Błąd odczytu dysku przy instalacji XP


(Nero43) #1

Witam, dzisiaj chciałem zainstalować sobie win xp, ponieważ miałem problemy z win 8.1 ale po zgraniu plików na dysk przez instalator i restarcie komputera system sie nieodpala. Wyświetla się cos w rodzaju "błąd odczytu z dysku". Mam jeszcze inne systemy ale na razie wolałbym zainstalować XP. Co robić?


(BlackFX) #2

W biosie należy zmienić odczyt AHCI na IDE

link grafika

 

Zastanawia mnie tylko dlaczego podejmujesz tak drastyczna decyzje, skoro XP kończy już swój żywot??


(Nero43) #3

 

Mam to ustawione od początku.


(mrFreeze) #4

Nie rozumiem za bardzo jaki masz problem. Instalacja XP też nie działa czy miałeś napisać “wolałbym zainstalować Windows 8”


(Nero43) #5

Być może nie napisałem zbyć przejrzyście tematu ale jego nazwa nie pozostawia wątpliwości z czym mam problem.

 

Włączyłem instalator xp, on zgrał pliki i po restarcie wyświetla się taki błąd przy włączaniu: “błąd odczytu dysku(…)”. Teraz nie wiem co robić, ponieważ chciałbym zainstalować ten system.


(mrFreeze) #6

Ok no tym razem to ja źle doczytalem. Napisz czy to laptop czy to komputer stacjonarny. Jak stacjoranrka wywal partycję systemową oraz tą 300MB zastrzeżoną przez system i założyć w czasie instalacji Windows XP nową.


(Nero43) #7

Jest to komputer stacjonarny, właśnie miałem pytać o tą przestrzeń zarezerwowana przez system ale wyleciało mi z głowy.

 

Jesteś pewien, że wywalenie tej partycji zastrzeżonej przez system nie “uszkodzi” danych na innych partycjach? Trochę tego jest a nie chciałbym stracić danych.


(mrFreeze) #8

Nic nie uszkodzi. Oczywiście nie będziesz mieć dostępu do W8 ale rozumiem, że chcesz go całkiem usunąć. Tylko usuń prawidłową partycję tą z Windows 8 i na jej miejscu utworzysz nową pod XP-ka.