Błąd CRC podczas instalacjii systemu (dysk bez partycji)

Cześć
Chcę zainstalować Windowsa 10 na Acer Aspire ES 13. Obawiam sie że dysk jest fizycznie uszkodzony, ale wolę się upewnić. Sprawa wygląda tak że:

  1. Chciałem zrobić proste przywrócenie z recovery, ale dostawałem błąd że nie mozna tego zrobić.
  2. Postanowiłem ściągnać Win 10 ze strony Microsoftu i rufusem zrobiłem Boot penka. Kiedy chciałem zainstalować dysk na starej partycji C, dostawałem błąd (nie pamiętam teraz kodu), ale według Google wystarczylo usunąć wszystkie partycje i stworzyć je na nowo.
  3. Potem podczas tworzenia partycji w instalatorze dostaję błąd: “Nie mogliśmy utworzyć nowej partycji. (Błąd 0x795b700)”
  4. Stwierdziłem że będę cwany i zrobie partycje w diskparcie. Znowu lipa po wybraniu “disk 0” i probie utworzenia partycji dostaje błąd “DiskPart has encountered an error: Błąd danych (CRC)”
  5. Odpaliłem sprawdzanie : wmic diskdrive get status i status wszystko jest “OK”
  6. Wiem ze chkdsk naprawia ten błąd CRC ale nie wiem jak go odpalić skoro nie ma partycji a tam trzeba w tym argumencie chyba podać

Diskparta i to sprawdzanie “wmic” odpalałem na CMD w instalatorze Windows

Czy da się to jakoś naprawić ?
Pozdrawiam
MrGalek

inny pogram do partycjonowania

Okej, ale to jakimś programem który też będzie się bootował tak jak instalator systemu ?

Gparted.live usb.

ja to widzę tak linux live podział dysku na partycje później usb i do dzieła jest tez jakieś narzędzie windows hirens które też robi partycję ale dawno temu się nim bawiłem

@D35CART35 i @natan007 dziękuje, będę próbował i dam znać :wink:

…i w tym momencie instalacji systemu (CAŁY “Dysk 0” “Obszarem nieprzydzielonym”) kliknąć przycisk “Dalej” w instalatorze. Dopiero po zainstalowaniu systemu bawić się w tworzenie partycji, bo to znacznie prostsze.

Też robiłem, zapomniałem opisać, też jest błąd : “Nie można zainstalować systemu(…) Sprawdź stacje nośników(…)0x80300024”

Po pierwsze sprawdź w ustawieniach BIOS, czy masz ustawione typ bootowania na UEFI. Nie żadne CSM,Legacy+UEFI, legacy, czy tym podobne i spróbuj jeszcze raz.

Też o tym myślałem, ale jest znowu taki problem ze w BIOSie nie ma tej opcji, w internecie (filmiki są tylko do modelu es15) nad opcjami bootwania oprócz security jest opcja Boot mode i tam można wybrać UEFI itp. w tym brzdącu tego nie ma, przez to też nie wiem trochę jaką w Rufusie dobrać ustawienia (schemat partycjonowania i system plików)

Zrób jak wyżej opisałem! Nie będziesz się musiał zastanawiać na ustawieniami Rufusa, ani żadne filmiki nie będą Ci potrzebne.

hmmm, chyba coś robię źle, bo ten link chce aktualizować mój komputer :rofl:

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209
Proszę! Sorry za pomyłkę!

Okej, udało mi się narazie zrobić partycje za pomocą instalatora Windowsa 8.1, sformatowalem ją do NTFS i puściłem chkdsk z parametrami /F /X /R. Dostałem z tego błąd “A disk read error occuredc”, ale z tego co szukam w necie mozna probowac instalowac na tym system, zobacze jak pojdzie dalej. @Astor444 próbowałem tym instalatorem i efekty podobne co w pierwszym moim poście, ale dzięki za chęci.
Po czym sie upewnić się że HDD jest do śmieci ?

Dobra Windows 8.1 sie zainstalował więc jest chyba git. Co robiłem

  1. Stworzyłem partycje instalatorem Windows 8.1 (zawiesił się wtedy, ale po restarcie okazało się że partycje są)
  2. W Diskparcie stworzyłem volumin i nadałem mu litere
  3. Zrobiłem naprawę chkdsk z parametrami /F /X /R
  4. Puściłem instalacje na tym dysku - zawisła się na kopiowaniu (tzn było 0% przez pół godziny po czym od razu 100% )
  5. Działa, być może można było z punktu 1 od razu zrobić 4, ja zrobiłem tak dla pewności

EDIT: Zainstalowałem Windowsa 10 i jest w miarę ok. Zapomniałem dodać a chyba może mieć to znaczenie, mianowicie uciąłem miejsce na dysku tzn na dysku zostawiłem około 80GB pustego miejsca i kiedy chciałem po instalacji rozszerzyć partycje to wchodząc w zarządzanie dyskami dostałem blue screena. Tak czy siak działa ale raczej wejdzie w najbliższej przyszłości nowy dysk.

Dzięki wam za pomoc, dobrego wieczoru :wink: