Błąd CRC podczas instalacji gry

Witam, kupiłem LOTRO (Władce Pierścieni Online) i podczas instalacji wyskakuje mi błąd CRC… na KUPIONEJ płycie…

Screen:

http://img832.imageshack.us/img832/8982/bladk.png

Proszę o pomoc… Gra nie jest pobrana z internetu tylko zakupiona.

Quendu , od czego jest dział Gry? Przenoszę. Nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. viewtopic.php?f=16&t=394978

Możliwe przyczyny: uszkodzona/wadliwa lub brudna płytka z grą, podkręcany procesor, brudna optyka w napędzie, kiepska taśma łącząca napęd CD/DVD z płytą główną, uszkodzone pamięci.

Uszkodzona płytka - dzisiaj otwarte pudełko, z folii

Podkręcony procesor - nie tykam się takich rzeczy

Optyka w napędzie - jakieś wskazówki jak ją wyczyścić? BO powiem szczerze że płyty też chodzą jak by nie chodziły…

Taśma - przekopiować pliki na dysk sie da… spróbuję z dysku

Uszkodzone pamięci… - chodzi o RAM?

Błąd ewidentnie wskazuje na płytę (to, że jest nowa, nie oznacza, że musi być prawidłowo wytłoczona) lub ewentualnie napęd.

Sugeruję sprawdzić płytę u kogoś innego/innym napędzie. Jeżeli będzie tak samo, to do sklepu i wymiana. Jeżeli pójdzie, to znaczy, że napęd nie radzi sobie.

Możesz ewentualnie spróbować skopiować płytę na dysk/lub zrobić jej obraz z korekcją błędów, weryfikacją zapisu (najlepiej na CD-RW, żeby nie tracić płytki :wink: i najwolniejszej możliwej prędkości) i spróbować. Choć ja bym nie kombinował.

W tej chwili kopiuję na dysk. Z oddaniem do sklepu będzie problem bo sklep jest w Warszawie a ja mieszkam w Częstochowie ^^

Jeżeli się przekopiuje i zainstaluje to znaczy że wina mojego napędu. Jeżeli nie to spróbuję na laptopie… Ewentualnie mogę jeszcze ściągnąć z internetu ale z moim łączem…

Pytanie1: Czy jeżeli podczas kopiowania na dysk cały komp mi tnie i muli to może być wina cdromu?

Quendu , to spróbuj od razu na laptopie. Będzie wtedy wiadomo. Mi nigdy nie udało się “obejść” błędu crc :stuck_out_tongue:

No bo właśnie chodzi o to że ten plik “client_surface.dat” nie jest umieszczony na płytce, na płytce są same pliki w paczkach jak: unpack-2d.bin itp.

A jeżeli udało by mi się na laptopa wgrać to i tak nie pogram bo laptop nie jest mój… Czasami mogę pożyczyć w celu ‘testów’ ^^

Może nie tyle samego napędu tylko masz wyłączony tryb DMA

jak-wlaczyc-tryb-dma-windowsie-t40393.html

Chyba jednak coś z płytką…

http://img541.imageshack.us/img541/6048/blad2.png

Quendu , Sprawdź czy masz DMA załączone.

DMA mam wszędzie załączone.

Jeżeli chodzi o inny komputer to nie próbowałem bo z tego co wiem to błędy CRC występują na każdym komputerze jeżeli dana płyta jest ‘zła’.

Dodatkowo teraz jak uruchomiłem DMA na jeszcze jednym CDromie (bo nie miałem na jednym) wyskakuje błąd urządzenia We/Wy …

Chyba jednak mam zjechany DVD rom bo na komputerze siostry wszystko poszło gładko… O.o Ciekawe czy jak przegram unpack1g.bin na dysk do siebie to czy się odpali…

Hmm… teraz jak odpaliłem na moim komputerze to tak jak by płyta nabrała rozruchu bo się skopiowało O.o

//Edit

Może mi ktoś wytłumaczyć dokładnie co i jak mam zrobić aby wyczyścić DVDrom?

Na internecie jest dużo poradników ale nie znalazłem takiego od ‘wyciagania z kompa’ do ‘wkladania do kompa’. Nie chciałbym nic schrzanić… Jak już będę miał go w rękach to wiem co dalej robić, ale nie mam pojęcia jak go wyciągnąć i włożyć ^^

Kup płytke która czyści laser w napędzie.

To jedyna opcja. Jeśli nie pomoże to poprostu przełóż napęd na chwile do swojego kompa z innego.