"Błąd ładowania systemu"

(Dj Cytrynka) #1

Pojawia się przy bootowaniu...po sprawdzaniu sprzętu przez BIOS. Próbowałam odpalić klikając F8...nic

A teraz jak to wyszło:

Mam dwa dyski jeden 6 gb drugi 80...Linuksa instalowałam przez WubiCD. Mam słabo działające stacje dysków. Partycje dzieliłam poprzez Przewodnik....miała 12.5 gb. Wszystko było super okey...póki nie zatrzymało się na 29% ( kopiowanie z płyty-instalowanie ubuntu)...zacięło się na dłuższą chwilę....potem nagły czarny ekran z linijkami kodu (dokładnie nie zdążyłam ich zobaczyć, ale wiem że chodziło o coś z internetem)...chwilę przed tym włanczałam Firefoxa.

I co teraz? :<

(roobal) #2

Ale nie ładuje się tylko Linux, czy żaden system? Bo skoro instalowałaś przy pomocy Wubi, to znaczy, że instalacja rozpoczęła się na Windowsie. Jeśli Windows się uruchamia, to go uruchom, odinstaluj Wubi (Panel Sterowania > Dodaj/Usuń Programy) i spróbuj zainstalować Wubi jeszcze raz. Zanim jednak rozpoczniesz instalację Wubi, proponuję najpierw zdefragmentować dyski.

Pozdrawiam!

(Dj Cytrynka) #3

Nie uruchamia się żaden.

Z tego co przeczytałam "Błąd ładowania systemu" pochodzi od Windowsa (typowy windowsowy błąd)

Tylko nie wiem jak uruchomić go w trybie awaryjnym...metoda z klawiszem F8 nie działa ;/.

(roobal) #4

Skoro Windows się nie uruchamia, to i Wubi się nie uruchomi.

Niestety nie przychodzi mi nic do głowy, co może być problemem, dlatego najlepiej by było, gdybyś popytała w dziale, dotyczącym Windowsa, tam jest więcej speców od tego systemu :wink:

Pozdrawiam!

(Kpc21) #5

Wygląda na to, że nie ma bootloadera/jest ale nie działa.

Pewnie Grub nie zainstalował się do końca.

Poszukaj w wyszukiwarce internetowej informacji na temat naprawy bootloadera Windows (w systemach do Windows XP i od Visty wzwyż robi się to w zupełnie inny sposób), wtedy dostaniesz się do Windows i uruchomisz Wubi od nowa.

(roobal) #6

Wubi nie instaluje Gruba w MBR, Wubi tworzy obraz Gruba i umieszcza go na partycji C: i dodaje odpowiedni wpis do bootloadera Windowsa, dopiero bootloader Windowsa uruchamia Gruba z obrazu na partycji C: a Grub robi już resztę. Błąd raczej tyczy się Windowsa, niestety nie wiadomo co to dokładnie za błąd, koleżanka pisze, że typowy ale przydałoby się więcej informacji.

Pozdrawiam!

(system) #7

Odpal konsole ratunkową (jest na płycie z windowsem) następnie:

dir :X\

fixmbr

Gdzie X to litera Twojej partycji na której jest windows.

(Kpc21) #8

Cóż - nie korzystałem nigdy z Wubi, tak więc nie mogłem wiedzieć.

Można spróbować naprawić bootloader, ale raczej to nic nie da. Jeśli mam rację, pozostanie wykonanie instalacji nakładkowej Windows (z opcją naprawy systemu). Windows to nie Linux, tutaj wiele się nie zdziała :slight_smile:

@womperm

Rozwiązanie zadziała tylko w Windows XP (i niższych wersji Windows NT). W przypadku Visty albo Windows 7, należy uruchomić komputer z płyty systemu i wybrać tam opcję naprawy bootloadera.

(roobal) #9

Domyśliłem się, dlatego opisałem w skrócie jak działa Wubi, bo to jeszcze nie wszystko, ogólnie Wubi bardziej przygotowuje do instalacji Ubuntu, gdyż Ubuntu później instaluje się prawie w sposób tradycyjny :slight_smile:

Pozdrawiam!