Błąd nautilusa przy usunięciu, zastąpieniu pliku

Witam!

Ostatnio pojawił się u mnie dosyć irytujący błąd. Objawia się on w różnych sytuacjach:

  1. Przy usuwaniu pliku kombinacją shift+delete

  2. próbie uruchomienia pliku *.sh

  3. przy próbie zastąpieniu jednego pliku innym plikiem.

Gdy spróbuję zrobić jedną z wymienionych wyżej rzeczy cały ekran ciemnieje i muszę wymusić zamknięcie procesu (przy pomocy apletu do zakończenia źle działającego programu. Gdy już to zrobię znikają wszystkie ikony z pulpitu i nie mogę wejść do żadnego folderu (Miejsca–>‘jakikolwiek folder’ powoduje jedynie zamianę kursora w kółko… i nic więcej).

W takiej sytuacji pomaga już jedynie restart systemu. Przy restarcie pojawia się okno z niezamkniętymi aplikacjami: File Manager, Nautilus. Oprócz tego w prawym-górnym rogu wyświetla się dymek: “Niektóre kompozycje Docky zostały wyłączone. Program może nie działać poprawnie (czy jakoś tak)” - korzystam z Docky.

Co ciekawe po restarcie systemu plik, który chciałem usunąć shift+delete rzeczywiście jest usunięty.

Da się coś z tym zrobić?

Może to ważne - używam najnowszych sterowników nVidia. Mając przeczucie, że to może stanowić problemy, w oknie Sterowniki zmieniłem sterownik zalecany na drugi (wersja 173). Nic to niestety nie dało.

Moja konfiguracja:

Ubuntu 10.04 32bit Desktop - nautilus elementary

Pentium 4 3.02 GHz

GeForce 9600GT 512MB (najnowsze sterowniki, może to źródło problemu?)

2GB RAM DDR1

Da się coś z tym zrobić?

P.S. Pisałem o tym na forum.ubuntu.pl lecz nikt mi nie pomógł.

Może na sam początek sprubuj zrobić:

killall nautilus && nautilus

a następnie zrób którąś z tych akcji która go zawiesz, i pokaż co terminal wywali.

Aby terminal coś pokazał to muszę wpisać jakąś komendę? Jaka komendą usunę całkowicie plik? (zamiast shift+delete)

Komendą:

rm -f /ścieżka/do/pliku/

albo:

mv /plik /dev/null

tam wszystko ginie :slight_smile:

Zrobiłem killall nautilus && nautilus. Spowodowało to, że na pasku ciągle pojawiają mi się nowe procesy - i tak już ok. 0,5 min. Tych procesów jest tak dużo, że nie widzę ich nazw, a jedynie kropki na 0,5 cm paskach z tymi procesami na pasku.

Te procesy pojawiają się już ponad 1 min. Co mogę zrobić? Zrestartować komputer?

Uff… Znowu wpisałem killall nautilus && nautilus i w ten sposób procesy zaczęły powoli znikać. Okazało się, że każdy nazywa się “Uruchamianie File Manager”. Już zniknęły wszystkie i pasek zajmuje już tylko Chrome i Terminal.

Znowu wpisałem killall nautilus && nautilus. Wyskoczyło mi:

marcin@marcin-desktop:~$ killall nautilus && nautilus

Initializing Wine integration: Property page

Initializing Wine integration: Bottle selection

Initializing nautilus-gdu extension

sys:1: GtkWarning: Undo: missing action Undo

sys:1: GtkWarning: Redo: missing action Redo

sys:1: GtkWarning: Reset to Defaults: missing action Reset to Defaults

Nautilus-Share-Message: Called “net usershare info” but it failed: “net usershare” zwrócił błąd 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error No such file or directory

Please ask your system administrator to enable user sharing.

Jeśli nie korzystasz z udostępniania zasobów - wyłącz usługę smb:

sudo /etc/rc.d/init.d/smb stop

Niestety

marcin@marcin-desktop:~$ sudo /etc/rc.d/init.d/smb stop

[sudo] password for marcin:

sudo: /etc/rc.d/init.d/smb: command not found


Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto pomoże rozwiązać problem.

Hmm, może spróbuj tak wyłączyć:

# /etc/rc.d/smb stop

Jaką masz wersje nautilusa?

Wpisz w konsoli:

locate smb

Wyskoczy ścieżka do usługi, potem tak jak pisałem.

Mam nautilus 2.31.1 - wgrywałem motyw elementary, więc wgrałem też chyba nautilus-elementary

Wpisałem w Terminalu # /etc/rc.d/smb stop i nie wyskoczył żaden błąd, więc chyba zadziałało.

Teraz po wpisaniu sudo killall nautilus && nautilus nie pojawia się żaden błąd i wyskakuje folder /home/marcin, więc to chyba dobrze.

Problem opisany w pierwszym poście nadal jednak występuje.

Co teraz?

Powinno być

/etc/init.d/smbd stop

Osobiście, proponuję usunąć te całe elementary, które tworzy ktoś tam i korzystać z oficjalnie wspieranych programów.

Pozdrawiam!

Po wpisaniu /etc/init.d/smbd stop wyskakuje “No such file of directory”.

Wpisałem rm -f /ścieżka/do/pliku/który/utworzyłem i po prostu go usunęło. Nic nie wyskoczyło w konsoli, wszystko jest ok.

Usunąłem elementary-wallpapers, elementary-icons i elementary-themes.

Co powinienem zrobić?

To jest stabilna wersja Nautilusa? Mnie się wydaje, że jest to wydanie dla GNOME3.

Wg http://live.gnome.org/Nautilus/Downloads ostatnią stabilną wersją jest 2.32.0, więc mam trochę starszą wersję (2.31.1)

Zauważyłem, że oprócz tego, że znikają ikony z pulpitu, to nie da się też robić zaznaczenia przytrzymując LPM i przesuwając myszkę.

Co mogę zrobić?

Wygląda na to, że albo Nautilus się wyłączył albo masz wyłączoną obsługę pulpitu w Nautilusie.

Dziwne, Sambę masz w ogóle zainstalowaną? Pokaż wynik:

dpkg -l | egrep -e '(samba|smb)'

Nautilusa wystarczy zrestartować poleceniem

nautilus -q

zobacz czy w ten sposób procesy również się mnożą.

Pozdrawiam!

dpkg -l | egrep -e '(samba|smb)'

dało wynik:

marcin@marcin-desktop:~$ dpkg -l | egrep -e '(samba|smb)'

ii libsmbclient 2:3.4.7~dfsg-1ubuntu3.2 shared library for communication with SMB/CI

ii python-smbc 1.0.6-0ubuntu3 Python bindings for Samba clients (libsmbcli

ii samba-common 2:3.4.7~dfsg-1ubuntu3.2 common files used by both the Samba server a

ii samba-common-bin 2:3.4.7~dfsg-1ubuntu3.2 common files used by both the Samba server a

ii smbclient 2:3.4.7~dfsg-1ubuntu3.2 command-line SMB/CIFS clients for Unix

marcin@marcin-desktop:~$

nautilus -q

daje:

marcin@marcin-desktop:~$ nautilus -q


(nautilus:7640): Unique-DBus-WARNING **: Error while sending message: Message did not receive a reply (timeout by message bus)

marcin@marcin-desktop:~$

Co mogę teraz zrobić?

Dodane 04.01.2011 (Wt) 14:28

Nikt nie pomoże?

Dodane 07.01.2011 (Pt) 11:24

Widzę, że pozostaje mi tylko przeinstalować system. Trudno