Błąd instalacji systemu operacyjnego

Witam, mam 2 dyski twarde, stary 80GB, nowy 250GB. Na nowym jest zainstalowany win 7, na starym win xp. Postanowiłem przeinstalować xp. Więc dla pewnośći odpiąłęm nowy dysk i instalowałęm, po restarcie wyskoczył komunikat: “błąd instalacji systemu operacyjnego”, Podpiołem nowy dysk, odpiołem stary i Win 7 normalnie działał. Podpiołem obydwa dyski, znów zaczą instalacje od nowa, restar i znów ten sam komunikat. Problem przede wszystkim polega na tym że teraz jak odepne stary, podepne nowy dysk z Win 7 to wyskakuje ten sam komunikat i nie mogę się dostać do win 7 w żaden sposób. Płytki w napędzie nie ma, restartowałęm biosa (wyciągnąłem baterie), nie mam pojęcia skąd on dalej pamięta że instalował xp. Proszę o pomoc, mam pracę dyplomową na tym nowym dysku ;(

A przestawiłeś ten dysk na master? Nie wiem czy to różnice robi jak jest jeden podpięty ale spróbować można

Od poczatku był na Master ustawiony, ciekawi mnie że w biosie ten dysk jest dopiero jako Fourth IDE Master, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, wcześniej był Primary albo Secondary.

Podstawowy błąd, to odpinanie tych dysków, ponieważ podczas instalacji systemu, obojętnie na której partycji, to informacje o zainstalowanych systemach i pliki startowe, a także wybór systemu jest zawsze na dysku systemowym.

Możesz próbować dokonać naprawy, ale tak sobie pogmatwałeś, że trudno powiedzieć jak będzie wygodniej.

Można próbować z dysku instalacyjnego Windowsa 7 lub z Windowsa xp gdy się uruchamia przy pomocy programu EasyBCD

(Oczywiści oba dyski muszą być w komputerze czyli żadnego odpinania)

Naprawa bootowania

Wkładamy płytkę z systemem Windows 7 i bootujemy z niej komputer, naciskając F8 > wybieramy Napraw Komputer > zmierzamy do Wiersza Polecenia i wpisujemy wg. kolejności (bez cudzysłowów- uwaga na spacje):

“bootrec /fixmbr” klawisz Enter

“bootrec /fixboot” klawisz Enter

“bootrec /rebuildbcd” klawisz Enter

“exit” klawisz Enter > i restart komputera

Jeśli to nie do wykonania, to reinstalacja systemu Windows 7.

Zainstaluj tego XP-eka jeszcze raz. Pobierz program EasyBCD : http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html

Po instalacji i uruchomieniu Windows XP :

  1. Zainstaluj Microsoft .NET 2.0 Framework.(Jeśli nie masz)

  2. Zainstaluj najnowszą wersję EasyBCD.

  3. Uruchom EasyBCD i przejdz do zakładek “Zarządzanie Bootloaderem” -> “Ponownie zainstaluj windows7 Bootloader” -> “Zapisz MBR”.

  4. Następnie przejrzyj listę, dodaj system i zapisz.

  5. Restart.

Co do punktu nr 4, to ta lista powinna być w zakładce “Add New Entry” i tam wybierasz bodajże “Windows NT/2k/XP/2003”, następnie klikasz “Add Entry” i restart (pkt. 5).

Tu jeszcze poczytaj o instalacji dwóch systemów

http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja-starszego-Windowsa-obok-nowszego,Blog,24440.html

Naprawa bootowania pomogła w pełni, narazie xp i stary dysk wyrzucam w kąt, może następnym razem. Dzięki wielkie i pozdrawiam:)