Błąd odczytu dysku? przy instalacji XP

Ostatnio kombinowałem z Linuxem, nie rozwiązałem pewnego problemu, więc postanowiłem wrócić do Windowsa.

Link, co ostatnio robiłem na kompie: http://forum.dobreprogramy.pl/instalacja-ubuntu-problem-nosnikiem-t447187.html

Do rzeczy:

Więc wkładał płytkę z Windowsem, robię partycje NTFS dla dysku systemowego… Kopiowanie plików, ponowne uruchomienie, no i:

Błąd odczytu dysku

Naciśnij ctrl+alt+delete żeby uruchomić ponownie.

Ktoś wie w czym tkwi problem? Może Windows się pogniewał że chciałem wgrać Linuxa? ;]

Proponuję wyzerować dysk programem MHDD. Na pewno pomoże, ale przed tym przenieś sobie dane, bo ten program rozwali Ci wszystkie partycje.

Dodane 20.05.2011 (Pt) 23:25

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Linux mi pogmatwał partycje? Nie no, nie może jakaś inna propozycja którą mogę zrobić z LiveCD Linuxa?

Zerowaniem szybciiej rozwiążesz problem… Nawet znalazłem na elektrodzie temat, gdzie była dokładnie taka sama sytuacja, i właśnie zerowanie dysku i ponowne utworzenie partycji dopiero rozwiązało problem… Jak chcesz to możesz kombinować, ale prawda jest taka, że możesz nad tym siedzieć 4 godziny bez rezultatu, a zerowanie jeżeli masz dysk 250gb potrwa około 2 godzin i problem masz rozwiązany…

Piotr92 On ma dysk 80GB to zerowanie potrwa 1,5 godz swój 40GB zerowało mi gdzieś 70min

Kiedyś miałem podobny problem. Wystarczy wyzerować tablicę partycji. Błyskawicznie robi się to przy pomocy darmowego programu MBRWORK lub MBRtool. Wykorzystywałem do tego stację dyskietek (w/w programy tworzą dyskietkę startującą). Powodzenia. Pozdrawiam.

stp52 , wszystko fajnie, tylko nie napisałeś, że po zastosowaniu tego programu partycje przestaną być widoczne… Po za tym, może akurat autor nie ma stacji dyskietek i nie da rady uruchomić tego programu, a mhdd jest dostepny w formie obrazu iso, który wystarczy wypalić na płytę cd i nim też można wykasować sam mbr - po wpisaniu polecenia erase program zapyta od którego sektora zacząć. Tutaj akurat jest prawidłowo podane - 0, więc wystarczy wcisnąć enter. Potem program zapyta na jakim sektorze ma skończyć. Jako końcowy sektor domyślnie podany jest ostatni sektor dysku, więc należy wpisać 0, wcisnąć enter i tyle.

Piotr92 Masz w zupełności rację. Wydało mi się to oczywiste (utrata partycji) - nie podawałem opisu programu tylko wskazałem jeden ze sposobów rozwiązania problemu. Zaletą programu MBRWORK jest fakt zapisu tablicy partycji (po wcześniejszym utworzeniu). Po różnych przygodach (tak jak autora z Linuksem) wystarczy przywrócić tablicę partycji i wszystko powinno być ok. Wadą oczywiście tego programu jest konieczność posiadania stacji dyskietek.

Jeżeli jest to tak proste jak mówisz, mogę to zrobić.

Dzisiaj ponagrywam kilka plików na płyty, wypale tego MHDD i spróbuje to naprawić, do usłyszenia.

dysk SATA?

albo musisz doinstalowac sterowniki SATA (wciskajac f6 na poczatku instalacji), albo kontroler przestawic w tryb IDE… 8)

MDHDD pomógł, erase i wszysytko poszło gładko, dzięki.

Widzisz, mówiłem Ci, że pomoże. Jeszcze pozwolę się zapytać - zerowałeś cały dysk, czy sam MBR?