Błąd łądowania systemu operacyjnego XP

Witam mam problem z którym nie umiem sobie poradzić sam. Chciałem włączyć stacjonarny komputer który jest używany przez ojca do grania w pasjansy itp. przy lądowaniu sie wszystkich podzespołów i tych wszystkich napisów jakie się pojawiają przy włączaniu komputera ( logo płyty głównej później sprawdzanie ramow itp itd) pojawiła się linijka ze nie wykrywa dysku i chyba cd romu i następna linijka był napis po polsku “błąd lądowania systemu operacyjnego…”

Chciałem otworzyć komputer - pomyślałem ze może taśmy te stare sie poluzowaly czy coś. Wymieniłem taśmę z cd romu z ta taśma od dysku.

Teraz przy włączeniu komputera pojawia się długo napis WAIT i po około 2 minutach minucie sa jakieś napisy inne napisy żeby nacisnąć F1 żeby zrobić Resume ale i tak tam czegoś nie wykrywa…

w Biosie sprawdzałem tylko zakładkę BOOT i przestawiłem na IDE -0 IDE -1 i IDE-2 bo nie wiedziałem do końca pod którym IDE jest dysk…

Ciężko mi coś konkretnie teraz powiedzieć bo komputer nie stoi u mnie a jak pojadę do taty chciałbym już coś wiedzieć za co można się zabrać… Blad sie pojawił nagle przy włączaniu komputera i na początku pokazywał ten komunikat o błędzie lądowania a jak ja przestawiałem taśmy to juz to wygląda inaczej jak opisałem wyżej…

dziękuje w imieniu swoim i jego.

Na czas prób odłącz zupełnie oba przewody (taśmę i zasilanie) od CD-ROMu. Upewnij się, czy HDD jest prawidłowo podłączony do płyty głównej, czyli taśma powinna być niebieskim wtykiem wetknięta do niebieskiego (czasem inny kolor) gniazda na płycie, a drugim (czarnym) końcem do HDD. Na samym dysku zworka powinna być w pozycji Master (też warto się upewnić). W takiej konfiguracji dysk powinien działać jako IDE-0 , ale faktycznie może być czasem IDE-1 lub 2.

Gdyby to nic nie dało, warto jeszcze wybrać w BIOSie pozycję “Load Optymized/Optimal Dafaults” i ją zatwierdzić (F10 potem restart), a także pokombinować z ustawieniami Boot.

zworka nie była ruszana wiec powinno byc ok. Ale inne metody spróbuje sprawdzić. Kombinowanie z ustawieniami boot mogę tylko ograniczyć do kolejności lądowania. Ustawie IDE-0 IDE -1 IDE -2 taka kolejnosc. Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej rzeczy jak pojadę zęby to zrobić…

Opisałem Ci komplet czynności montażowych dla dysku. Jeśli to wszystko nic nie da i system nie zastartuje, to niestety uległ uszkodzeniu sam system lub nawet dysk. Wówczas dla naprawy istotna będzie dokładna treść komunikatów, jakie się pojawią podczas bootowania.

Te czynności co podał Poraj , wiadomo mogą się przydać . Z tym że jak w opisie w pierwszym poście podczas startu informuje że nie wykrywa dysk i napęd . To nie dziwne że system nie wystartuje. I teraz kwestia co się stało konkretnie czy traf że obie taśmy sygnałowe uszkodzone czy coś się stało płytą główną że nie wykrywa albo któreś napęd czy dysk się zepsuło . Czy dysk i napęd jest wykrywany w biosie od tego chyba powinno się zacząć no chyba że taki bios ale jak były komunikaty o braku wykrycia to należy sprawdzić bezpośrednio w biosie. Jak nie widać w biosie to sprawdzać po jednym urządzeniu może któreś się zepsuło i powoduje takie objawy. Dobrze by było wziąć nową taśmę i sprawdzić też na niej no kombinacji jest trochę żeby posprawdzać.

no właśnie spróbuje od tego żeby odłączyć cd rom bo on jest nie potrzebny chyba jak narzazie. Zresetuje ustawienia biosu i podłącze sam dysk HDD tym niebieskim kolorem do niebieskiego wejścia na płycie. Myślę ze zworka będzie na master ustawiona bo nie ruszana byla ale upewnię sie żeby było.

Jeżeli to nic nie da to powrzucam zdjęcia z komunikatami. Ewentualnie podłączenie cd romu i sprawdzenie czy da się zainstalować system na nowo.

Rzeczywiście głupio sprawdzać te błędy jak może sie okazać ze taśma padła np… choc właśnie dziwi mnie ze na drugiej od cd romu nie działa ( 2 zeby padły to już chyba nie fart by musiał być) hoc z tego co pisze Poraj to możliwe ze musi być konkretna taśma do konkretnego wejścia ( niebieski-niebieski koniec)

Prawidłowość połaczeń ze zworkami według zaleceń Poraj , zawsze można sprawdzić. Ale dziwne by było żeby chodziło jakiś czas może nawet dłuższy na złych ustawieniach ale można sprawdzić. Jak nic nie było przestawiane i sprawdzenie potwierdzi prawidłowość połączeń to by wskazywało na problem sprzętowy. Pierwsze to by można było sprawdzić bateryjkę czy się nie wyczerpała czy napięcie jest prawidłowe . Właśnie przypomniało mi się że kiedyś czytałem że niektore płyty główne chyba te starsze źle działają jak bateryjka jest na wyczerpaniu. Osobiście nie miałem doczynienia z taką płytą główną żeby od wyczerpanej baterji komputer źle działał co najwyżej ustawienia domyślne się zapisują, czasem też objawia się że po odcięciu zasilania i pierwsze włączenie daje komunikat o domyślnych ustawieniach ale to czasem od sprzetu też zależy i nie musi byc że bateryjka wyczerpana ale może być od niej albo że zegar się przestawia. Oczywiście czasem samoistne ustawienia domyślne mogą dać jakieś skutki i jakieś problemy to jak pisałem że może jakiś specyficzny sprzęt i takie a nie inne reakcje. Jeśli sprawa z bateryjką będzie wyjaśniona, wyczerpana czy nie to i tak sprawdzanie według zaleceń we wczesniejszych postach nie traci na aktualności.

jeśli nie wykrywa dysku i cdromu … sprawdź czy dyski mają podłaczone zasilanie (wystarczy by któryś z kabelków wtyczki nie łączył i mamy problem). Jeśli zasilania nie ma to nie wykryje! !!