Błąd krytyczny Gruba podczas instalacji Debiana

Witam

Instalowałem Debiana już wiele razy ale czegoś takiego jeszcze nie spotkałem.

Ściągnąłem płytkę netinstall, uruchomiłem instalację wszystkie pakiety pobierane z sieci instalują się, problem zaczyna się gdy chcę zainstalować Gruba dostaję komunkat “Błąd krytyczny”.

Co jest teraz nie tak (uprzedzam pytanie sumy kontrolne sprawdzone)

Z góry dziękuję za pomoc

Zainstaluj Debiana bez Gruba, zchrootuj się na niego, i przez apt-geta zainstaluj Gruba a później go wgraj do mbr.

Polecenie grub.

Próbowałem zainstalować Gruba, według kilku poradników (np. grub-install /dev/hda) niestety jak gruba nie było tak nie ma.

Próbowałem przeinstalować system ale rónież to nic nie dało.

Naprawdę sam nie wiem co się dzieje wcześniej wszystko szło bez problemów.

Chodziło mi o

apt-get install grub

grub

> root (hdx,y)

> setup (hdx)

Przy tym poleceniu sypią się błędy tak jakbym podawał nie właściwe miejsce

Parytcje które mam to:

dev/hda1 (WinXP)

dev/hda2 (partycja NTFS)

dev/hda5 (Debian)

dev/hda6 (Swap)

Dokładnego błędu niestety nie przytoczę.Dziś wieczorem spróbuję jeszcze raz się za to zabrać, może teraz uda się wszystko zainstalować.

a podajesz root (0,4)?

We wszystkich poradnikach było root(0,0) chyba że o czymś nie wiem.Czyli wygląda na mój błąd

Ma być root (hd0,4) póxniej setup (hd0)

Ok przeinstalowałem Debian z płytki netinstall, wszystko już jest na dysku tylko gruba dalej nie ma.

I teraz moje pytanie czy z w/w płytki da się doinstalować gruba czy skorzystać z jakiegoś livecd.

Pytanie może banalne ale podczas sesji człowiek przestaje logicznie myśleć, tak więc proszę o chilę cierpliwości #-o

No pisałem:

chrootujesz się na debiana i instalujesz przez apt-geta gruba po czym wykonujesz:

i z tym problem, nie pamiętam jak to szło (tylko się nie złość)

Wszelki opis jaki znalazłem dotyczy LiveCD, stąd też pytanie czy możłiwe jest wykonanie chroot z płyty netinstall

# mount /dev/hda5 /tmp/chroot 

# chroot /tmp/chroot

Nie jestem pewien, ale być może będzie trzeba także “podmontować” /proc i /dev.

ostatnie pytanie wszystko wykonać z płyty netinstall czy innego livecd ?

Byle by to coś miało chroota i kernela 2.6.

Nie trzeba… ostatnio brałem i nic się nie pluło.

Jeżeli instalator płyty netinstall udostępnia tryb, w którym można wykonywać podstawowe polecenia (typu montowanie, chroot, etc.) to być może się uda.

Znalazłem pod ręką Damn Small Linux zastosowałem się do porad udzielonych wyżej i przy poleceniu

otrzymuję odpowiedź

Teraz już kompletnie nie wiem o co chodzi, tylko nie róbcie sobie żartów że mam ściąnąć np. Ubuntu

Ew. podajcie jakieś lekkie livecd z którego to mogę wykonać

LiveCD które masz ma kernela 2.4.x

Znajdź coś z 2.6 (pisałem już o tym).

Ok udało mi się skorzystać chroota, następnie polecenie grub ok i od tego momentu nic już nie działa.

Po kolei polecenie root (hd0,4) zwraca File system type is ext2fs parttion type 0x83 czyli już coś nie tak

a następne setup (hd0) Error2: Bad file or directory type

A tak poza temat zapytam się skąd ściągnąć Debiana Netinstall tak aby nie było problemu podczas instalacji Gruba? :frowning:

root (hd0,4) zwraca odpowiedni komunikat.

Co do błędu setup’u:

Tu masz ich liste:

:arrow: http://www.gnu.org/software/grub/manual … rrors.html

Wygląda na źle zainstalowanego Gruba…

Jak już się schrootujesz na debiana spróbuj go usunąć (apt-get --purge remove grub) i zainstalować ponownie… (apt-get install grub)

I dopiero po tym komenda grub, root (hd0,4), setup (hd0)

Jak nie pomoże to może spróbuj z jakąś starszą wersją gruba.

A może zamiast GRUB a kolega spróbuje LILO?