Błąd Kontrolera IDE ATA/ATAPI z Dyskiem samsung HD403LJ

Witam. Mój problem polega na tym że przy wejściu do menadżera urządzeń w zakładce Kontroler IDE ATA/ATAPI przy dalszych zakładach jakimi są Podstawowy kanał IDE, pomocniczy kanał IDE i Secondary Ultra ATA/ATAPI Channel mam żółte wykrzykniki i przy grze np. S.T.A.L.K.E.R Cień Czarnobyla mam opóźnienie ok 0.3-0.8 sekundy przy ruchu myszka co strasznie przeszkadza w grze. W internecie wyczytałem ze to właśnie może być wina tych zakładek. Próbowałem aktualizować sterowniki przy Dwóch pierwszych zakładach wyskakuje ze sterownik jest aktualny. Przy trzeciej natomiast aktualizuje się ale bez żadnego efektu za każdym razem. Dodam jeszcze ze dysk dostałem od kolegi ponieważ u niego występowało takie “cykanie” przy większym obciążeniu procesora i dysku.I po pewnym czasie padł system. Na dysku formatowana podczas wgrywania systemu była tylko partycja C. (Partycji D nie ruszałem ponieważ chciał odzyskać chociaż część danych i nie jest formatowana do tej pory.) Chciałbym rozwiązać ten problem ponieważ bardzo przeszkadza:) Ma ktoś jakieś pomysły?

Mój sprzęt to:

Procesor: intel Core 2 duo E6300 2x1.86

Płyta Główna:intel P4M890T-M2

Karta Graficzna: radeon x1300/1550 (256mb)

zasilacz: Merkury 385wat

Dysk: samsung HD403LJ

ram: 2x1GB kingston

kontroler IDE: VIA BUS Master Controller- 0571

System XP pro SP3. dodam jeszcze ze nie mogę zeskanować prędkość zapisu i odczytu dysku w programie HD Tune. Za Każda pomoc dziękuje :slight_smile:

A możesz przeprowadzić test SMART?

Podaj odczyt SMART dysku z CrystalDiskInfo portable wypakuj i uruchom (zmień ustawienia, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), pokaż screena z programu (wszystkie parametry).

Czy wykrzykniki w menedżer urządzeń występują tylko przy kontrolerach. Czy przy pozycji stacji dysków odnoszących się do dysków czy napędów nie ma czy są albo w innych pozycjach. Czy objaw w postaci wykrzykników przy kontrolerach pojawił się zaraz po podłączeniu samsung HD403LJ. Czy to jest jedyny podpięty dysk i jaki IDE czy Sata. Jak to pierwsze czy podpięty jako jedno urządzenie czy podpięte z napędem na jednej taśmie. Czy są zworki jeśli tak czy zastosowane tak jak instrukcja podpowiada zależnie od konfiguracji. Zasilacz: Merkury ile ma lat tyle co komputer, sprawdź jego napięcia czy są w normie jest na czarnej liście to tym bardziej.

http://w3.wrzuta.pl/obraz/3JqSOlEGZW4/crystaldysk_info. Widać jest błąd. Tak wykrzykniki tylko przy kontrolerach wymienionych powyżej. Dysk jest sata. Podpięty jako pierwsze urządzenie. Urządzenie jest jako Master. Zasilacz Tyle samo lat co komputer. Napięcia w poprawne.

Są dwa aspekty odnoszące się do dysku dotyczące jego współdziałania z płytą główną jak i jego samego bezpośrednio. Pierwsze to płyta główna intel P4M890T-M2 posiada sata1 a dysk samsung HD403LJ jeśli ma problemy z daną płytą główną to w specyfikacji jest chyba instrukcja do użycia zworki i zwarcie pinów chyba druga od prawej góra dół żeby dysk pracował w trybie sata1. Jeśli się mylę które piny dokładnie zewrzeć do pracy sata1 to mnie poprawić. Jeśli nie ma zworek to prawdopodobnie dysk jest do pracy jako sata 2 nie wiem czy to jest przyczyną że są wykrzykniki. Czy dysk by był wykrywany w ogóle http://downloadcenter.samsung.com/conte … eng_r4.pdf

Ale sprawdzić można. Drugi aspekt to Smart wykazuje że masz 10 niestabilnych sektorów oraz parametr przerwań komend. Docisnąć kable sygnałowe i zasilające. Użyć http://emmers.cba.pl/blog/index.php?id=lq3 komendy; start - uruchom -cmd -chkdsk c:/f może pojawić się komunikat coś w stylu że wolumin będzie sprawdzany przy następnym uruchamianiu komputera wciskamy T i enter. Procedura uruchomi się przy następnym uruchamianiu komputera. Gdzie c: to litera partycji systemowej i czynność możemy powtarzać podmieniając na następna literę woluminu jeśli posiadamy. I jak wszystkie woluminy nie będą miały błędów po procedurach chkdsk i komunikat że wolumin(y) nie mają błędów. To sprawdzamy czy w Smart przy C5 liczba z 10 zmalała albo najlepiej było 0 . Jeśli nie to czeka naprawa przez zerowanie albo remap już innym programem np. MHDD. Polecany program HDDRegenerator z linka raczej osobiście nie polecam.

CHKDSK robiłem przeszło 1.5h bez jakiego kolwiek efektu. a Czy może być to związane z brakiem formatowania podczas wgrywania systemu? Postaram się zrobić remap mhdd sprawdzę zworki. o wynikach napisze:)

Dodane 06.08.2013 (Wt) 20:27

Zworki nie było dołożyłem z innego dysku. Remap narazie nie wchodzi w grę bo to zerowanie a dane chciałbym narazie zachować dopóki nie będę miał kabli do podłączenia drugiego dysku i zgrania ich. Za pomoc dziękuję jezeli ktoś ma inne pomysły proszę pisać:)

Dodane 06.08.2013 (Wt) 20:33

Jeszcze co do chkdsk. po tym zabiegu wartości pól:01 i C9 zmieniła wartość na 1.

Jak przy parametrze 01 dotyczące błędów odczytu i wartość wzrosła o 1 to bym nie dramatyzował chociaż należy do parametrów krytycznych. Ale jak zaczynają się pojawiać błędy próby zapisu poza ścieżką zapisu wykazywanych przy C9 to stan dysku pogarsza się o kolejne parametry a ten ostatni jest dość poważny. Należy zrobić kopię danych na inne nośniki. Sytuacja się zmienia w takim razie i nie wiem czy będzie opłacalna naprawa. Ale nawet decydując się to kopia danych tak czy siak bardzo zalecana dla bezpieczeństwa. Bo nie wiadomo czy zerowanie jakby okazało się konieczne czy nie padnie dysk na tej operacji. Sama operacja remap może nie naprawić realokować niestabilne sektory i wtedy zostaje zerowanie wskazane selektywne erase dealays w MHDD. Albo odwrotna kolejność. C5 niby wskazuje na błędy logiczne to powinno wybrać się pierwsze erase dealays. Dopiero dokładniejszy skan MHDD wykazał by czy wystarczy zerowanie selektywne a może pełne zerowanie czy sam remap albo dwie operacje.

Ok zrobię jak mówisz:) o sam dysk mi nie chodzi bo mam 2 tylko własnie chodzi o te dane na nim:) bo gdy podpinam 2 dysk ide jako slave nie mogę… aha dobra już wiem:) nie miałem przecież zworki :slight_smile: skopiuje dane i dam znać czy remap i zerowanie coś pomogło:)