Błąd geometrii dysku twardego

Witam.

Dziś uruchomiłem aplikację Partition Magic i wyświetlił mi się taki komunikat:

“Disc 1 (715402MB 91201c 255h 63s) appears to have partitions created using a different drive geometry (88h 6s). This serious probelm can lead to data loss. No partition manipulations should be made to this disk using this product or the operating system’s products. You should back up the data on this disk, delete all partition, create new partitions under the new drive geometry, and then restore your data using the backup.”

Po przetłumaczeniu w Google tłumaczu mamy coś takiego:

“Disc 1 (715402MB 91201c 255h 63s) Wydaje się, że partycji utworzonych za pomocą różnych geometrii dysku. To poważny problem, może prowadzić do utraty danych (88h 6s). Manipulacje partycji nie należy do tego dysku przy użyciu tego produktu lub produktów systemu operacyjnego. Należy utworzyć kopię zapasową danych na tym dysku, usuń wszystkie partycje, utworzyć nową partycję na nowej geometrii dysku, a następnie przywrócenie danych za pomocą kopii zapasowej.”

Dysk mam podzielony na dwa dyski logiczne, na pierwszym dysku logicznym jest podstawowa partycja systemowa z zainstalowanym systemem, na drugim dysku logicznym są dwie partycje na pliki itp.

Dla drugiego dysku logicznego odkryłem jeszcze taki błąd:

“Warning #113: EPBR partition starting at 98301797 overlaps previous EPBR partition.”

Natomiast dla pierwszej partycji drugiego dysku logicznego pojawia mi się taki błąd:

"Error #114: Logical starting at 98301798 is not one head away from EPBR.’

Ktoś może mi wytłumaczyć co się dzieje z moim dyskiem twardym i jak go wyleczyć? Czy to może być groźne dla funkcjonowania dysku twardego?

maxzone , jaki system?

Partition Magic był do systemów 98/XP ale nie Vista i Windows 7!

Windows XP Professional

W HDTune pokazuje mi jeszcze (C5) Current Pending Sector - Numer of unstable selectors: 7. The drive has unstable sectors.

Nie wiem co chciałeś robić tym programem, ale proponuję abyś sprawdził jak zachowa się nowy EASEUS Partition Master 6.0.1 http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Ja nie chce nic robić tylko dowiedzieć się co dolega mojemu dyskowi i jak temu zaradzić.

To oznacza, że dysk nie jest juz w szczytowej formie. Albo ta liczba zacznie się szybko zwiększać i dysk wkrótce “padnie”, albo parametr się nie zmieni i wszystko będzie ok.

Tak czy inaczej polecam wymianę dysku na nowy.

Myślę, że mogło mi się to zrobić od kieszeni na dysk ponieważ jak był w kieszeni coś się z nim działo nieprawidłowego.

Najprawdopodobniej sprawie sobie nowy dysk.

Co ciekawsze (C5) Current Pending Sector - Numer of unstable selectors parametr zmienił się z 7 na 5 więc na razie idzie w dobrą stronę. Spróbuję zrobić format tzw. “Low Level Format” podobno może pomóc, oczywiście jak będę miał drugi dysk i bezpiecznie przeniosę moje dane.

Edit 2

Użyłem HDD Regenerator i mam już tylko 1 sektor typu Current Pending Sector, program potrzebuje kilka godzin aby zeskanować cały dysk więc zostawię na noc i zobaczymy co z tego wyjdzie :slight_smile: