rezultatów. Za każdym razem zwracany jest ten sam błąd. Zmieniłem też nazwę samego folderu SoftwareDistribution na SoftwareDistribution.old tak, by system był zmuszony utworzyć “czysty” folder SoftwareDistribution, jednak bez skutku. Narzędzie diagnostyczne usługi Windows Update zgłasza rozwiązanie znalezionych problemów, jednak nie ma wśród nich kodu 80070003.

 

Zauważyłem jednak coś ciekawego, mam dziwne wrażenie, że to może być źródłem mojego problemu. W momencie, w którym Windows Update zgłasza mi dostępność Windows 10 do pobrania, klikam oczywiście “Pobierz” (przyjmijmy, że jest np. 8.08.2015 godzina 14:00).

I w tym momencie, pod okienkiem pobierania pojawia się komunikat

Aktualizacje zostały zainstalowane       Dzisiaj o godzinie 14:00

Czyli wygląda to tak, jakdy WindowsUpdate już w momencie rozpoczynania pobierania aktualizacji zachowywał się tak, jakby właśnie ukończył ich instalację.

Dodam, że wszelkie inne “drobne” update’y do Windowsa (wszelkiego rodzaju sterowniki do chipsetów Intela, sygnatury wirusów Windows Defender) instalują się bez żadnego problemu.

 

Próbowałem także instalacji przy czystym rozruchu, jednak bez efektów. Wszelkie antywirusy już dawno mam odinstalowane (są to rozwiązania proponowane przez support MS).

Natomiast kiedy chcę zainstalować system za pomocą pliku .iso pojawia się błąd - Mamy problem! Instalacja systemu Windows 10 nie powiodła się. Oczywiście żadnego raportu o błędach, kodu, nic. Bo po co?

 

Spróbowałem więc wypalić obraz systemu na płycie DVD i za jego pomocą zainstalować nowy system. Jednak tutaj pojawia się kolejny problem. Komputer kupowałem jakieś 4 lata temu, dostałem go razem z zainstalowanym Windowsem 8. Żadnego pudełka, żadnej kartki z kodem, ale znalazłem klucz Windowsa za pomocą Windows Product Key Viewer. Jednak podczas instalacji, w momencie w którym trzeba podać klucz Windowsa wyskakuje błąd, że podany przeze mnie klucz jest nieprawidłowy.

 

Pomyślałem więc, że może dobrym pomysłem będzie odświeżenie systemu, jednak nie mogę tego zrobić - okazuje się, że Windows 8.1 w jakiś sposób “uszkadza” pliki odpowiedzialne za funkcję Refresh&Recovery z Windowsa 8, co uniemożliwia odświeżenie. Wypaliłem więc obraz Windowsa 8 na DVD, jednak wtedy podczas odświeżania pojawia się błąd, że “Dysk, na którym jest zainstalowany system Windows jest zablokowany”.

 

I szczerze mówiąc, w tym momencie skończyły mi się pomysły, co jeszcze można spróbować zrobić. Proszę Was tylko, nie odsyłajcie mnie do supportu Microsoft. Napisałem tam już podobny wątek. Pal licho, że na odpowiedź czeka się tydzień, to jeszczcze “modereator” wkleił przekopiowaną swoją odpowiedź z innego posta, chyba w ogóle nie czytając moich wypocin tam.

 

Komputer pracuje na 64-bitowym Windowsie 8.1, cała specyfikacja wygląda tak:

CPU - Intel Core i5 3450

GPU - Radeon HD7870 2GB

Płyta - Asus P8Z77-V LK

RAM - 8GB DDR3

Dysk - Seagate 1TB, podzielony na 3 partycje - Systemowa, Dokumenty, Gry i Programy.

Próbowałeś wykonać uaktuaknienie z poziomu obrazu  iso z win 10

Tak, pisałem o tym w poście.

 

Natomiast kiedy chcę zainstalować system za pomocą pliku .iso pojawia się błąd - Mamy problem! Instalacja systemu Windows 10 nie powiodła się. Oczywiście żadnego raportu o błędach, kodu, nic. Bo po co?

uruchom instalacje z nośnika w systemie i wybierz uaktuaknienie

Chyba nie do końca rozumiem, co mam zrobić. Próbowałem już instalować Windowsa 10 za pomocą obrazu dysku utworzonego przez Power Iso, przez obraz systemu nagrany na fizyczny dysk DVD i przez Media Creation Tool. Efekt jest zawsze taki sam - Mamy problem! Instalacja systemu Windows 10 nie powiodła się.

Dzisiaj zainstalowały się jakieś dwie aktualizacje Windowsa 8.1 oznaczone jako KB2976978 i KB3075853. Antywirusów już dawno nie mam.

 

<==== ROZWIĄZANIE ====>

 

Udało mi się rozwiązać problem w następujący sposób:

 

Potrzebować do tego będziemy dysk Flash USB o pojemności nie mniejszej niż 4 GB.

  1. Tworzymy punkt przywracania systemu.

  2. Tworzymy nośnik instalacyjny dla naszej aktualnej wersji systemu (dla mnie był to Windows 8.1) wchodząc tutaj http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/create-reset-refresh-media

Przez kliknięcie okienka “Tworzenie nośnika” pobieramy mediacreationtool.exe, gdzie następnie wybieramy wszystkie parametry naszego aktualnego Windowsa. I tutaj ważne. Tworzymy obraz ISO, który zapisujemy np. na pulpicie. Przy tworzeniu nośnika USB przez to narzędzie powstają problemy opisane wyżej.

  1. Pobieramy program Rufus. Za jego pomocą tworzymy nośnik instalacji Windowsa (trzeba wybrać nasz plik ISO przez ikonkę po prawej na dole). Nasz pendrive zostanie sformatowany!

  2. Za pomocą utworzonego obrazu systemu dokonujemy reinstalacji obecnej wersji Windowsa, z zachowaniem wszystkich danych (chyba, że ktoś chce inaczej).

  3. Uruchamiamy Windows Update i wyszukujemy aktualizację. Powinna pojawić się informacja o możliwości pobrania Windows 10.

  4. Instalujemy nowy system :slight_smile: