Błąd instalacji systemu operacyjnego

(Voodooche) #1

Witam, mam 2 dyski twarde, stary 80GB, nowy 250GB. Na nowym jest zainstalowany win 7, na starym win xp. Postanowiłem przeinstalować xp. Więc dla pewnośći odpiąłęm nowy dysk i instalowałęm, po restarcie wyskoczył komunikat: "błąd instalacji systemu operacyjnego", Podpiołem nowy dysk, odpiołem stary i Win 7 normalnie działał. Podpiołem obydwa dyski, znów zaczą instalacje od nowa, restar i znów ten sam komunikat. Problem przede wszystkim polega na tym że teraz jak odepne stary, podepne nowy dysk z Win 7 to wyskakuje ten sam komunikat i nie mogę się dostać do win 7 w żaden sposób. Płytki w napędzie nie ma, restartowałęm biosa (wyciągnąłem baterie), nie mam pojęcia skąd on dalej pamięta że instalował xp. Proszę o pomoc, mam pracę dyplomową na tym nowym dysku ;(

(AdrianZloty) #2

A przestawiłeś ten dysk na master? Nie wiem czy to różnice robi jak jest jeden podpięty ale spróbować można

(Voodooche) #3

Od poczatku był na Master ustawiony, ciekawi mnie że w biosie ten dysk jest dopiero jako Fourth IDE Master, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, wcześniej był Primary albo Secondary.

(floyd) #4

Podstawowy błąd, to odpinanie tych dysków, ponieważ podczas instalacji systemu, obojętnie na której partycji, to informacje o zainstalowanych systemach i pliki startowe, a także wybór systemu jest zawsze na dysku systemowym.

Możesz próbować dokonać naprawy, ale tak sobie pogmatwałeś, że trudno powiedzieć jak będzie wygodniej.

Można próbować z dysku instalacyjnego Windowsa 7 lub z Windowsa xp gdy się uruchamia przy pomocy programu EasyBCD

(Oczywiści oba dyski muszą być w komputerze czyli żadnego odpinania)

Naprawa bootowania

Wkładamy płytkę z systemem Windows 7 i bootujemy z niej komputer, naciskając F8 > wybieramy Napraw Komputer > zmierzamy do Wiersza Polecenia i wpisujemy wg. kolejności (bez cudzysłowów- uwaga na spacje):

"bootrec /fixmbr" klawisz Enter

"bootrec /fixboot" klawisz Enter

"bootrec /rebuildbcd" klawisz Enter

"exit" klawisz Enter > i restart komputera

Jeśli to nie do wykonania, to reinstalacja systemu Windows 7.

Zainstaluj tego XP-eka jeszcze raz. Pobierz program EasyBCD : http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro ... 12231.html

Po instalacji i uruchomieniu Windows XP :

1. Zainstaluj Microsoft .NET 2.0 Framework.(Jeśli nie masz)

2. Zainstaluj najnowszą wersję EasyBCD.

3. Uruchom EasyBCD i przejdz do zakładek "Zarządzanie Bootloaderem" -> "Ponownie zainstaluj windows7 Bootloader" -> "Zapisz MBR".

4. Następnie przejrzyj listę, dodaj system i zapisz.

5. Restart.

Co do punktu nr 4, to ta lista powinna być w zakładce "Add New Entry" i tam wybierasz bodajże "Windows NT/2k/XP/2003", następnie klikasz "Add Entry" i restart (pkt. 5).

Tu jeszcze poczytaj o instalacji dwóch systemów

(Voodooche) #5

Naprawa bootowania pomogła w pełni, narazie xp i stary dysk wyrzucam w kąt, może następnym razem. Dzięki wielkie i pozdrawiam:)