Błąd eclipse

Mam problem z instalacją eclipse pod Ubuntu. Po instalacji podczas uruchomienia wyskakuje błąd: An error has occurred. See the log file
/home/tomasz/.eclipse/org.eclipse.platform_3.8_155965261/configuration/1486162438047.log.

Dopiero od niedawna mam Ubuntu i prawdę mówiąc nawet nie bardzo wiem jak wyświetlić ten cały log, a jak go już wyświetlę, to i tak pewnie nie będę wiedział co z nim zrobić. Także proszę o pomoc.

Pliki tekstowe najprościej w dystrybucjach GUI wyświetlić dwuklikając na nich (być może nie moesz odnaleźć pliku, bo w Linux pliki i katalogi zaczynające się kropką są ukryte - patrz .eclipse). Można też z terminala użyć np. cat <ścieżka-do-pliku> lub jeśli plik jest duży less.

Wracając do tematu po wersji widzę, że to jakaś wersja około kamienia łupanego z repozytorium (software center/centrum oprogramowania?). Zainstaluj po prostu javę z poziomu terminala:

apt install openjdk-8-jdk

Następnie pobierz sobie wersję, która najlepiej odpowiada twoim potrzebą (desktop/ee/android/etc) stąd: https://eclipse.org/downloads/eclipse-packages/

Program tylko wypakowujesz z archiwum i działa, nie musisz nic instalować.

Mieszasz mu więcej niż pomagasz.

log to przeważnie jakiś plik w którym program rejestruje swoje działanie (np błędy). Jest to zwykły plik tekstowy który możesz przeczytać i dowiedzieć np. jakie program napotkał błędy (czy tam inne ma dla ciebie uwagi)

Eclipse możesz pobrać ze strony autorów rozpakować i uruchomić jak każdą aplikację java nadając jej uprawnienia do wykonania (co jest chyba zalecane - oczywiście musisz mieć w systemi zainstalowane środowisko uruchomieniowe dla javy - jre, albo nawet developerskie jdk - nie pamiętam), ale jeśli nie wiesz co robisz to lepszym pomysłem będzie zainstalowanie wersji która jest w repozytorium twojego systemu, czyli wydanie w konsoli polecenia “sudo apt install eclipse”. Nie będzie to najnowsza dostępna wersja, ale na pewno przetestowana w twoim systemie i działająca bez problemów.

Odnośnie otwarcia tego loga, to coś robię chyba nie tak, bo próbowałem:

cat /home/tomasz/.eclipse/org.eclipse.platform_3.8_155965261/configuration/1486196761239.log.

cat /home/tomasz/.eclipse/org.eclipse.platform_3.8_155965261/configuration/1486196761239.log./

cat /home/tomasz/.eclipse/org.eclipse.platform_3.8_155965261/configuration/1486196761239.log/

i wyskakuje mi, że nie ma takiego pliku ani katalogu, albo że nie jest katalogiem, a jestem pewien, że ten plik tam jest, bo jak wchodzę przez cd /home/tomasz/.eclipse/org.eclipse.platform_3.8_155965261/configuration/ i wbijam ls, to mi się wyświetla ten plik.

Co do pobrania i rozpakowywania pliku. Wchodzę w https://eclipse.org/downloads/eclipse-packages/ Eclipse IDE for Java Developers pobieram, rozpakowuję i nie mogę uruchomić pliku. Po prostu klikam w ikonę wielokrotnie i nic się nie dzieje. Prawy klawisz myszy i uruchom i też nic. JDK 8 mam. Gdy instaluję Eclipse przez “sudo apt install eclipse” albo przez “oprogramowanie Ubuntu” instaluje mi wersję 3.8.1-8 i pojawia się komunikat, o którym wcześniej wspomniałem:

/home/tomasz/.eclipse/org.eclipse.platform_3.8_155965261/configuration/1486162438047.log.

Także tego… Dla pewności sprawdziłem czy aby na pewno mam 64-bitową wersję systemu i wyszło, że jednak 32-bitową, no i to by była odpowiedź na pytanie dlaczego nie mogłem uruchomić pliku. Teraz póki co wszystko działa, dziękuję serdecznie kolegom za pomoc i pozdrawiam.

1486196761239.log to plik tekstowy tyle że z rozszerzeniem: .log
Więc za literami: log nie ma już nic być, to nie jest zdanie że na końcu ma być kropka!

Saturno, jak widać w trzecim przypadku, próbowałem też cat /home/tomasz/.eclipse/org.eclipse.platform_3.8_155965261/configuration/1486196761239.log/ ale to nieważne, bo w końcu to zainstalowałem. Tyle że mam następny problem zaraz po uruchomieniu i pewnie związany w jakiś sposób z wcześniejszym. Po uruchomieniu Eclipse u dołu w zakładce problems pojawia coś takiego: http://wstaw.org/w/4l9I/ Zrobiłem tak, że kliknąłem na to chyba “quick fix” wybrałem other library czy coś takiego i wybrałem ścieżkę, usr/lib/jvm/i dalej java 8 jdk i teraz mi już nie pokazuje, że są dwa problemy, ale jedno ostrzeżenie: Build path specifies execution environment CDC-1.0/Foundation-1.0. There are no JREs installed in the workspace that are strictly compatible with this environment.

No i nie wiem za bardzo co z tym robić.

W przypadku Eclipse nie jest to zalecane, aby instalować go z repo, bo ten pakiet nie był uaktualniany wieki (4,5 roku od wydania, sic!) na Ubuntu. 90% pluginów zerwała z nią już kompatybilność. Pewnie Canonical doszedł do wniosku, że to nie ma sensu, ponieważ Eclipse ma wbudowany updater, który daje więcej możliwości (sprawdzenie kompatybilności pluginów, migawki, rollback update-u). A sam program jest, bo jest (kompatybilność ze strony Canonical).

@OP ustawiłeś jakoś jako wersję używanej Javy: CDC-1.0/Foundation-1.0 której zapewne nie masz. Tu masz opisane jak zmienić (najlepiej na default jre, aby używać tego, którego używa IDE, aby się uruchomić): http://stackoverflow.com/a/23137510

1 polubienie