Błąd odczytu dysku przy instalacji XP

Witam, dzisiaj chciałem zainstalować sobie win xp, ponieważ miałem problemy z win 8.1 ale po zgraniu plików na dysk przez instalator i restarcie komputera system sie nieodpala. Wyświetla się cos w rodzaju “błąd odczytu z dysku”. Mam jeszcze inne systemy ale na razie wolałbym zainstalować XP. Co robić?

W biosie należy zmienić odczyt AHCI na IDE

link grafika

 

Zastanawia mnie tylko dlaczego podejmujesz tak drastyczna decyzje, skoro XP kończy już swój żywot??

 

Mam to ustawione od początku.

Nie rozumiem za bardzo jaki masz problem. Instalacja XP też nie działa czy miałeś napisać “wolałbym zainstalować Windows 8”

Być może nie napisałem zbyć przejrzyście tematu ale jego nazwa nie pozostawia wątpliwości z czym mam problem.

 

Włączyłem instalator xp, on zgrał pliki i po restarcie wyświetla się taki błąd przy włączaniu: “błąd odczytu dysku(…)”. Teraz nie wiem co robić, ponieważ chciałbym zainstalować ten system.

Ok no tym razem to ja źle doczytalem. Napisz czy to laptop czy to komputer stacjonarny. Jak stacjoranrka wywal partycję systemową oraz tą 300MB zastrzeżoną przez system i założyć w czasie instalacji Windows XP nową.

Jest to komputer stacjonarny, właśnie miałem pytać o tą przestrzeń zarezerwowana przez system ale wyleciało mi z głowy.

 

Jesteś pewien, że wywalenie tej partycji zastrzeżonej przez system nie “uszkodzi” danych na innych partycjach? Trochę tego jest a nie chciałbym stracić danych.

Nic nie uszkodzi. Oczywiście nie będziesz mieć dostępu do W8 ale rozumiem, że chcesz go całkiem usunąć. Tylko usuń prawidłową partycję tą z Windows 8 i na jej miejscu utworzysz nową pod XP-ka.